Układanie parkietu w jodełkę przeżywa aktualnie swój renesans. Mimo estetyki kwalifikującej go do stylu klasycznego ten sposób ułożenia drewnianej posadzki coraz częściej stosowany jest w nowoczesnych aranżacjach. Jak układać parkiet w jodełkę?
Wnętrze może być urządzone w stylu klasycznym lub retro lub wręcz bardzo nowoczesnym – minimalistycznym, industrialnym czy loftowym – parkiet w jodełkę doda elegancji, sznytu, przełamie każdą stylistyczną monotonnię. Aby jednak efekt był satysfakcjonujący, warto zapoznać się z zasadami mówiącymi, jak ułożyć parkiet w jodełkę. Parkiety układane we wzory takie jak min.: jodełka czy jodełka francuska wymagają klejenia do podłoża, dlatego trzeba mieć to na uwadze przy wyborze takiego rozwiązania. Warto również zdecydować się na doświadczoną ekipę wykonawczą. Wymagana wilgotność względna powietrza w pomieszczeniach to 45 – 60%, temperatura do +17°C do +24°C.
Jak ułożyć parkiet w jodełkę
Gdy już zdecydujemy się na układanie parkietu w jodełkę, pozostaje wybór rodzaju jodełki. Najczęściej spotykana jest jodełka klasyczna inaczej Herringbone, którą możemy kłaść pojedynczo lub podwójnie. Wzór ten powstaje przy układaniu desek parkietowych, kiedy ich końce zachodzą na siebie: krótszy bok jednej deseczki łączy się z dłuższym bokiem drugiej pod kątem prostym. Ułożenie podwójne ułatwia wykonanie podłogi, ale pojedyncze da bardziej dekoracyjny efekt, jest to zarazem rozwiązanie najbardziej klasyczne. Jodełka może być położona w sposób tworzący pasy równolegle do ścian pomieszczenia (jodełka ukośna), wtedy poszczególne deski dochodzą do ścian pod kątem i muszą zostać przycięte, co jest pracochłonne. Często stosuje się prostszy układ, gdzie pasy idą wzdłuż pomieszczenia pod kątem 45 stopni. Rzadziej stosowana, ale bardziej wyrafinowana i wymagająca od wykonawcy, jodełka węgierska (w Polsce zwana francuską) (Chevron), w której krótsze boki są przycięte pod kątem zwykle 45’ lub 60’, tworząc jakby grot strzały. Końce desek parkietowych, układane są w taki sposób, że stykają się ze sobą symetrycznie, jak w choince.
Parkiet w jodełkę – dobór materiału
Na to, jak będzie prezentował się parkiet drewniany, wpływa nie tylko wybrany wzór, ale także wielkość poszczególnych klepek. Deszczułki stosowane do układania parkietu w jodełkę mogą mieć różne wymiary, zwykle mają długość od 300 do ok. 1000 mm, ale te bardziej smukłe pozwalają odtworzyć najbardziej klasyczne wzory, które najczęściej spotkamy w starych polskich kamienicach i mieszkaniach, one też dadzą wnętrzu efekt delikatności i lekkości. Czasem wystarczy zmiana długości lub szerokości desek, aby podłoga zupełnie zmieniła swój wygląd i charakter. W nowoczesnym wnętrzu można poeksperymentować z wielkościami. Efektownie może wyglądać jodełka francuska z dość szerokich elementów podłogi. Spośród gatunków drewna, z którego może być wykonany parkiet, dąb będzie rozwiązaniem najbardziej tradycyjnym. Pięknie na podłodze będą się też prezentować jesion, buk, klon, a z egzotycznych gatunków wenge czy iroko. Parkiet jodełka jest dość charakterystyczny i wyrazisty. Już sam wzór ułożenia desek przyciąga uwagę – mocne, gęste usłojenie może zatem spotęgować ten efekt. Sama jodełka nadaje podłodze już pewien wzór, dlatego bardzo dekoracyjne drewno z mocnym usłojeniem i przebarwieniami powinno być stosowane z wyczuciem. Bardziej bezpieczne będą więc gatunki o spokojnym charakterze.
Parkiet w jodełkę krok po kroku
Jak zacząć układanie parkietu w jodełkę? Ułożenie parkietu w jodełkę wymaga precyzyjnego rozplanowania wzoru. Niezbędne jest wyznaczenie za pomocą sznurka linii pomocniczych pod kątem 45° (lub innym, dopasowanym do wzoru parkietu), które pomogą nam w poprowadzeniu deszczułek. Punkt początkowy wyznacza się w rogu lub w środku pomieszczenia. Parkiet układamy partiami. Rozpoczynamy od wykonania kilka środków rzędów jodełki. Najpierw rozprowadza się warstwę kleju na wyznaczonej, niewielkiej powierzchni, np. za pomocą ząbkowanej pacy, po czym dociska każdą klepkę. Nie możemy zapomnieć o wykonaniu szczeliny dylatacyjnej, czyli pozostawieniu ok. 1 cm odstępu pomiędzy krańcami deszczułek a ścianami, aby drewno miało możliwość „pracowania” bez obawy o uszkodzenie parkietu. Po ułożeniu podłogi w całym pomieszczeniu oraz utwardzeniu się kleju należy przeprowadzić cyklinowanie. Następny krok to dokładne oczyszczenie posadzki z pyłu oraz olejowanie lub lakierowanie.