WENTYLACJA HYBRYDOWA - energooszczędność systemu z nasadą solarną

Wentylacja grawitacyjna, oparta wyłącznie na siłach natury wciąż często znajduje zastosowanie w domach jednorodzinnych. Niestety dość regularnie okazuje się, że jej możliwości są niewystarczające, zwłaszcza w okresie letnim. Wówczas optymalnym rozwiązaniem są urządzenia stanowiące podstawę instalacji hybrydowej, łączącej naturalny i wymuszony ciąg wentylacyjny.

NA JAKIEJ ZASADZIE DZIAŁA WENTYLACJA HYBRYDOWA 

Wentylacja ta, stanowiąca hybrydę wentylacji naturalnej i mechanicznej, jest systemem, w którym naprzemiennie wykorzystuje się siły natury oraz pracę elektrycznego wentylatora zamontowanego w nasadzie kominowej, wytwarzającego podciśnienie na właściwym poziomie. Ważna jest tu wspomniana naprzemienność trybu działania systemu, ponieważ w sprzyjających warunkach, głównie w czasie chłodniejszych pór roku, nie ma potrzeby uruchamiania wentylatora i wystarczy pozwolić by zadziałały naturalne mechanizmy. Dzięki temu zużycie energii, pochodzącej w Polsce głównie z węgla, jest mniejsze i wskutek tego ograniczana jest emisja CO2 do atmosfery. 

Warto mieć przy tym wszystkim na uwadze jeden aspekt: instalacja hybrydowa to nie wyłącznie nasada z wentylatorem, zakładana na komin. Podstawą systemu są również inne elementy, takie jak: nawietrzaki – coraz częściej higrosterowalne – oraz moduły regulacyjno-stabilizujące, zwane stabilerami. Oprócz nich funkcjonują też kratki wentylacyjne, kształtki systemu rurowego, zabudowy kominowe i sterowniki. Jak więc widać jest to dużo bardziej złożony system, w którym sama nasada kominowa jest jednym z kilku elementów, choć zdecydowanie najważniejszym.

NIEZBĘDNE SKŁADNIKI INSTALACJI

 Bazą systemu wentylacji hybrydowej są w rzeczywistości trzy elementy: 

  • nasada Turbowent umieszczana na wylocie komina, 
  • stabilery montowane na wlotach do przewodów wentylacyjnych, zaraz za kratkami, 
  • nawietrzaki, które montuje się w ścianach, by po wstępnym przefiltrowaniu doprowadziły świeże powietrze do wnętrza budynku.

Każdy z tych podzespołów wymaga krótkiego omówienia. 

  • Nasada Turbowent – jej obroty powodują powstawanie podciśnienia, co wspomaga wywiew zanieczyszczonego powietrza z budynku. Najlepiej, gdy wprawiana jest w ruch siłą wiatru, jednak jeśli jest ona niedostateczna do zapewnienia właściwej wydajności, wówczas jej obroty zapewnia energooszczędny i bezszczotkowy napęd elektryczny, który niejako wyręcza w tym zadaniu wiatr. Siłę generowanego podciśnienia w takim trybie pracy reguluje się poprzez zmianę prędkości obrotowej nasady. W najbardziej zaawansowanych wersjach sterowania prędkością obrotową nasady, użytkownicy mogą wybierać automatyczne tryby jej działania dla wybranych stref czasowych w ciągu dnia lub całego tygodnia. 
  • Nawietrzaki – są na przeciwnym końcu instalacji i zapewniają nawiew świeżego, wstępnie odfiltrowanego i w niektórych modelach już podgrzanego powietrza, następnie je rozpraszając w pomieszczeniu. Jednocześnie biorą czynny udział w niwelowaniu zbyt dużego podciśnienia w pomieszczeniu, zapobiegają odwróceniu się kierunku przepływu powietrza i skutecznie tłumią dźwięki z zewnątrz. 
  • Stabilery – w oparciu o prawa fizyki ograniczają zbyt duży przepływ powietrza do wartości zgodnej z obowiązującymi normami. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu specjalnej przepustnicy, która wraz ze wzrostem podciśnienia w przewodzie wentylacyjnym i w konsekwencji strumienia powietrza zaciąganego przez kratkę wentylacyjną, przymyka się i redukuje przepływ do wartości wynikającej ze specyfikacji urządzenia, która jest zgodna z wymogami norm dla poszczególnych typów pomieszczeń.

Wszystkie wymienione trzy składniki systemu wentylacji hybrydowej współpracują ze sobą by osiągnąć trzy główne cele:

  • dostarczać świeże powietrze w odpowiednich ilościach i w sposób zrównoważony, 
  • usuwać równomiernie powietrze zużyte poza obręb budynku, 
  • pełnić te dwa zadania zachowując przepływy powietrza na poziomach zgodnych z obowiązującymi normami.

SOLARNA NASADA HYBRYDOWA – POGŁĘBIENIE ENERGOOSZCZĘDNOŚCI 

Szukając możliwości ograniczenia zużycia energii elektrycznej przez nasady hybrydowe Turbowent, dostępne są innowacyjne odmiany nasad zasilanych energią, wytwarzaną przez dołączony do nich panel solarny. Są to: 

  • nasada Turbowent tulipan solarny, 
  • nasada Turbowent okrągły solarny.

