Okna dachowe już od wielu lat doskonale spełniają swoje funkcje w dachach na całym świecie. Dostarczają naturalne światło i świeże powietrze na poddasze, wprowadzają tam radość i komfort życia. Po wielu latach użytkowania nadchodzi jednak pora, aby wysłużone okna dachowe wymienić na nowe, ponieważ obecnie nie spełniają już one ani naszych oczekiwań, ani obowiązujących norm, szczególnie w zakresie termoizolacji.
Kiedy powinniśmy wymienić okno dachowe?
Czasami klienci chcą po prostu zmienić okno dachowe na nowszy model lub chcą bardziej doświetlić poddasze decydując się na okno o większym rozmiarze. Niektórzy decydują się na nowe rozwiązania ponieważ chcą zwiększyć swoje bezpieczeństwo na poddaszu stosując okna z systemem topSafe bądź poprawić komfort akustyczny pomieszczenia. Jeżeli jednak zauważymy, że rama okienna zmieniła swój wygląd, to jest to pierwszy znak do wymiany okna dachowego. Na tym etapie można jeszcze spróbować modernizacji okna za pomocą zestawów naprawczych oferowanych przez producentów okien dachowych. Jednak istotnym symptomem do remontu poddasza są zauważalne ubytki lakieru a także kiepska estetyka okien, czasem nawet z widocznymi śladami pleśni. Musimy też obserwować czy na szybach nadmiernie nie skrapla się para wodna, której skropliny ściekają na ramę okna i ścianę. Jeśli natomiast odczuwamy nieprzyjemny chłód w pomieszczeniu w okresie zimowym albo nadmiernie nagrzewanie wnętrza podczas upalnych dni to najwyższy czas na wymianę okien. Jeśli nic nie zrobimy wzrosną nam koszty ogrzewania w zimie a w lecie upał na poddaszu będzie nam przeszkadzał w odpoczynku. Jeżeli zauważamy u siebie w domu któreś z wymienionych tutaj przykładów, to znak, że czas na działanie.
Dlaczego wymieniamy okna dachowe?
Przytoczmy więc kilka argumentów potwierdzających, kiedy wymiana okien dachowych jest konieczna:
- nie spełniają obecnych wymogów termoizolacyjnych - współczesne okna dachowe podążają za szybko zmieniającymi się przepisami budowlanymi i spełniają wymagające warunki w zakresie energooszczędności;
- były nieprawidłowo eksploatowane - w pomieszczeniach o niesprawnej wentylacji może panować podwyższony poziom wilgoci, który ma negatywny wpływ m.in. na okna dachowe. Sprawnie działająca wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna umożliwiają usuwanie nadmiaru wilgoci z pomieszczenia, co przekłada się na minimalizowanie ewentualnej kondensacji na oknach dachowych;
- zużyły się podczas użytkowania - okna połaciowe montowane w dachu narażone są na ekstremalne warunki atmosferyczne, trwałość zaprojektowana jest na kilkadziesiąt lat i jak wszystkie produkty, również okna dachowe zużywają się w trakcie eksploatacji;
- technologia produkcji okien dachowych zmieniła się na przestrzeni czasu - parametry i rozwiązania techniczne obecnie stosowane są na dużo wyższym poziomie oraz zwiększają trwałość, energooszczędność i bezpieczeństwo okien dachowych, dzięki unikatowym rozwiązaniom. Również należy pamiętać, że okna dachowe FAKRO jako jedyne na rynku otrzymały niemiecki certyfikat bezpieczeństwa TÜV.
Sposoby wymiany okien dachowych
Biorąc pod uwagę wszystkie możliwe sytuacje, możemy wymienić trzy wiodące sposoby wymiany starych okien dachowych na nowe:
Wymiana okien dachowych bez naruszania szpalet. Jeżeli konstrukcja dachu oraz izolacja termiczna są w dobrym stanie łatwo i w miarę szybko można wymienić okna dachowe bez ingerencji we wnękę wykończeniową wokół okna (szpaletę).
Wymiana okien dachowych z częściowym naruszaniem szpalet. Sposób ten stosuje się gdy chcemy zmienić głębokość montażu okna względem pokrycia dachowego. Obniżony montaż okna na głębokości „V” gwarantuje lepsze parametry termoizolacyjne. W takim przypadku możemy wymienić okna dachowe, zastosować standardowe kołnierze uszczelniające z oferty FAKRO, dobrze i dokładnie zaizolować termicznie okno. Powstałe szczeliny pomiędzy górą i dołem ościeżnicy a szpaletą zasłaniamy dodatkowymi listwami maskującymi.
