Termomodernizacja to złożony proces mający na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. Składają się na niego między innymi odpowiednio dobrane łączniki, które gwarantują również bezpieczeństwo konstrukcji. Dowiedź się zatem jakie kołki do styropianu wybrać.
Co prawda ocieplenie budynku wiąże się z dużymi kosztami, ale nie warto w tym przypadku szukać oszczędności. Bowiem inwestycja w wysokiej jakości technologie przynosi długoterminowe korzyści.
DLACZEGO TERMOMODERNIZACJA JEST WAŻNA?
Termomodernizacja wpływa na niższe rachunki za ogrzewanie, zwiększa komfort życia i wartość nieruchomości. Wykonuje się ją, aby zminimalizować straty ciepła. