• Ocieplenie ścian zewnętrznych domu – kryteria doboru materiałów termoizolacyjnych

    2019-03-20

    To, jak ciepłe będą ściany warstwowe i ile ciepła będzie przez nie uciekało na zewnątrz, w dużej mierze zależy nie tylko od grubości warstwy ociepleniowej. Są materiały termoizolacyjne o tak niskim współczynniku, który pozwoli uzyskać odpowiednią izolacyjność termiczną ściany przy jednoczesnym zachowaniu jak najmniejszej grubości ocieplenia, a więc i całej przegrody. Jakie...

  • Ważny detal: nadproże w ścianie jednowarstwowej

    2019-03-20

    Ściany jednowarstwowe to mury pełniące jednocześnie funkcję nośną oraz izolacyjną. Są nie osłonięte warstwą ocieplenia w postaci wełny czy styropianu, dlatego muszą zostać wzniesione ze szczególną dbałością o zapobieganie powstawania mostków cieplnych, czyli najprościej mówiąc – miejsc ucieczki ciepła z budynku. Takim mostkiem bardzo często staje się nadproże w ścianie...

  • Ważny detal: nadproże w ścianie łukowej z betonu komórkowego

    2019-03-20

    Nietypowe formy architektoniczne takie jak zewnętrzne ściany łukowe urozmaicają bryłę budynku. Często taki kształt przyjmują detale architektoniczne np. wykusze czy ryzality. Umieszczenie okna czy drzwi w ścianie łukowej wymaga wykonania odpowiedniego nadproża. Podobnie dzieje się, gdy zdecydujemy się na montaż łukowych okien lub drzwi zewnętrznych. Wykonanie nadproża w...

  • Silikaty do budowy ścian

    2019-03-18

    Do budowy domu inwestorzy często wybierają materiały wapienno-piaskowe, czyli silikaty. Produkuje się je wyłącznie z naturalnych surowców, są wolne od wszelkich szkodliwych i trujących związków. Poziom promieniotwórczości tych białych wyrobów sprawia, że zaliczane są do jednych z najbardziej bezpiecznych materiałów budowlanych.

  • Cement budowlany – rodzaje i zastosowanie

    2019-03-15

    Cement to hydrauliczne spoiwo mineralne, które stosuje się do m.in. przygotowania zapraw cementowych, cementowo-wapiennych, betonu oraz innych produktów chemii budowlanej. Znajduje zastosowanie nie tylko podczas budowy nowego domu, ale także w wielu pracach remontowych.

  • Ściany zewnętrzne – rodzaje ścian murowanych

    2019-03-15

    Większość inwestorów decyduje się na budowę domu w technologii murowej. Nic dziwnego, gdyż takie budynki są trwałe i solidne. Ściany zewnętrzne mogą jedno-, dwu- lub trójwarstwowe. Czym się różnią?

  • Bloczki z betonu komórkowego dobrane do parametrów ścian

    2019-03-15

    Beton komórkowy to materiał, który powstaje z piasku kwarcowego lub popiołu, cementu, wapna i wody. Charakterystyczna dla betonu komórkowego jest porowata budowa, której zawdzięcza on m.in. dobre właściwości termoizolacyjne. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni beton komórkowy do budowy ścian?

  • Czym ocieplić dom? Co zamiast wełny i styropianu?

    2019-03-15

    Wełna mineralna i styropian od zawsze ze sobą konkurują. Jednak nie tylko one sprawdzą się jako ocieplenie ścian zewnętrznych. Warto przyjrzeć się też innym materiałom do izolacji termicznej, może nie tak popularnym, ale tak samo skutecznym. Również w związku z nowymi przepisami dotyczącymi termoizolacyjności ścian dobrze jest zainteresować się innym materiałom ociepleniowym...

  • Technologie budowy ścian zewnętrznych

    2019-03-14

    Zadaniem ścian zewnętrznych jest przede wszystkim ochrona wnętrza domu przed działaniem zewnętrznych czynników atmosferycznych. Powinny być wytrzymałe, ciepłe, ciche i zdrowe. Jakie technologie budowy ścian są obecnie najczęściej wybierane i jakie spełnią aktualnie obowiązujące przepisy?

  • Murowanie ścian a temperatura powietrza i chłonność podłoża

    2019-03-14

    Wszystkie prace budowlane, w tym murowanie ścian, muszą być przeprowadzane w odpowiednich warunkach. Poza temperaturą powietrza, która wpływa na jakość stosowanych zapraw, ważna jest także odpowiednia chłonność podłoża.

