Gładkie ściany wewnętrzne to pożądane podłoże pod malowanie. Z tego też powodu zatrudniamy profesjonalne ekipy budowlane. Jednak za robociznę należy się wynagrodzenie, a nie należy ono do najtańszych. Możemy jednak zaoszczędzić, wykonując tę pracę samemu, szczególnie że tynkowanie ręczne nie jest wcale takie trudne. Jak wytynkować ścianę?
Zanim rozpoczniemy malowanie ścian, należy je otynkować. Pracę tę możemy wykonać samodzielnie, musimy zaopatrzyć się tylko w odpowiednie narzędzia, ale to nieduży wydatek. Niezbędna jest oczywiście odpowiednia zaprawa tynkarska – w pokojach możemy postawić na tynk gipsowy, ale już w łazience czy kuchni, czyli pomieszczeniach mokrych, lepszym rozwiązaniem będzie tynk cementowo-wapienny.
Nakładanie tynku ręcznie – kiedy można tynkować
Tynkowanie ścian (a także sufitów) wewnątrz możemy przeprowadzić dopiero po 3 miesiącach od zakończenia stanu surowego, chociaż fachowcy polecają, aby poczekać nawet pół roku – budynek w tym czasie już osiądzie. Ręczne tynkowanie ścian teoretycznie można wykonać o każdej porze roku, pod warunkiem jednak, że pomieszczenia będą ogrzewane – zalecana temperatura we wnętrzach to 5-25oC. Natomiast wilgotność powietrza nie może przekroczyć 70%. Ponadto koniecznie musi być rozprowadzona instalacja elektryczna, dobrze jak inne instalacje (np. wodna, kanalizacyjna i centralnego ogrzewania) również są ułożone. Powinny być również osadzone okna i drzwi – na czas tynkowania osłaniamy je folią. Jako pierwsze tynkuje się sufity, a następnie ściany.
Tynkowanie samemu – odpowiednie zaprawy tynkarskie
Oczywiście tynk możemy przygotować samodzielnie, ale jest to pracochłonne i wymaga doświadczenia. Dlatego też tynkując samemu, najwygodniej jest wykorzystać gotowe mieszanki ogólnie dostępne w sklepach czy hurtowniach budowlanych. Najczęściej dostępne są w 25-30 kg workach lub wiadrach. Takie mieszanki mają stałe parametry, a przed użyciem należy je tylko wymieszać z wodą. Oczywiście należy zawsze przestrzegać zaleceń producenta podanych na opakowaniu. Każde odstępstwo może skutkować, że uzyskamy masę o nieodpowiedniej konsystencji, a tym samym tynk nie będzie miał wymaganych właściwości. Pamiętajmy, że masa tynkarska musi być dokładnie wymieszana – niedopuszczalne są nawet najmniejsze grudki. Co ważne, najlepiej przygotować taką ilość zaprawy tynkarskiej – czy to gipsowej, czy cementowo-wapiennej – jaką będziemy w stanie zużyć w ciągu 3 godzin – po tym czasie tynk nie będzie nadawał się do nakładania. Uwaga! Zakazane jest po tym czasie dolewanie wody i oczywiście rozprowadzanie takiej mieszanki na ścianie!
Jak tynkować ręcznie – przygotowanie ścian
Zanim rozpoczniemy samodzielne tynkowanie, musimy odpowiednio przygotować ściany. Muszą być równe, suche i nie mogą pylić – czyścimy je z kurzu i innych zanieczyszczeń, wypełniamy ewentualne pęknięcia. Zabezpieczamy narożniki za pomocą profili nierdzewnych, a miejsca narażone na pęknięcia siatką tynkarską. Warto również zamontować listwy tynkarskie, będą pomocne w precyzyjnym pionowaniu ściany. Listwy są niezbędne w przypadku dużych powierzchni. Ścianę przed tynkowaniem musimy również zagruntować – grunt zwiększy przyczepność w przypadku murów betonowych oraz wyrówna chłonność, jeśli do budowy ścian użyto betonu komórkowego oraz cegły ceramicznej. Do nakładania gruntu możemy wykorzystać wałek lub pędzel.
