Nakładanie tynków dekoracyjnych to jeden z prostszych sposobów na uatrakcyjnienie ścian. To również dobra alternatywa dla okładzin z kamienia, płytek czy betonu architektonicznego. Prace te można wykonać samemu, wystarczy parę prostych narzędzi i postępowanie zgodnie z instrukcją producenta. Jak samemu zrobić tynki ozdobne?
Podoba nam się ściana z efektem starych zniszczonych tynków lub nowoczesnego betonu architektonicznego? Albo może błyszczący stiuk o cieniowanej kolorystyce lub ściana pokryta gładkim jedwabiem lub strukturalną celulozą? Wymienione i podobne do nich efekty ścienne można osiągnąć sięgając po gotowe tynki dekoracyjne. Od tradycyjnych tynków, których celem jest uzyskanie gładkiej powierzchni ściany, różnią się one przede wszystkim grubością warstwy. Tynk ozdobny na ścianę układa się w jednej lub dwóch warstwach. Druga różnica to faktura uzyskiwana przy pomocy pacy z tworzywa sztucznego lub innego rodzaju narzędzia (na przykład gąbki, wałka lub kielni). Tynki strukturalne to produkty wysokiej jakości – zapewniają wysoką trwałość, odporność na uszkodzenia mechaniczne, paroprzepuszczalność, a także niską nasiąkliwość warstwy wykończeniowej.
Wykonanie tynku ozdobnego z gotowej mieszanki
Mieszanki tynków strukturalnych to głównie zaprawy mineralne dostępne w postaci suchych mieszanek, wystarczy przez użyciem wymieszać je z wodą w proporcjach podanych na opakowaniu. Tynki polimerowe (akrylowe, silikonowe) są gotowe do użycia nakłada się je bezpośrednio z opakowania bez konieczności mieszania z wodą. Tynki mieszane to inaczej tynki polimerowo-mineralne. Podobnie jak tynki mineralne są dostarczane w postaci mieszanki, którą trzeba wymieszać z wodą. Do wykonania tynku dekoracyjnego niezbędne będą gruba folia i taśma malarska do zabezpieczenia mebli, wiertarka z mieszadłem, wałek lub pędzel, pace (stalowa i plastikowa), szpachla, kielnia lub gąbka.
Tynki ozdobne – jak wykonać przecierkę na ścianie
Jednym z efektów tynku dekoracyjnego jest tynk zacierany tworzący delikatnie fakturowaną powierzchnię. Przecierka to jeden z bardziej popularnych sposobów na tynki dekoracyjne. Jak zrobić samemu przecierkę? Podłoże pod tego typu tynk dekoracyjny musi być odpowiednio przygotowane. Ścianę pokrywamy gruntem i czekamy, aż wyschnie. Następnie przy użyciu pędzla lub gładkiej pacy ze stali nakładamy cienką warstwę masy tynkarskiej. Nadmiar masy ściągamy do wiadra i mieszamy. Po naniesieniu masy zacieramy tynk przy użyciu pacy plastikowej.
Kładzenie tynku ozdobnego z efektem faktury
Dekoracyjne wzory odciśnięte lub wyżłobione za pomocą packi, pędzla, wałka, szpachelki czy szczotki w świeżo ułożonym tynku nazywane są tynkiem strukturalnym. Nawet jeśli nie mamy doświadczenia w tego typu pracach, niewiele ryzykujemy. Jeśli efekt będzie inny niż się spodziewamy, jego powierzchnię można zatrzeć i jeszcze raz wykonać na niej fakturę. Są masy tynkarskie nazywane mozaikowymi zawierające ziarnisty wypełniacz, który podczas zacierania pacą żłobi wzory. Tynk japoński jest połączeniem tynku z tapetą – w skład mieszanki wchodzą między innymi strzępki bawełny, jedwab, włókna mineralne i celulozowe, mika i minerały. Dostępny jest w postaci suchych mieszanek, do których dodaje się pigmenty koloryzujące i wodę.
Wykonanie tynku dekoracyjnego w postaci stiuku
Stiuk to rodzaj tynku na bazie zaprawy gipsowej, wapiennej lub wapienno-gipsowej z dodatkiem pyłu marmurowego lub drobnoziarnistego piasku. Można go kupić w postaci gotowych, suchych mieszanek, do których wystarczy dodać wodę. Po wyszlifowaniu powierzchnia stiuku jest idealnie gładka i lekko błyszcząca. Aby osiągnąć najlepszy efekt, stiuk należy nanieść na ścianę aż w pięciu warstwach, co może być dość pracochłonne.