Wygładzanie ścian, czyli gładź w rękach wykonawcy

Gładź to sprawdzony sposób na uzyskać idealnie gładkich powierzchni ścian i sufitów.
Czym charakteryzują się poszczególne produkty? Które wybrać do prac wykończeniowych
i jak je stosować?

Solbet - wygładzanie ścian

Modne w ostatnich latach dekorowanie światłem ścian w pomieszczeniach wymaga równych powierzchni. Mury wykończone popularnymi tynkami cementowo-wapiennymi lub gipsowymi nie zawsze spełniają oczekiwania inwestorów odnośnie gładkości. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zastosowanie gładzi szpachlowej. W uzyskaniu idealnie gładkich powierzchni pomocna okaże się zarówno gładź polimerowa jak i gipsowa. Co warto wiedzieć o obu produktach?

GŁADŹ GIPSOWA

Gładź gipsowa przeznaczona jest do prac wykończeniowych i remontowych wewnątrz budynków. Służy przede wszystkim do ostatecznego wygładzania powierzchni ścian i sufitów przed malowaniem, tapetowaniem itp. Może być również stosowana do całopowierzchniowego, ostatecznego wykańczania zabudowy z płyt gipsowokartonowych (nie powinna być natomiast używana do spoinowania płyt). Gładź gipsową można nanosić warstwą grubości do 10 mm, dlatego dobrze poradzi sobie nie tylko z chropowatym tynkiem, ale również w sytuacji, gdy na ścianach występują niezbyt duże nierówności. Zwykle jednak warstwa nanoszonej gładzi ma grubość maksymalnie 5 mm – stosowanie masy warstwą grubości ok. 10 mm jest bowiem mało ekonomiczne.

Gładź gipsowa SOLBET 6.6 ma postać suchej mieszanki gipsu, wapna hydratyzowanego i wyselekcjonowanych kruszyw mineralnych. Aby przygotować ją do nakładania na ściany i sufity, należy wymieszać mieszankę z odpowiednią ilością czystej wody za pomocą wolnoobrotowej wiertarki z mieszadłem do gipsu (proporcje mieszania to około 8 l na 20 kg zaprawy). Zużycie gładzi gipsowej SOLBET wynosi około 1 kg masy na 1 m2, przy grubości warstwy 1 mm. Gładź gipsowa jest materiałem chłonnym, dlatego nie powinno się jej stosować w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności powietrza, takich jak łazienki (zwłaszcza z nieskuteczną wentylacją), pralnie czy suszarnie. W zawilgoconych pomieszczeniach warstwa gładzi mogłaby się odspajać od podłoża i pękać. Tym, co różni ją od gładzi polimerowej jest m.in. znacznie krótszy czas, w jakim może być wykorzystana – czas zużycia rozrobionej masy wynosi około godziny. Niewykorzystana gładź po rozpoczęciu wiązania nie nadaje się do powtórnego zarobienia wodą i należy ją odrzucić, ponieważ skraca czas wiązania następnego zarobu. 

GŁADŹ POLIMEROWA  

Służy przede wszystkim do ostatecznego wygładzania powierzchni ścian i sufitów wewnątrz budynku. Cechuje ją większa przyczepność do podłoża i elastyczność w porównaniu z gładzią gipsową. Jest też bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz na wilgoć, dlatego w odróżnieniu od niej może być stosowana również w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności powietrza, takich jak: łazienki i kuchnie.
Podczas nanoszenia na ściany i sufity gładź polimerowa delikatnie upłynnia się, dzięki czemu jej rozprowadzanie jest łatwe, a uzyskanie gładkich powierzchni nie wymaga wiele wysiłku. Gładź polimerową można nanosić na podłoże bardzo cienką warstwą (1-3 mm). Z tego względu sprawdzi się bardzo dobrze, gdy chcemy ostatecznie wygładzić nieco chropowaty tynk. Jej stosowanie nie jest natomiast zalecane, gdy nierówności powierzchni są znaczne. Gładź polimerowa nie powinna być też używana do uzupełniania większych ubytków w ścianach. Może być natomiast używana do ostatecznego całopowierzchniowego wykańczania zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych (podobnie jak gładź gipsowa nie powinna być jednak używana do spoinowania płyt). Cienka warstwa pozwala uzyskać efekt jednolitej zabudowy i odpowiednio gładkiego podłoża pod farbę lub tapetę. Ponadto, dzięki swej elastyczności gładź polimerowa jest w stanie kompensować drobne naprężenia powstające na zabudowach wykonanych w konstrukcji lekkiego szkieletu. Sprawdzi się więc dobrze podczas wykańczania zabudowy narażonej na niewielkie odkształcenia konstrukcji, czyli np. ścian działowych, zabudowy skosów poddasza czy sufitów podwieszanych. Gładź polimerową można również wykorzystać do poprawy jakości wykonanych wcześniej gładzi gipsowych. Może ona posłużyć m.in. do zaszpachlowania tzw. kraterów, czyli niewielkich otworów w powierzchni gładzi, które powstają po uwolnieniu pęcherzyków powietrza z masy. Aby wypełnić kratery i uzyskać nienagannie gładką powierzchnię wystarczy bardzo cienka warstwa gładzi polimerowej. Podobnie jak gładzie gipsowe, produkty polimerowe dostępne są w postaci suchych mieszanek przeznaczonych do rozrobienia z wodą, jednak dużo wygodniejszym rozwiązaniem jest użycie gotowej gładzi polimerowej.