Tynkowanie ręczne krok po kroku – tynk gipsowy
Jeśli zdecydowaliśmy się na tynk gipsowy, pamiętajmy, że jest to tynk jednowarstwowy, a grubość warstwy nie może przekraczać 30 mm. Tynkowanie ręczne ścian w tym przypadku przebiega w następujący sposób:
- nakładanie – tynk gipsowy nakładamy na całą ścianę za pomocą pacy ze stali nierdzewnej, wstępnie poziomując powierzchnię;
- zaciąganie – zaraz po nałożeniu zaprawy tynkarskiej wstępnie wyrównujemy powierzchnię za pomocą łaty tynkarskiej typu H – wykonujemy zdecydowane, jednolite ruchy, łatę przesuwamy w różnych kierunkach;
- wyrównywanie – gdy tynk lekko zwiąże, usuwamy ewentualne wgłębienia i nierówności – przyda się do tej pracy łata trapezowa;
- gładzenie – najpierw szpachlą powierzchniową https://mrowka.com.pl/produkty/narzedzia-szpachleusuwamy wszelkie wgłębienia i rysy, następnie zwilżamy powierzchnię i delikatnie ją przecieramy pacą gąbkową. Po kilku chwilach powinno pojawić się mleczko gipsowe. Gdy lekko zmatowieje, dokańczamy wygładzanie. Mleczko gipsowe pomoże zlikwidować delikatne wgłębienia, dzięki czemu ściana będzie idealnie gładka.
Tynkowanie ręczne krok po kroku – tynk cementowo-wapienny
Tynk cementowo-wapienny to zaprawa wielowarstwowa – możemy nałożyć 3 warstwy, przy czym grubość jednej warstwy to maksymalnie 20 mm. Jeżeli ściana jest chłonna, to przed rozprowadzeniem zaprawy, należy nałożyć tzw. obrzutkę. To chropowate podłoże ma za zadanie zwiększenie przyczepności tynku, a do jego wykonania potrzebny jest piasek i cement (w proporcji 1:1) oraz niewielka ilość wody. Obrzutkę narzucamy na ścianę kielnią. Zadbajmy o to, aby ta wstępna warstwa była stosunkowo równa i pokrywała całą powierzchnię, która ma być tynkowana. Po wyschnięciu obrzutki (minimalny czas schnięcia to 24 godziny) możemy przystąpić do właściwego tynkowania. Jeśli jednak wstępna zaprawa tynkarska zbyt mocno przeschła, to kilka godzin przed tynkowaniem należy ją zwilżyć. Tynkowanie ręczne krok po kroku zaprawą cementowo-wapienną przeprowadzamy tak:
- narzucanie – narzut (druga warstwa po obrzutce) to nakładanie tynku, które wykonujemy kielnią lub pacą, starajmy się dokładnie wyznaczać płaszczyznę ściany. Następnie pacą wyrównujemy powierzchnię – wykonujemy ruchy zygzakowate, za każdym razem w tym samym kierunku. Z dalszymi pracami musimy poczekać, aż zaprawa wyschnie;
- zacieranie lub gładzenie – tynki dwuwarstwowe dokładnie zacieramy – muszą być zlikwidowane wszelkie nierówności. Natomiast w przypadku tynków trójwarstwowych nakładamy jeszcze gładź – na wyschnięty narzut. Gładź wyrównujemy pacą, grubość tej warstwy to 2-6 mm. Co ważne, każda kolejna warstwa tynku powinna mieć coraz rzadszą konsystencję – gładź lekko lejącą. Z malowaniem ścian czy układaniem płytek musimy poczekać, aż gładź wyschnie – kilka lub kilkanaście dni. Przyjmuje się, że 1 mm tynku schnie 24 godziny.