Wentylacja łazienki – jak dobrać odpowiedni wentylator?

VENTIKA

Najbardziej popularnym systemem wentylacji w domach i mieszkaniach jest wentylacja grawitacyjna. To rozwiązanie najtańsze, ale niestety równocześnie mało efektywne. Pomieszczeniami, w których najbardziej odczuwalny jest brak prawidłowego działania wentylacji grawitacyjnej są łazienki i toalety. Stale utrzymujący się wysoki poziom wilgotności powietrza stanowi idealne warunki do powstawania na ścianach grzybów i pleśni. Dobrym rozwiązaniem wspomagającym wentylację grawitacyjną jest zastosowanie wentylatora łazienkowego, który szybko i skutecznie pozbędzie się nadmiaru wilgoci.

Najważniejszym parametrem jest wydajność wentylatora, która określa ile powietrza jest w stanie przetłoczyć w przeciągu godziny (m3/h). Minimalna ilość usuwanego powietrza z łazienki powinna stanowić co najmniej 4-krotność jej kubatury. Przykładowo dla łazienki o powierzchni 8 m2 i wysokości 2,7 m kubatura wynosi 21,6 m3, mnożąc ją razy 4 otrzymujemy minimalną wydajność wentylatora wynoszącą 86,4 m3/h. Każdy wentylator posiadający taką wydajność lub większą zapewni komfortową wentylację pomieszczenia. Wentylatory osiowe możemy zastosować również jako wspomaganie wentylacji w przypadku pomieszczeń pomocniczych takich jak: garderoby, schowki czy spiżarnie. W przypadku takich pomieszczeń należy zapewnić 1-krotność wymiany powietrza na godzinę, ale nie mniej niż 15 m3/h. Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest średnica kanału wentylacyjnego, do którego należy wentylator podłączyć. W przypadku budynków nowo budowanych już na etapie projektu należy określić średnicę otworu wentylacyjnego, tak aby możliwy był montaż wentylatora o odpowiedniej wydajności. Im większa średnica tym większa wydajność urządzania, standardowo są to wielkości 100, 125 i 150 mm.

Zasada doboru wentylatora znajduje się na pudełku wszystkich wentylatorów VENTIKA
Zasada doboru wentylatora znajduje się na pudełku wszystkich wentylatorów VENTIKA

Na wybór odpowiedniego modelu wpływ ma również miejsce montażu urządzenia. W przypadku montażu ściennego wprost do komina wentylacyjnego możemy zastosować wentylator osiowy, jeśli jednak od wentylatora do komina wentylacyjnego prowadzi kanał o długości ponad 1,5 m, należy wybrać wentylator kanałowy o większym sprężu (INTRO). W przypadku montażu w suficie należy wybrać model wentylatora z łożyskami kulkowymi, które zapewniają długą i bezawaryjną pracę przy montażu pionowym i poziomym (KLIQ, ECHO, SOLID SILENT). W sytuacji gdy chcemy umieścić wentylator nad kabiną prysznicową, gdzie istnieje możliwość zachlapania urządzenia wodą, należy dobrać urządzenie niskonapięciowe – 12 V (SUBTIL 12 V). 
Na opakowaniach wentylatorów marki VENTIKA, powyższe zasady zostały ujęte w 4 prostych krokach, które pozwolą na właściwy dobór urządzenia przez podjęciem decyzji w czasie zakupów w sklepie. Wentylatory występują w wersji standardowej lub wyposażone są w dodatkowe funkcje: timer, czujnik wilgotności, ruchu, wyłącznik sznurkowy. Aby uniemożliwić napływ zimnego powietrza w trakcie przerw w pracy wentylatora, warto zakupić model z wbudowanym zaworem zwrotnym (KLIQ, ECHO, SOLID SILENT) lub automatyczną żaluzją (MATIC).

VENTIKA - wentylatory

W przypadku gdy zależy nam na cichej pracy wentylatora, należy szukać urządzeń, dla których poziom ciśnienia akustycznego jest na poziomie 25 dB(A) ~3 m (KLIQ i ECHO).
Jeśli kierujemy się nowoczesnym designem, warto wybrać wentylator z dekoracyjnym panelem przednim np. dającym efekt szczotkowanego aluminium (MODERN Tekno), z podświetleniem LED (MODERN Light) lub w przypadku gdy chcemy mieć możliwość zmiany wyglądu wentylatora w każdej chwili, z wymiennym panelem przednim (KLIQ).

Artykuł pochodzi z
Głos PSB

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 
Artykuł powstał przy współpracy Vents Group Sp. z o.o. Vents Group Sp. z o.o.