Gotowa gładź polimerowa ROYAL FINISH 14.1. sprzedawana jest w poręcznym wiadrze o pojemności 17 kg. Ma ona postać gotowej masy, którą przed użyciem wystarczy jedynie wymieszać. Można ją nabierać bezpośrednio z wiaderka. Produkt ten sprawdzi więc m.in., gdy zależy nam na przyspieszeniu i usprawnieniu prac wykończeniowych. Zużycie gładzi ROYAL FINISH 14.1 wynosi ok. 1,5 kg masy/m2 przy grubości warstwy 1 mm.|
Zaletą gotowej gładzi jest to, że przygotowany fabrycznie produkt po otwarciu opakowania może być jeszcze wielokrotnie wykorzystywany. Warunkiem jest oczywiście szczelne zamknięcie opakowania, tak aby gładź nie wysychała. Takie rozwiązanie to spora oszczędność materiału – niewykorzystaną masę możemy przechować i użyć w późniejszych pracach, np. podczas drobnych czynności remontowych.

WYGŁADZANIE ŚCIAN BEZ PYŁU

Wygładzanie ścian i sufitów nie musi wiązać się z uciążliwym pyłem, który towarzyszy szlifowaniu powierzchni. Możemy uniknąć tego etapu – wystarczy, że zamiast tradycyjnej gładzi zostanie zastosowana gładź bezpyłowa. Jej użycie nie tylko ułatwia prace wykończeniowe, ale również je przyspiesza. Nie musimy bowiem czekać aż gładź zwiąże, aby poprzez szlifowanie uzyskać idealnie gładką powierzchnię.
Wygładzanie ścian bez szlifowania powierzchni zapewni nam bezpyłowa gładź szpachlowa ROYAL FINISH PLU S 14.2. Ma ona postać gotowej masy, którą przed użyciem wystarczy wymieszać w całej objętości opakowania. Zużycie gładzi, zależnie od chropowatości podłoża, wynosi około 1 kg / m2 przy grubości warstwy 1 mm. Gładź bezpyłowa może być nanoszona ręcznie lub mechanicznie za pomocą agregatu. Mechaniczne nakładanie gładzi sprawdzi się m.in. w przypadku dużych powierzchni – zastosowanie agregatu znacznie przyspieszy aplikację masy.

PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA POD GŁADŹ

Aby zastosowanie gładzi przyniosło oczekiwane efekty, konieczne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni do dalszych prac. W pierwszej kolejności należy dokładnie ocenić stan wygładzanej powierzchni. Podłoże musi być nośne, suche i pozbawione zanieczyszczeń zmniejszających przyczepność nakładanej masy. Ściany pod gładź powinny być więc dobrze osuszone (wilgotność podłoża nie powinna przekraczać 2-3%) i oczyszczone m.in. z luźnych fragmentów zapraw, odspajających się powłok malarskich czy tynkarskich. Po starannym oczyszczeniu podłoża, ściany należy też odpylić, ponieważ pył i kurz znajdujący się na ich powierzchni również zmniejsza przyczepność nowo nakładanych warstw.
Przed nakładaniem gładzi powierzchnie powinny być także wyrównane. Gładź polimerowa lub gipsowa ma bowiem za zadanie zniwelować niewielkie nierówności i wygładzić chropowaty tynk. Do wypełniania większych ubytków i rys w ścianach należy zaopatrzyć się w gips szpachlowy SOLBET 6.5. Zawiera on grube kruszywo i charakteryzuje się dość krótkim czasem wiązania (ok. 45 min), dlatego bardzo dobrze sprawdzi się podczas szpachlowania np. bruzd wykonanych pod przewody elektryczne czy innych ubytków w murze.
Przed przystąpieniem do szpachlowania ubytków należy je oczyścić z kurzu i pyłu, a pęknięcia w razie potrzeby nieco poszerzyć, co ułatwi dokładniejsze wypełnienie ich masą naprawczą.

