Wybór narzędzi ręcznych do nakładania chemii budowlanej na ścianach wewnętrznych.

Wybór odpowiednich narzędzi ręcznych do nakładania chemii budowlanej jest kwestią bezsporną. Tego typu narzędzia są niesłychanie ważnym elementem pracy podczas budowy domu czy remontu. Tym bardziej, że wraz z upływem lat w ścianach mogą pojawić się drobne ubytki spowodowane delikatnymi uderzeniami lub otarcia spowodowane przesuwaniem mebli.

Często również, zwłaszcza w nowych budynkach, na ścianach pojawiają się mikro pęknięcia, które nie wyglądają zbyt estetycznie. Wszystkie te uszkodzenia mechaniczne można jednak naprawić w bardzo prosty sposób, na przykład przy pomocy masy szpachlowej lub gładzi oraz szpachli malarskiej, kielni lub pac.
Odpowiednio dobrane narzędzia ręczne mogą ułatwić pracę i zdecydowanie przyspieszyć tempo jej realizacji.

RODZAJE I WŁAŚCIWOŚCI NARZĘDZI RĘCZNYCH

Wybór okazuje się prosty, bowiem standardowe narzędzia ręczne będą najlepszym wyborem. Zaliczają się do nich: 
+ szpachle i akcesoria, 
+ kielnie, 
+ pace, 
+ wałki.

Narzędzie ręczne do gładzenia ścian
Narzędzie ręczne do gładzenia ścian

Szpachle przydadzą się na przykład przy gładziowaniu. Dzięki szpachli nałoży się gładź na ścianę i osiągnie się efekt nieskazitelnie równych powierzchni. Trzeba przy tym pamiętać o nałożeniu odpowiedniej ilości gładzi na szpachlę, by podczas wyrównywania można było pokryć wszystkie ubytki.
Na rynku dostępnych jest wiele szpachli różniących się: wielkością, uchwytem czy rodzajem ostrza. Szpachla powinna być lekka, ergonomiczna i poprawiająca warunki pracy. Szczególną uwagę należy zwrócić na wykonanie ostrza i jego materiał, profil oraz uchwyt. Profesjonalne szpachle aluminiowe z wymiennymi ostrzami posiadają również szereg przydatnych akcesoriów, takich jak: kije teleskopowe czy uchwyty do szpachli.

Do narzucania tynku na ścianę
Do narzucania tynku na ścianę

Kielnia tak samo jak i paca przyda się do większych napraw ubytków w ścianach. Dzięki kielni w prosty i efektywny sposób można narzucić tynk na ścianę, który potem należy rozprowadzić i wyrównać za pomocą pacy. Wyróżnia się wiele rodzajów kielni, np.: murarska, trapezowa, sztukatorska, do betonu komórkowego, kątowa, do spoinowania czy archeologiczna.
Przy wyborze kielni należy zwrócić uwagę na jej sztywność i wytrzymałość. Rękojeść powinna być krótka, a pręt łączący ją ze stalową płytką wygięty.

Wszechstronne zastosowanie przy pracach remontowych
Wszechstronne zastosowanie przy pracach remontowych

Pace to prostokątne płaskie blachy z rączką na górze, które m.in. ułatwiają wyrównanie i rozprowadzenie tynku (mogą być również styropianowe). Pace możemy wykorzystać w szerokim zakresie prac budowlano-remontowych. Sprawdzą się zarówno do nakładania, zacierania jak i wygładzania tynków, gładzi, klejów i zapraw oraz do szlifowania powierzchni. Ułatwi ona również pracę przy mniejszych uszkodzeniach. Można wykorzystać ją do tego, aby nałożyć na nią niewielką ilość masy szpachlowej, tak aby wygodniej było nabierać ją szpachelką, bez konieczności nieustannego sięgania lub dźwigania po pomieszczeniu całego wiadra z masą szpachlową. 
Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie pacy:
na rodzaj i zakres zastosowania - inną pacę użyje się do prac glazurniczych, szlifierskich czy murarskich,
na materiał wykonania – paca musi być solidna, a jej rękojeść wygodna,
na wagę – ponieważ paca powinna być przede wszystkich komfortowa w użytkowaniu.

Wałki są ostatnim narzędziem ręcznym do nakładania chemii budowlanej na ściany. Znacząco ułatwiają pracę i pozwalają szybko pomalować duże powierzchnie. Trzeba jednak pamiętać o wyborze odpowiedniego rodzaju wałka do prowadzonych prac, tak aby uzyskany efekt był zadowalający. Na rynku dostępne są różnego typu wałki pozwalające uzyskać różnego rodzaju strukturę na ścianie. Do malowania ścian przydadzą się dwa rozmiary wałków.
Dużym wałkiem w szybki sposób pokryje się farbą główną powierzchnie ściany, a mały wałek przyda się natomiast do pomalowania rogów między ścianami lub innego rodzaju trudno dostępnych miejsc.

Wygładzanie wałkiem

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ:

na włosie jakim pokryty jest wałek. Decyduje ono o chłonności wałka oraz o tym w jaki sposób będzie nanosił farbę na malowaną powierzchnię. Duża ilość farby na gładkich ścianach może doprowadzić do postania zacieków, które są trudne do zakrycia. Dlatego do ścian i sufitów używa się wałków o krótkim włosiu do kilku milimetrów długości,
z czego wykonano włosie wałka. Naturalne materiały jak wełna, fantastycznie odnajdą się przy malowaniu gładkich powierzchni ścian i sufitów. Równomiernie nanoszą farbę, nie pozostawiając smug i zacieków. Do malowania nierównych powierzchni należy użyć wałków z włosiem z futra zwierzęcego lub specjalnych sznurków. Dzięki swojej chłonnej konstrukcji wchłaniają w siebie duże ilości farby i rozprowadzają ją po malowanej powierzchni.