Powiększenie otworu okiennego lub zastosowanie innego rozwiązania. Wymiana okien, szpalet, izolacji wokół okien. Jeśli jest taka możliwość prace obejmują powiększenie otworu okiennego, a następnie montaż większego okna ze standardowej oferty wraz ze szpaletą. Również jest możliwość zastosowania innego rozwiązania takiego jak okno uchylno-obrotowe, o podwyższonej osi obrotu, wyłazowe czy balkonowe. Wymieniając okno dachowe należy w każdym przypadku zadbać o wykonanie dobrej izolacji termicznej i akustycznej wokół okna. Zmieniając rozmiar istniejącego okna warto pamiętać, że może okazać się koniecznym uzyskanie stosownego pozwolenia.
Wymiana okien dachowych bez naruszania szpalet
Pewnie wielu inwestorów obawia się remontu i towarzyszącemu mu bałaganu podczas wymiany okien dachowych. Niepotrzebnie, gdyż wymianę okna dachowego można przeprowadzić bez naruszania szpalety czyli bez ingerowania w zabudowę wokół okna. Nasze poddasze nie zostanie zakurzone, a sam proces montażu okien dachowych przebiegnie szybko i sprawnie. Z punktu widzenia inwestora, taki sposób jest w większości przypadków optymalny, ponieważ dzięki takiemu rozwiązaniu klient otrzymuje nowe, energooszczędne okna dachowe ograniczając prace remontowe na poddaszu do minimum. Ogromne znaczenie ma również fakt, że w taki sposób można wymienić okna każdego producenta na nowe, energooszczędne okna dachowe FAKRO.
Jeżeli konstrukcja dachu oraz izolacja termiczna są w dobrym stanie, łatwo i w miarę szybko można wymienić okna dachowe bez ingerencji we wnękę wykończeniową. Wymieniając okno bez naruszania szpalet najlepiej wybrać okno FAKRO idealnie dopasowane rozmiarem oraz rozstawem rowków szpaletowych do istniejącego okna dachowego i wnęki okiennej. Do tego celu rekomendowane są trzyszybowe, energooszczędne okna aluminiowo-tworzywowe, oferowane w dwóch wariantach:
- jeśli posiadasz stare okna dachowe FAKRO, rekomendujemy ich wymianę na nowe okna aluminiowo- tworzywowe PTP-V U4 w wersji RENO;
- jeśli posiadasz stare okna dachowe innych producentów, rekomendujemy ich wymianę na nowe okna aluminiowo-tworzywowe PTP-V U4 w rozmiarze starego okna.
Okna aluminiowo-tworzywowe PTP-V U4 RENO oraz PTP-V U4, polecane są do wszystkich pomieszczeń na poddaszu, nawet do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, łazienek czy kuchni. Okna aluminiowo-tworzywowe produkowane są w kolorze białym oraz w okleinie złotego dębu (GO) oraz sosny (PI) lub antracytu (AN).
Do nowych okien najlepiej zastosować specjalny kołnierz uszczelniający EHU-AT Thermo z dodatkową termoizolacją. Jest to kołnierz uniwersalny do pokryć profilowanych, który umożliwia regulację i dopasowanie kołnierza do głębokości osadzenia okna, wynikającej z montażu na istniejących szpaletach. Modernizując dach często wymienia się łaty oraz kontrłaty na grubsze. Zdarza się też, że stare okna połaciowe nie zawsze były montowane zgodnie z instrukcją i mogą mieć zróżnicowaną głębokość montażu - w takim przypadku kołnierz regulowany także jest przydatny.
Również przy kompleksowej termomodernizacji dachu, często stosuje się inną grubość łat oraz kontrłat. W takim przypadku okno będzie zamontowane wyżej w odniesieniu do szpalety. Aby uzupełnić powstałą przestrzeń można zastosować dedykowaną nakładkę na ościeżnicę XG.
Wymiana starego okna dachowego na nowe przebiega w kilku prostych krokach:
1. Demontaż istniejącego pokrycia wokół okna oraz kołnierza uszczelniającego.
2. Demontaż starego okna. Na tym etapie pracy, Dekarz lub Monter zwróci szczególną uwagę, aby nie uszkodzić szpalet (sprawdzi czy czasem szpaleta nie jest przykręcona do okna). W przypadku, gdy połączenie było wykonane akrylem będzie trzeba go ostrożnie odciąć.