GRUNTOWANIE POWIERZCHNI

Ważnym etapem przygotowania ścian do nakładania gładzi jest ich zagruntowanie. W tym celu należy zastosować preparat głęboko penetrujący. Cząsteczki takiego gruntu wnikają głęboko w podłoże, zmniejszając i wyrównując jego chłonność. Grunt ma także za zadanie wzmocnić podłoże.
Zastosowanie preparatu gruntującego znacznie poprawia warunki wiązania gładzi. Zapobiega jej odspajaniu się od podłoża oraz pękaniu, które mogłoby być skutkiem m.in. nierównomiernego odciągania wody ze świeżej gładzi nałożonej na ścianę. Do gruntowania ścian przed nakładaniem gładzi służy grunt SOLBET Akryl Plus 12.2. Jest on gotowym do użycia preparatem głęboko penetrującym. Zapobiega powstawaniu pęcherzy powietrza i nie tworzy filmu na powierzchni ścian, dzięki czemu gładź dobrze się rozprowadza – nie wałkuje się ani nie zrywa. Preparat gruntujący nanosi się równomiernie na całą powierzchnię ścian pędzlem lub wałkiem. Bardzo ważne jest, aby używane w tym celu narzędzia były czyste. Wszelkie zanieczyszczenia na włosiu pędzla czy runie wałka mogą przylec z gruntem do ściany i utrudnić wygładzanie powierzchni cienką warstwą gładzi. Czas schnięcia gruntu może wynieść od kilku do kilkunastu godzin, w zależności  od temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Jeśli przystąpimy do nakładania gładzi zanim zagruntowane powierzchnie dobrze wyschną, możemy mieć problemy z jej rozprowadzaniem, właściwym wiązaniem i przyczepnością do podłoża.

PRZYGOTOWANIE GŁADZI DO NANOSZENIA

Przystępując do rozrabiania gładzi gipsowej SOLBET 6.6 należy przestrzegać proporcji mieszania suchej zaprawy z wodą. To, czy zastosujemy się do wskazówek producenta będzie miało wpływ na parametry robocze gładzi, jej wytrzymałość po wiązaniu oraz jakość wygładzonych powierzchni. Suchą mieszankę zaleca się wsypywać do wiadra z odmierzoną ilością wody mniejszymi porcjami, np. używając w tym celu łopatki. Warto też odczekać chwilę, aż nasiąknie wodą. Gładź rozrabia się do uzyskania jednolitej masy. Nawet niewielkie grudki mogą zniweczyć trud wkładany w wygładzenie ścian i sufitów. Do rozrabiania gładzi należy stosować wiertarkę wolnoobrotową (zalecana prędkość to 400 obr./min) oraz mieszadło do gipsu. Dzięki specjalnej budowie mieszadła (obłym prętom) ryzyko napowietrzenia zaprawy podczas jej rozrabiania jest mniejsze, niż w przypadku przygotowywania masy mieszadłem wstęgowym (przeznaczonym do zapraw na bazie cementu). Jest to bardzo ważne, ponieważ w napowietrzonej masie naniesionej na ścianę lub sufit, mogą uwidocznić się małe pęcherzyki powietrza. Pękając, pozostawiają po sobie tzw. kratery, czyli niewielkie dziury. Ich zamaskowanie będzie wymagało nałożenia dodatkowej warstwy gładzi, np. polimerowej. Rozrabiając zaprawę wolnymi obrotami wiertarki wyposażonej w mieszadło do gipsu, możemy uniknąć powstawania nieestetycznych kraterków. Gotowe gładzie SOLBET ROYAL FINISH 14.1 i ROYAL FINISH PLUS 14.2 to produkty fabrycznie rozrobione, oferowane jako gotowe do nanoszenia masy na powierzchnie ścian i sufitów. Przed przystąpieniem do prac, zaleca się jedynie wymieszać je w całej objętości opakowania, aby ujednolicić ich konsystencję.