Oczywiście wersje standardowe, zasilane prądem elektrycznym z domowej sieci, nie są urządzeniami o wysokim poborze energii, ponieważ tak jak ich odpowiedniki solarne, wyposażone są w energooszczędne silniki bezszczotkowe BLCD najnowszej generacji. Oznacza to bardzo mały pobór mocy dla wytworzenia wystarczającego podciśnienia, eliminację zawodnych szczotek węglowych oraz przystosowanie do współpracy ze sterownikami.

W przypadku nasad Turbowent solarnych energia potrzebna silnikowi produkowana jest przez umieszczony bezpośrednio nad nasadą panel fotowoltaiczny, podtrzymywany sztywną podporą z możliwością regulacji jego kąta nachylenia względem słońca. Zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności prowadzenia przewodów elektrycznych po zamontowaniu nasady na wylocie komina. Nie mówiąc już o tym, że sama energia jest całkowicie „zielona” i podczas jej produkcji nie dochodzi do emisji CO2. 

Skuteczność nasad Turbowent solarny uwydatnia się szczególnie w letnie i bezwietrzne dni, kiedy to ciąg kominowy zamiera, natomiast mocno świecące słońce pozwala na skuteczne zasilanie silnika w nasadzie i przywrócenie ciągu do poziomu optymalnego dla danej instalacji wentylacyjnej. Dla odbiorców tych nasad istotna jest też możliwość dobrania optymalnej dla siebie konfiguracji – czyli nasadę okrągłą i nasadę tulipan – w kilku wersjach rozmiarowych, z kilkoma typami podstaw, w wykonaniu z różnych materiałów i w różnych kolorach oraz w wersjach z różnym zakresem kąta nachylenia panelu fotowoltaicznego. Warto przy tym zauważyć, że dokładna regulacja tego kąta odbywa się beznarzędziowo, a więc w możliwie najłatwiejszy sposób.

EFEKT SYNERGII NA POLU ENERGOOSZCZĘDNOŚCI DZIĘKI ROZWIĄZANIOM „SMART”. 

System wentylacji hybrydowej to również rozwiązania typu „smart home”, a więc oparte na automatyce przewodowej lub bezprzewodowej, jeśli użytkownicy sięgną po nasady Turbowent w wersji NET. Nasady te wyposażone są w mikroprocesor umożliwiający połączenie ich z siecią oraz dedykowanym oprogramowaniem do sterowania pracą nasad. 

Wystarczy zainstalować aplikację na komputerze, podłączyć do niego poprzez gniazdo USB specjalny konwerter sygnału i już uzyskuje się możliwość zdalnego ustawiania aż pięciu różnych prędkości obrotowych dla wybranej nasady. To pozwala w elastyczny sposób dopasować pracę nasad do trybu życia mieszkańców domu i lokalnych warunków atmosferycznych. W połączeniu z rozwiązaniami solarnymi uzyskuje się wówczas efekt synergii na polu energooszczędności oraz niespotykany komfort. 

Wentylacja hybrydowa to system skuteczny o każdej porze roku, gwarantujący kontrolę wydajności, energooszczędność oraz przygotowany do ewentualnej przyszłej modernizacji lub rozbudowy. Jest też niedrogi i zarazem wykonany z doskonałych materiałów, dzięki czemu wręcz niezawodny. Trudno o lepsze parametry systemu, który ma dbać o nasz komfort oraz zdrowie.

BŁĘDY PRZY PROJEKTOWANIU I MONTAŻU WENTYLACJI

  • Niestety w obecnych czasach nadal spotyka się sporo błędów na etapie projektu oraz montażu. Nawet jeśli projekt został wykonany zgodnie z wytycznymi norm, wykonawcy nie zwracają należytej uwagi na informacje w nim zawarte. Pomijają ważne aspekty, które w późniejszym czasie wpływają na prawidłową pracę, wydajność wentylacji.

NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY PRZY PROJEKTOWANIU ORAZ MONTAŻU WENTYLACJI:

  • niewłaściwie dobrana wydajność wentylacji – powoduje uczucie nieświeżego powietrza, wysokie stężenie CO2, wilgoć w pomieszczeniu oraz pleśń na ścianach, 
  • nieprawidłowy spręż nasady kominowej – wpływa na nieskuteczną pracę ciągu wentylacyjnego, 
  • nieodpowiednia zaprojektowana kratka wentylacyjna, przekrój czynny oraz średnica pionu – powodują dużo większe opory dla przepływającego powietrza i tym samym obniżenie skuteczności wentylacji, 
  • błędy wykonawcze – źle wyprawione przewody murowane oraz nierówności ścian przewodu kominowego zakłócają przepływ powietrza.
Artykuł pochodzi z
Głos PSB

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 
Artykuł powstał przy współpracy DARCO Sp. z o.o. DARCO Sp. z o.o.