Izolacja akustyczna podłogi to rozwiązanie, na które warto się zdecydować, jeśli chcemy pozbyć się hałasu, którego źródłem są dźwięki wynikające z użytkowania np. paneli podłogowych, parkietu czy płytek ceramicznych. Jak zapewnić skuteczne wyciszenie podłogi?
Wygłuszenie podłogi to w wielu przypadkach konieczność, jeśli chcemy mieć komfort akustyczny w naszych wnętrzach. Warto zadbać o takie rozwiązanie, gdy chcemy odseparować dźwięki pomiędzy kondygnacjami, skrzypienie posadzki albo zminimalizować odgłosy kroków czy przesuwanych mebli i upadających przedmiotów. Optymalnym sposobem na wyciszenie podłogi będzie wykonanie podłogi pływającej, która jest oddylatowana od ścian i stropu, a wylewka i okładzina podłogowa nie są połączone z podłożem na sztywno. Istotnym elementem tego rodzaju konstrukcji jest materiał izolacyjny, czyli odpowiedni podkład. Powinien być on dopasowany do podłoża, materiału, z jakiego zostało wykonane, jego stopnia wyrównania czy poziomu wilgotności. Dla stopnia redukcji hałasu znaczenie ma też grubość i gęstość materiału izolacyjnego oraz jego elastyczność. Zastosowanie podkładu może zredukować poziom hałasu nawet do 30%. Zwróćmy też uwagę na łatwość montażu – podkłady montowane są pod wylewkę albo pod materiałem posadzkowym.
Wygłuszanie podłóg – podkłady pochodzenia naturalnego
Do chętnie stosowanych należą podkłady produkowane na bazie materiałów naturalnych takich jak korek, tektura falista oraz płyty drewnopochodne. Warto je stosować, jeśli podłoże wykonano z materiałów naturalnych. Maty korkowe to rozwiązanie polecane, gdy podłoże jest gładkie i równe, warto się na nie zdecydować, jeśli wybieramy ogrzewanie podłogowe. Atutem podkładów korkowych jest też dostępność w różnych grubościach – przeważnie od 2 do 10 mm. Ich właściwości dźwiękochłonne wynikają z porowatej struktury i dużej elastyczności, co przekłada się na skuteczne pochłanianie fal dźwiękowych i wibracji. Dźwięki uderzeniowe wygłuszają nawet o 25 dB, a odbite do 25%.
Wyciszenie podłogi, chociaż nie tak skuteczne jak w przypadku korka, zapewnią płyty wykonane na bazie włókna drzewnego, np. dźwięki uderzeniowe tłumią o 19%. Ich grubość jest zróżnicowana i może wynosić od 4 do 7 mm. Płyty drewnopochodne wykorzystuje się je na wyższych kondygnacjach oraz gdy chcemy podwyższyć izolacyjność cieplną, warto je zastosować, gdy podłoże ma niewielkie nierówności. Ze względu na absorbcję wilgoci nie powinno się ich stosować pod posadzki w kuchni i łazience. Izolacja akustyczna podłogi wykonana z tektury falistej nie jest tak skuteczna jak korkowa czy też z płyt drewnopochodnych. Jest cienka, dlatego nie stosuje się jej na nierównych podłożach. Jednak ze względu na doskonałe właściwości przewodzące ciepło sprawdzi się w przypadku ogrzewania podłogowego
Wyciszenie podłogi za pomocą podkładów z materiałów sztucznych
Podkłady sztuczne z polistyrenu ekstrudowanego (XPS) oraz poliuretanu i polietylenu stanowią dużą i chętnie stosowaną izolację akustyczną podłogi. Są dostępne w postaci płyt i mat. . Polistyren ekstrudowany tłumi dźwięki uderzeniowe do 21 dB, a odbite, np. słyszalność kroków do 14%.Dostępne są także warianty o podwyższonych parametrach akustycznych. Podkłady z XPS wyróżnia trwałość, ich grubość wynosi przeważnie1,6-7 mm. Doskonale wyrównują podłoże, cieńsze perforowane, o grubości do 2 mm sprawdzą się w przypadku ogrzewania podłogowego. Podkład poliuretanowy z dodatkiem składników mineralnych (PUM) wyróżnia wysoka gęstość co przekłada się na redukcję dźwięków odbitych do 28%. Jego zaletą jest wysoka odporność na obciążenia, co wpływa korzystnie na trwałość miękkich materiałów podłogowych. Warto je więc zastosować jako wygłuszenie pod panele oraz posadzki drewniane. Podkład tego rodzaju sprawdzi się też nad ogrzewaniem podłogowym. Wyciszenie podłogi na poziomie odgłosów kroków w pomieszczeniu o 14%, a we wnętrzach położonych pod stropem o 20 dB zapewnią podkłady z polietylenu (PEHD). Dodatkowo tego rodzaju materiały doskonale izolują ciepło. Warto je zastosować, gdy podłoże jest nierówne – mogą wypełnić nierówności dochodzące do 4 mm. Do coraz chętniej stosowanych należą też maty wygłuszające ze sztucznego kauczuku znane jako maty gumowe. Doskonale tłumią hałas, można je zastosować pod wylewką.