WYGŁADZANIE ŚCIAN

Do nakładania ręcznego gładzi należy zaopatrzyć się w pacę ze stali nierdzewnej oraz szpachelkę, która posłuży do wygodnego nabierania masy z wiadra i nakładania jej na pacę. Nie bez znaczenia jest także szerokość narzędzia, którym wygładzamy ściany i sufity. Paca do gładzi powinna mieć 35 lub 45 cm szerokości. Użycie węższej może spowodować pojawienie się nierówności – różnic w grubości nakładanej warstwy gładzi – nawet na niedużych powierzchniach muru czy sufitu. Węższe pace stosuje się przeważnie do nakładania gładzi w trudno dostępnych miejscach na małych powierzchniach.
Wygładzanie ścian i sufitów powinno być wykonywane czystymi narzędziami. Po każdej dłuższej przerwie w pracy, a przed ponownym wygładzaniem powierzchni, pace, szpachelki i wiadro, w którym znajdowała się gładź należy dokładnie wymyć z zaschniętych resztek masy. Mogą one bowiem przyspieszać wiązanie świeżej zaprawy. Niedokładnie wyczyszczona paca może także „rysować” wykonywaną warstwę gładzi, co przysporzy nam dodatkowej pracy.
Gładź rozprowadza się po powierzchni ściany dociskając pacę do podłoża. Można nanosić ją w jednej lub kilku warstwach o grubości nie przekraczającej 3-5 mm w zależności od rodzaju masy. Optymalna liczba warstw to 1-2. Każdą następną nanosi się po wyschnięciu wcześniejszej. Kolejna warstwa powinna być też cieńsza od poprzedniej.
W przypadku gładzi bezpyłowej, już podczas nanoszenia, zaleca się jej wstępne wygładzanie pacą. Zabieg ten ułatwi uzyskanie oczekiwanego efektu w postaci idealnie gładkiej powierzchni. Kolejnym krokiem jest docieranie powierzchni po jej uprzednim zwilżeniu wodą. Do zacierania można użyć np. packi z tworzywa sztucznego, packi gąbkowej o małym oczku lub packi styropianowej. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać gładkie ściany bez czasochłonnego szlifowania gładzi i uciążliwego pyłu. Gdy gładź bezpyłowa zwiąże, można przystąpić do dalszych prac – np. malowania czy tapetowania ścian. Zanim jednak przystąpimy do tego etapu podłoże należy zagruntować preparatem SOLBET Akryl Plus 12.2 i odczekać, aż grunt całkowicie wyschnie.
W przypadku gładzi gipsowych i polimerowych konieczne będzie przeszlifowanie powierzchni po wyschnięciu nałożonych warstw. Pracę przyspieszy i ułatwi zastosowanie szlifierki do gipsu oraz gładzi tzw. żyrafy. Szlifierka ma bardzo ważną zaletę – wyposażona jest w mechanizm odsysania pyłu przez podłączony do niej odkurzacz przemysłowy Dzięki temu podczas szlifowania nie osadza się on na różnych powierzchniach w pomieszczeniu, tylko trafia prosto do odkurzacza.

JAKIE PRODUKTY STOSOWAĆ PODCZAS PRAC?

Pamiętajmy, aby odpowiednio dobierać produkty do wykonywanych prac wykończeniowych.
1. Nie uzupełniajmy gładzią ubytków w murze – w tym celu stosujmy gips szpachlowy SOLBET 6.5.
2. Jeśli do uzyskania równych, gładkich powierzchni ścian używamy płyt gipsowo-kartonowych, należy je przyklejać do muru używając w tym celu kleju gipsowego SOLBET 6.9. Zapewni on dobre, mocne wiązanie zarówno z powierzchnią muru, jak i płytami.
3. Do wypełniania spoin na połączeniach płyt gipsowo-kartonowych używajmy gipsu szpachlowego SOLBET 6.5.
4. Do gruntowania podłoża przed nakładaniem gładzi służy grunt głębokopenetrujący AKRYL PLU S 12.2.
5. Do poprawy jakości chropowatych tynków lub wykonanych wcześniej gładzi wybierajmy gładź polimerową SOLBET ROYAL FINISH 14.1 lub bezpyłową gładź szpachlową SOLBET ROYAL FINISH PLU S 14.2.
6. Podczas całopowierzchniowego wygładzania zabudowy z płyt g-k sprawdzi się gładź gipsowa SOLBET 6.6 lub gotowa gładź polimerowa ROYAL FINISH 14.1.
7. Do gruntowania wygładzonych ścian przed malowaniem służy preparat SOLBET AKRYL PLU S 12.2.


Artykuł pochodzi z
Głos PSB

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 
Artykuł powstał przy współpracy Solbet Sp. z o.o. Solbet Sp. z o.o.