3. W razie potrzeby wykonujemy docieplenie istniejących szpalet. Idealnym do tego materiałem jest wełna owcza (warkocz docieplający XWW), która ma bardzo dobre parametry termoizolacyjne i akustyczne.
4. Następnie przechodzimy do montażu okna dachowego - pierwsza montowana i poziomowana jest ościeżnica nowego okna i przychodzi też bardzo istotny moment montażu izolacji termicznej z wełny owczej wokół okna i pomiędzy łatami.
5. W kolejnych krokach jest montowany kołnierz paroprzepuszczalny. Kompleksowym rozwiązaniem oferowanym przez firmę FAKRO jest zestaw termoizolacyjny XDP, który zawiera: bloki z wełny owczej, warkocz z wełny owczej, kołnierz paroprzepuszczalny oraz taśmę jednostronnie klejącą.
6. I ostatnie elementy, czyli montaż kołnierza uszczelniającego i uzupełnienie pokrycia dachowego. Do montażu okna bez naruszania szpalet przeznaczony jest kołnierz uniwersalny o regulowanej wysokości montażu EHU-AT Thermo, ze względu na konieczność dopasowania głębokości montażu nowego okna do starego.
7. Pozostaje już tylko uszczelnić z powrotem połączenia pomiędzy ościeżnicą a szpaletą, np. akrylem i jeśli zachodzi taka konieczność, przemalować szpalety wokół okien.
Niniejsze kroki przedstawiają poglądową wymianę okna dachowego FAKRO. W przypadku niejasności, wątpliwości, zawsze należy stosować się do instrukcji montażu konkretnego produktu.
Co zyskamy wymieniając okna dachowe na nowe?
Korzyści jest naprawdę wiele:
- niższe rachunki za ogrzewanie. Nowe okna energooszczędne to 3-szybowe okna dachowe z dodatkowym kołnierzem uszczelniającym w wersji Thermo oraz kołnierzem izolacyjnym, które pozytywnie wpłyną na poprawę energooszczędności całego poddasza,
- zdrowy klimat i świeże powietrze. Współczesne okna dachowe posiadają nawiewniki, zapewniające świeże powietrze na poddaszu bez wychładzania go. Ograniczają koszty ogrzewania podczas zimnych dni,
- zwiększone bezpieczeństwo. Opatentowany system wzmocnienia konstrukcji okna topSafe podnosi zakres zabezpieczenia użytkowego i antywłamaniowego,
- wyjątkową estetykę. Okna dachowe FAKRO wykonane z są z naturalnego drewna lub z tworzywa. Idealnie łączą jakość, ergonomię i estetykę. Do wyboru mamy trzy technologie wykończenia drewna, trzy kolory okna dachowego pcv i trzy kolory zewnętrznego oblachowania,
- zdrowie i lepsze samopoczucie. Konstrukcja obecnych okien dachowych zapewnia więcej naturalnego światła, które ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, a nawet poprawę koncentracji i zdolności uczenia się,
- możliwość stworzenia inteligentnego domu. Zarówno okna dachowe jak i akcesoria w wersji Z-Wave lub Wi-Fi mogą być sterowane pilotem lub poprzez aplikację ze smartfona. W trakcie wymiany okien na poddaszu możemy stworzyć smarthome lub możemy zintegrować z już istniejącym rozwiązaniem inteligentnego domu.
Jak łatwo i sprawnie wymienić stare, wysłużone okna dachowe na nowe energooszczędne okna FAKRO?
Wystarczą trzy proste kroki:
1. Wypełnij formularz na stronie internetowej www.fakro.pl podając szczegółowe informacje o posiadanych oknach dachowych, które chcesz wymienić.
2. Konsultant FAKRO pomoże Ci w doborze właściwych okien dachowych. Do twojej dyspozycji są nasze wyszukiwarki internetowe, za pomocą których znajdziesz dystrybutora i fachowca do wymiany okien.
3. Dużym wsparciem termomodernizacji wraz z wymianą okien dachowych są rządowe programy proekologiczne. W ramach ich działań można skorzystać z programu „Czyste powietrze” albo skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Skorzystaj z dofinansowania na wymianę okna dachowego i ciesz się ciepłym, zdrowym i komfortowym poddaszem.