  • Kotwy do betonu R-LX – szybki sposób na solidne mocowanie elementów

    2019-02-20

    Co sprawia, że kotwy wkręcane R-LX Rawlplug mają przewagę nad opaskowymi kotwami mechanicznymi? Konstrukcja na bazie opatentowanego gwintu, który wyróżnia się specjalnym uzwojeniem typu high-low. Dzięki temu kotwy do betonu zagłębiają się w materiał tak, by zapewnić solidne i trwałe mocowanie.

  • Dlaczego płyty OSB znajdują zastosowanie w budownictwie?

    2019-01-30

    Drewnopochodne płyty OSB, ze względu na wytrzymałość, sprężystość i łatwość w obróbce wykorzystywane są do budowy domów w technologii szkieletowej, m.in. jako poszycia dachów, stropów, ścian i podłóg.

  • Czy kominek z płaszczem wodnym ogrzeje cały dom?

    2018-10-21

    Trudno wyobrazić sobie dom jednorodzinny bez kominka. Dla wielu osób jest on symbolem domowego ogniska, a widok palącego się w nim drewna działa relaksująco. Kominek jest też dodatkowym źródłem ciepła, zwłaszcza w okresie przejściowym, zanim wykorzystamy pełną moc centralnego ogrzewania. Niezależnie od typu kominka, należy dobrze zaplanować nie tylko system poboru powietrza...

  • Systemy kominowe firmy LEIER

    2018-10-17

    „Mam dość już tej budowy” – usłyszałem kiedyś od znajomego który wszedł na działkę i wbił w ziemię „pierwszą” łopatę. Niesamowite, pomyślałem, a to dopiero początek drogi. Najlepsze i najciekawsze przed nim. Iluż z nas budujących domy przeżywa podobne chwile?

  • Instrukcja naprawy ubytków na płytach żelbetowych balkonu, tarasu lub loggi

    2018-10-15

    Płyty balkonowe jako zewnętrzne elementy budynków narażone są na niszczące oddziaływanie czynników atmosferycznych. Szczególnie negatywnie działanie w naszym klimacie ma zawilgocenie przyśpieszając proces korozji żelbetu. Jak należy postępować w przypadku pojawienia się ubytków? Poniżej prezentujemy instrukcję naprawy.

  • Dlaczego do izolacji poddasza warto wybrać wełnę mineralną?

    2018-09-27

    Szukając materiału izolacyjnego, który ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne i akustyczne, warto zainteresować się wełną mineralną. Stosuje się ją do ocieplania dachów skośnych i stropów, a także ścian zewnętrznych. Wełna mineralna doskonale wygłusza również sufity podwieszane, stropy między piętrami oraz ściany działowe. Stosując wyroby uznanych producentów, takich...

  • Wygładzanie ścian, czyli gładź w rękach wykonawcy

    2018-09-27

    Gładź to sprawdzony sposób na uzyskać idealnie gładkich powierzchni ścian i sufitów. Czym charakteryzują się poszczególne produkty? Które wybrać do prac wykończeniowych i jak je stosować?

  • Aplikacja ISOVER PL – policzy, doradzi, pomoże

    2018-09-13

    Popularność w branży budowlanej zyskuje unikatowa, wielofunkcyjna aplikacja ISOVER PL, udostępniona bezpłatnie na systemy Android i iOS. Z jej pomocą profesjonalista – wykonawca, doradca techniczny czy handlowiec – sprawnie dokona obliczeń technicznych, dobierze optymalne rozwiązanie izolacyjne, sprawdzi szczegóły montażu, oszacuje ilość potrzebnego materiału. Z kolei inwestor...

  • Poradnik wykonawcy: jak zaizolować nowe i docieplić stare ściany z bali drewnianych?

    2018-09-07

    Choć w polskim budownictwie mieszkaniowym od niepamiętnych już czasów króluje tradycyjna technologia murowana, to inwestorzy indywidualni coraz chętniej sięgają też po rozwiązania nieco mniej standardowe – na przykład domy z bali drewnianych. Ściany zewnętrzne o takiej konstrukcji zazwyczaj nie spełniają wymagań efektywności energetycznej bez zainstalowania dodatkowej warstwy...

  • System budowy H+H - Prace uzupełniające

    2018-08-18

    W filmie prezentujemy praktyczne porady jak zamontować prefabrykowane belki nadprożowe? Jak wykonać wieniec żelbetowy? Jak murować ścianę szczytową? Jak wymurować ścianki działowe?