YTONG ENERGOULTRA+, czyli najcieplejsza ściana jednowarstwowa

Z bloczków betonu komórkowego Ytong EnergoUltra+ można budować jednowarstwowe ściany zewnętrzne zgodne z najnowszymi Warunkami Technicznymi. Już bloczki o grubości zaledwie 36,5 cm pozwalają osiągnąć wymagany współczynnik przenikania ciepła U = 0,20 W/(m²K). Wysoka izolacyjność termiczna to niejedyna zaleta tej ściany jednowarstwowej. Mieszkańcy doceniają zdrowy mikroklimat panujący w domach wybudowanych w technologii Ytong EnergoUltra+.

Przy grubości 48 cm współczynnik U  ścian Ytong EnergoUltra+ ma niespotykaną wartość 0,15 W/(m²K)! Oznacza to, że jest to obecnie naj-cieplejsza ściana jednowarstwowa na polskim rynku, znakomicie nadająca się do budowy domów o bardzo małym zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania. Bloczki Ytong EnergoUltra+ charakteryzuje również bardzo dobra wytrzymałość na ściskanie wynosząca 2,2 MPa.

SZYBKA BUDOWA DOMU

Ściany jednowarstwowe z bloczków betonu komórkowego Ytong  EnergoUltra+ wykonuje się prawie dwa razy szybciej niż dwuwarstwowe, ponieważ na późniejszym etapie budowy nie trzeba ich docieplać styropianem lub wełną mineralną. Na szybkość ich budowania bardzo duży wpływ ma także duża dokładność wymiarowa (±1  mm), więc można z  nich murować ściany na cienkie spoiny. Przy czym są to tylko spoiny poziome, ponieważ spoiny pionowe zastępuje system pióro-wpust. Zaletą tych ścian jest również to, że ich powierzchnie są równe i gładkie, dzięki czemu można na nich układać zarówno pocienione tynki wewnętrzne, jak i zewnętrzne, w tym także cienkowarstwowe.

CIEPŁA ŚCIANA OD RAZU

Dużą zaletą ścian jednowarstwowych z  paroprzepuszczalnych bloczków Ytong EnergoUltra+ jest także to, że dzięki nim nowy dom bardzo szybko pozbywa się wilgoci technologicznej, znajdującej się w  murach, stropach, tynkach i  wylewkach podłogowych. W przeciwieństwie bowiem do ścian dwuwarstwowych, które osłaniane są od zewnątrz warstwą izolacji termicznej. Ściany jednowarstwowe mogą wysychać nie tylko przez wnętrze domu, ale i zewnętrze – w pozbywaniu się wilgoci pomagają im również promienie słońca i podmuchy wiatru. Nowy dom z takimi ścianami jest po wybudowaniu suchy, więc nie trzeba przez pierwszych kilka lat po wprowadzeniu wydawać dodatkowych, niemałych pieniędzy na wysuszenie za pomocą instalacji grzewczej.

ZDROWY MIKROKLIMAT

Dzięki swojej paroprzepuszczalności ściany Ytong EnergoUltra+ pomagają w utrzymaniu wilgotności powietrza na poziomie przyjaznym dla mieszkańców. Ściany te są w stanie pochłaniać nadmiar wilgoci z pomieszczeń i przechować ją w sobie do czasu, aż powietrze w  nich zrobi się zbyt suche. Mogą też odprowadzić wilgoć do otoczenia, gdy zgromadzi się jej w ścianie zbyt dużo. Przy czym akumulacja pary wodnej w bloczkach Ytong EnergoUltra+ nie ma żadnych złych konsekwencji, ponieważ są one odporne na korozję biologiczną. Dla komfortu i  finansów domowników znaczenie ma także to, że ściany Ytong EnergoUltra+, będące jedno-litym i jednorodnym murem, bardzo dobrze akumulują ciepło, co stabilizuje temperaturę w domu i  korzyst-nie wpływa na efektywność instalacji grzewczej.

Ważną zaletą tych ścian jest również wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne fasad, zdecydowanie większa niż w przypadku ścian dwu-warstwowych ocieplonych np. styropianem.

www.xella.pl

Artykuł pochodzi z
Głos PSB

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 
Artykuł powstał przy współpracy Xella Polska Sp. z o.o. Xella Polska Sp. z o.o.