Ubytek płynu chłodniczego z układu chłodzenia naszego samochodu to ważny sygnał mówiący o jego awarii. Jakie są najczęstsze przyczyny ubytku płynu chłodniczego?
Układ chłodzenia odpowiada za utrzymanie odpowiedniej temperatury pracy silnika spalinowego. Jego ważną funkcją jest również ogrzanie wnętrza samochodu. Wykonanie tych istotnych zadań, jest możliwe dzięki obecności płynu chłodniczego, który krąży w zamkniętym układzie chłodzenia. Zdarza się jednak, że wycieka płyn chłodniczy, jest to dla nas sygnał o awarii układu chłodniczego, konieczna jest wówczas jego szybka naprawa. Jego nieszczelność może bowiem prowadzić do groźnych konsekwencji.
Ubytek płynu chłodniczego – objawy
Jeśli ucieka płyn chłodniczy, to skutkiem jego utraty z układu chłodzenia może dojść do przegrzania silnika i jego „zagotowania”. Aby nie dopuścić do tak skrajnej sytuacji, warto obserwować ślady, jakie pozostawia użytkowany przez nas pojazd na miejscu postojowych. Objawem nieszczelności układu chłodniczego są bowiem charakterystyczne plamy pod samochodem, wycieki mogą być też pod maską. Sygnałem ostrzegawczym jest również niski poziom płynu chłodniczego w zbiorniku oraz obecność w nim oleju, a także pojawiający się z układu wydechowego biały dym. O tym, że ubywa płynu chłodniczego, dowiemy się też obserwując na desce rozdzielczej kontrolkę płynu do chłodnic, która będzie świecić. Sytuacją skrajną jest uszkodzenie chłodnicy podczas jazdy np. przez uderzający w nią kamień, wówczas objawy uszkodzenia zauważymy bardzo szybko. Konieczne będzie wtedy natychmiastowe zatrzymanie samochodu w bezpiecznym miejscu, ponieważ jego użytkowanie może doprowadzić do trwałych uszkodzeń silnika. Jeśli w trakcie jazdy dojdzie do uszkodzeń, możemy się też liczyć z poparzeniami osób jadących autem.
Dlaczego ubywa płynu chłodniczego w chłodnicy wężach
Przyczyny ubytku płynu chłodniczego mogą różne. Do najczęściej zaliczanych należą te związane ze zużyciem elementów silnika, usterka może być też wynikiem uszkodzeń mechanicznych. Najczęściej tego rodzaju awarie dotyczą chłodnicy i węży Powodem wycieku bywa nieszczelność chłodnicy albo usytuowanych na jej końcach wężykach. O ich rozszczelnieniu świadczy obecny w komorze chłodnicy charakterystyczny dla płynów chłodniczych kolor – zielony, niebieski lub różowy, który pozostał po odparowaniu cieczy. Podczas oglądania chłodnicy możemy zaobserwować parę lub krople płynu, ich obecność powinna nas zmobilizować do natychmiastowego odstawienia pojazdu do warsztatu. Miejsce występowania usterki będziemy mogli określić, gdy silnik jest nagrzany, a więc po jeździe auta. Problem z ubytkiem cieczy chłodzącej często jest też wywołany przez przeciekające gumowe węże i uszczelki układu chłodniczego. Ze względu na tworzywo, z którego są wykonane, są one szczególnie narażone na usterki – guma z czasem twardnieje i łatwo pęka, dlatego konieczna będzie ich wymiana. Tego typu usterkę zdiagnozujemy, gdy płyn chłodzący jest dobrze rozgrzany, a więc wtedy, gdy silnik pracował przez jakiś czas. Nieszczelność poznamy po wilgotnych uszczelkach i wężyku oraz plamie pod autem.
Ubytek płynu chłodniczego – inne miejsca
Wyciek płynu może też następować w nieszczelnej nagrzewnicy. O jej awarii świadczą wyciek płynu, jego charakterystyczna woń i zaparowane szyby. Częstą przyczyną wycieku płynu chłodniczego może być też uszkodzenie uszczelki zamontowanej pod głowicą silnika. Usterkę poznamy po wodzie w oleju silnikowym, dymie wydobywającym się z rury wydechowej czy bąbelkującej powierzchni płynu chłodniczego. Konieczna będzie wymiana uszczelki oraz wygładzenie głowicy. Nie można pominąć tego elementu, ponieważ szorstka głowica może doprowadzić do awarii tłoka albo pierścieni tłokowych. Ubytek płynu chłodniczego może wynikać również z uszkodzeń pompy wodnej. W takim przypadku konieczna może się okazać jej wymiana.
Wycieka płyn z chłodnicy? Bądź przygotowany!
Na ubytek płynu chłodniczego warto się zawsze przygotować. Poczujemy się bezpieczniej, jeśli zadbamy by bagażniku zawsze był płyn chłodniczy. W sytuacjach awaryjnych wystarczy 1 litrowy pojemnik, aby uzupełnić ciecz i odprowadzić pojazd w bezpieczne miejsce. Jeśli awaria jest poważna, a wycieka płyn chłodniczy lepiej wezwać holownik i bezpiecznie przetransportować samochód. Zadbajmy również o systematyczne przeglądy i serwisowanie auta.