PRZYKŁAD WYKORZYSTANIA NARZĘDZI RĘCZNYCH – NAKŁADANIE GŁADZI SZPACHLOWEJ

Gładź szpachlowa to materiał budowlany, wykorzystywany praktycznie w większości remontów do wygładzania powierzchni ścian zewnętrznych, wewnętrznych oraz sufitów. Celem nakładania gładzi jest uzyskanie gładkiej i pozbawionej rys powierzchni ścian. Użycie gładzi przygotowuje ścianę pod malowanie lub położenie tapety. Sam proces nakładania gładzi nie jest skomplikowany, lecz trzeba przestrzegać kilku reguł.
W wykonawstwie budowlanym występują 3 metody nakładania gładzi – pacą, wałkiem lub za pomocą agregatu natryskowego. Przedstawiamy dwie pierwsze metody:
1. nakładanie gładzi szpachlowej za pomocą szpachli. Przed przystąpieniem do aplikacji gładzi na ścianę należy prawidłowo oczyścić i usunąć ze ściany niepotrzebne zabrudzenia oraz prawidłowo zagruntować gruntem szczepnym. Przystępuje się do aplikacji gładzi na szpachlę za pomocą szpachelki bądź kielni. Należy nałożyć taką ilość masy by podczas wyrównywania pozwoliło to pokryć wszystkie ubytki. Po nałożeniu gładzi rozprowadza się ją po całej ścianie, by uzupełnić ubytki oraz różnego rodzaju nierówności. Kolejnym krokiem jest wyrównywanie powierzchni. Dobrze wyrównana powierzchnia przyczyni się do łatwiejszego szlifowania, co wpłynie na mniejsze zapylenie i krótszy czas pracy. Należy zwróć uwagę, aby szpachla nie powodowała zarysowań na łączeniu masy.
2. nakładanie gładzi na ścianę, za pomocą wałka do nakładania gładzi. Do tej czynności można wykorzystać kij teleskopowy. Należy pamiętać o tym żeby aplikować odpowiednią ilość masy na wałek. Podczas prac trzeba obserwować jaka ilość masy jest prawidłowa. Trzeba uważać by nie zamrozić podłoża. Po aplikacji na powierzchni, która ma być wyszpachlowana, należy pamiętać również o rozprowadzeniu masy po powierzchni, by nie było zbyt dużej ilości w jednym punkcie. Po prawidłowym nałożeniu gładzi przystępuje się do wyrównywania ściany za pomocą szpachli. Do  tej czynności możemy również wykorzystać adapter oraz kij teleskopowy, który zwiększa zasięg. W adapterze należy ulokować szpachle, aby była centralnie na środku. Można przystąpić do wyrównywania powierzchni.

Wskazówka – nadmiar masy, który zostaje usuwany ze ściany, trzeba również usuwać ze szpachli, by masa nie dodawała dodatkowych nierówności. Zaoszczędzi się w ten sposób czas. Jest to jeden z najlepszych sposobów aplikacji gładzi na ścianę ze względu na zaoszczędzony czas, a przy pracy dwuosobowej ekipy jedna osoba nakłada gładź, a druga ją wyrównuje. Aby uzyskać najlepszy efekt pracy nie należy zapominać o nałożeniu drugiej warstwy, która wyeliminuje różnego rodzaju nierówności.

NAJCZĘSTSZE BŁĘDY SPOTYKANIE PRZY NAKŁADANIU GŁADZI SZPACHLOWEJ

Gładź pękła, masa szpachlowa odstaje od tynku lub na wygładzonej ścianie pojawiły się smugi? Co do tego doprowadziło? Kilka najczęściej popełnianych błędów:
nieodpowiednio dobrana gładź
Rodzaj wybranej gładzi ma ogromne znaczenie. Na rynku dostępnych jest wiele ich rodzajów, począwszy od gładzi polimerowych, wapiennych, cementowych, a kończąc na zwykłych gipsowych, ale z przeróżnymi dodatkami. Dlatego warto zastanowić się nad rodzajem wybieranej gładzi, aby później uniknąć rozczarowania,
źle przygotowana powierzchnia
Powierzchnia, na którą zamierza się aplikować gładź, musi być odpowiednio przygotowana. Ważne, żeby była czysta, mocno związana, sucha oraz wolna od pyłu i kurzu. Dlatego przed kładzeniem gładzi należy pamiętać o zagruntowaniu powierzchni odpowiednim preparatem, który wyrówna chłonność podłoża, zwiększy jego przyczepność i w razie konieczności zwiąże luźne fragmenty. Nakładając masę szpachlową w narożnikach trzeba pamiętać o wzmocnieniu podłoża specjalną siatką,
brudne narzędzia
Mogą zniweczyć wiele projektów budowlanych, ponieważ brudne narzędzia i pojemniki sprawiają, że gładzie nie zachowują swoich właściwości. Rozrabiana w niedoczyszczonym pojemniku gładź szybciej wysycha, ma grudki i gorzej się aplikuje. Dlatego należy zwracać uwagę na czystość narzędzi, a wówczas uda się uniknąć najczęstszych błędów przy szpachlowaniu ścian.

Artykuł pochodzi z
Głos PSB

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 
Artykuł powstał przy współpracy Stalco Sp. z o.o. S.K.A. Stalco Sp. z o.o. S.K.A.