Aby zapewnić skuteczną wentylację w łazience, oprócz wentylacji naturalnej, warto zastosować także wentylator łazienkowy, który montuje się najczęściej na wlocie do kanału wentylacyjnego. To niewielkie i niedrogie urządzenie, skutecznie usunie nadmiar wilgoci, gromadzącej się w łazience.
Wentylacja grawitacyjna nie zawsze jest wystarczająca, aby uniknąć nadmiernej wilgoci w łazience. Często nie działa tak jak powinna, a latem, gdy różnica powietrza na zewnątrz i w środku domu jest niewielka, może zupełnie ustać. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie wentylatora łazienkowego. Pamiętajmy jednak, że wentylator łazienkowy będzie przynosił korzyści, jeśli zapewnimy dopływ świeżego powietrza do mieszkania, poprzez rozszczelnianie okien lub montaż nawiewników, a także drzwi łazienkowych z otworami nawiewnymi. Na rynku dostępne są wentylatory o różnych funkcjach. W wersji podstawowej włączają się i wyłączają razem z włącznikiem światła. Wentylator standardowy może tez być uruchamiany z włącznikiem sznurkowym. Dostępne są także wentylatory z timerem, z czujnikiem wilgoci (higrostatem) i timerem, a także z czujnikiem ruchu i czujnikiem światła. Najczęściej montuje się je w ścianie lub suficie.
Wentylator łazienkowy – wydajność
Wybierając wentylator wyciągowy do łazienki, należy zwrócić uwagę na jego wydajność, czyli natężenie przepływu powietrza. Możemy ją obliczyć, mnożąc kubaturę łazienki (długość [m] x szerokość [m] x wysokość [m]) przez ilość wymian powietrza (ile razy powietrze zostanie wymienione w pomieszczeniu w ciągu 1 godziny). W przypadku łazienki powietrze powinno być wymienione 5-8 razy w ciągu godziny. Zgodnie z przepisami w łazience z wydzielonym WC natężenie przepływu powietrza powinno być utrzymane na poziomie 50 m3/h, natomiast w WC 30 m3/h. Typowy wentylator łazienkowy ma wydajność 100-250 m3/h. W niewielkiej łazience (o powierzchni do 6 m²) dobrze sprawdzi się wentylator o wydajności 100 m³/h. Oczywiście możemy zamontować wentylator o większej wydajności, który będzie działał skuteczniej – w krótszym czasie usunie z łazienki zanieczyszczone powietrze. Jednak jego praca, może być bardziej hałaśliwa. W dużych łazienkach taki wentylator może okazać się niewystarczający – w tym przypadku, lepiej zdecydować się na urządzenie o większym natężeniu przepływu powietrza (nawet do 250 m³/h). Parametrem decydującym o wydajności wentylatora łazienkowego, jest również jego ciśnienie całkowite. Gdy łazienka nie ma bezpośredniego połączenia z kanałami wentylacji grawitacyjnej, a jedynie z układem przewodów wentylacyjnych, musimy wybrać wentylator o wyższym ciśnieniu całkowitym.
Wentylator łazienkowy – ważne właściwości
Parametrem decydującym o wyborze wentylatora łazienkowego, jest hałas emitowany przez ten wentylator. Wentylator w czasie pracy emituje hałas, który powinien być jak najmniejszy. Najlepiej kupić wentylatory generujące hałas poniżej 30 dB. Wybierając wentylator łazienkowy, warto też zwrócić uwagę na jego szczelność przeciw wilgoci (bryzgoszczelność), która decyduje o zdolności wentylatora do pracy w środowisku silnie zawilgoconym. Szczelność wentylatorów łazienkowych powinna być jak największa, aby woda nie dostała się na obwody elektryczne.
Wentylator wyciągowy nie musi pracować w trybie ciągłym – wystarczy, że będzie on uruchamiany okresowo. Najłatwiejszym sposobem sterowania jego pracą jest podłączenie do niego włącznika, którym będziemy mogli uruchamiać i wyłączać wentylator, kiedy zajdzie taka potrzeba. W tym celu, można go podłączyć np. do włącznika światła – wówczas wentylator łazienkowy uruchomi się, gdy zapalimy światło wchodząc do łazienki. Aby usuwanie nadmiaru wilgoci z łazienki było możliwe jeszcze przez kilka minut po jej opuszczeniu, warto wybrać wentylator wywiewny z włącznikiem czasowym (timerem), który umożliwia ustawienie czasu pracy wentylatora. Dobrym rozwiązaniem są także wentylatory z czujnikiem wilgotności. Uruchomi on automatycznie wentylator, gdy wilgotność powietrza wzrośnie powyżej ustalonego poziomu i wyłączy go, gdy parametr ten wróci do normy. Większość producentów wentylatorów z czujnikiem wilgoci umożliwia regulację poziomu wilgotności w zakresie 60-90%.
Wentylator łazienkowy do zadań specjalnych
Kabina prysznicowa należy do miejsc, w których istnieje zwiększone ryzyko porażenia prądem elektrycznym zaliczanych do 1 strefy łazienki. Jeśli zamierzamy zamontować wentylator w kabinie prysznicowej lub tuż nad nią, należy wybrać model z zabezpieczeniem IPX5 lub IP 57. Wysokim stopień ochrony IP charakteryzuje odporność na wilgoć i pyłoszczelność produktu. To produkty, które mają szczelną obudowę, najlepiej na napięcie 12 V zamiast 230 V. Montując wentylator w kabinie prysznicowej, najlepiej umieścić go w miejscu powstawania zanieczyszczeń – w tym przypadku pary wodnej.
Konserwacja wentylatora łazienkowego
Pracę wentylatora wyciągowego w łazience może zakłócić zbierający się w jego obudowie kurz i inne zanieczyszczenia. Warto więc pamiętać o jego regularnej konserwacji i czyszczeniu. W tym celu należy odłączyć wentylator łazienkowy od zasilania i zdjąć jego kratkę ochronną. Następnie wilgotną ściereczką trzeba wyczyścić dokładnie kratkę oraz skrzydła śmigiełka wentylatora (w niektórych modelach wentylatorów śmigiełko można zdemontować na czas czyszczenia).
zdjęcia: Dospel, Zehnder, fotolia.com