Co warto wiedzieć przed zakupem drzwi?

Do zakupu drzwi warto się przygotować. To niejednokrotnie większy wydatek, a same drzwi służyć nam będą przez lata. Co warto wiedzieć? Na jakie pytania trzeba poznać odpowiedzi, by dokonać odpowiedniego wyboru?

Wybieramy ościeżnicę

Ościeżnica to nieruchoma rama osadzona w otworze drzwiowym służąca zamontowaniu drzwi. Aby ją odpowiednio dobrać, należy dokonać dokładnych pomiarów otworu, w którym będzie montowana. Sprawdzamy wysokość, szerokość oraz grubość ścian, nie zapominając o przekątnych (czy mają tą samą długość). Po dokonaniu pomiarów mamy dwie drogi. Jeśli nasze ściany wewnętrzne mają grubość 9,5 cm to wybieramy ościeżnicę stałą, która jest dopasowana właśnie do tego wymiaru. Jeśli natomiast mur w naszym „m” ma inny wymiar to doskonale sprawdzi się dostępna w ofercie Invado ościeżnica regulowana.  Trzeba jednak pamiętać o różnicach w montażu - ościeżnicę stałą montuje się bezpośrednio w stropie, zanim rozpoczniemy prace wykańczające wnętrze. Ościeżnicę regulowaną wstawia się natomiast po zakończeniu wszystkich innych czynności. Specjaliści radzą, aby wymieniać ościeżnicę za każdym razem, kiedy wymieniamy drzwi. Nierzadko łączy się to z kuciem w ścianie i podłogach (zwłaszcza w wypadku starej ościeżnicy metalowej zamontowanej bezpośrednio w wylewce cementowej), dlatego drzwi warto wymieniać przy okazji większych remontów. Istnieje również możliwość zamówienia skrzydeł drzwiowych pasujących do starej ościeżnicy. Jednak nie zawsze uzyskuje się dobry efekt estetyczny i często za spasowanie trzeba dodatkowo zapłacić.

Wybieramy sposób otwierania drzwi

Drzwi można otwierać na kilka sposobów: do wewnątrz lub na zewnątrz, w ścianę lub po ścianie, można też je łamać. Wybór sposobu otwierania drzwi zależy od tego, czy np. ktoś jest prawo - czy leworęczny, czy pomieszczenie jest duże czy małe, czy meble stoją po jednej, czy po drugiej stronie. Warto się nad tym dłużej zastanowić, by dokonany wybór była dla nas optymalny podczas użytkowania. W zależności od montażu zawiasów, drzwi otwierają się w prawo (zawiasy z prawej strony, otwiera się je prawą ręką – do siebie) lub w lewo (zawiasy z lewej strony, otwiera się je ręką lewą, preferowane przez osoby leworęczne). Drzwi można również otwierać do wewnątrz lub na zewnątrz.  Pamiętać również należy, że tradycyjne skrzydła potrzebują łuku do otwarcia, co zajmuje określoną przestrzeń. To wszystko ma niebagatelne znaczenie podczas późniejszego użytkowania. 

Do małych pomieszczeń zaleca się drzwi przesuwne. Do wyboru mamy dwa systemy; system przesuwny chowany w ścianę i system naścienny. Pamiętać należy, że montaż drzwi chowanych w ścianę musi być uwzględniony już na etapie projektu pomieszczenia. System naścienny można natomiast montować później, w dogodnym dla nas momencie. Niewątpliwą zaletą systemów przesuwnych jest oszczędność miejsca. Nie potrzebują odpowiedniego promienia do otwarcia, jak to jest w przypadku drzwi uchylnych. Warunkiem przy systemie naściennym przesuwnym jest pozostawienie wolnego miejsca na ścianie, po której przesuwane są drzwi.

Ciekawym rozwiązaniem są drzwi łamane, które podzielone są na dwie części złączone zawiasami. Podczas otwierania „łamią się” na pół. Montowane są jak tradycyjne skrzydła na ościeżnicy, która posiada specjalny system prowadzący, dzięki czemu drzwi zachowują stabilność. Skrzydło wyposażone jest w pochwyt, który ułatwia ich otwieranie.

Zanim podejmiemy decyzję o wyborze konkretnych drzwi warto sporządzić rozkład wyposażenia naszego mieszkania czy domu. Jeśli to zrobimy, podjęcie decyzji o rodzaju drzwi, ich sposobie otwierania, kolorze czy wzorze będzie zdecydowanie łatwiejszy.  

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 
Artykuł powstał przy współpracy Invado Sp. z o.o. Invado Sp. z o.o.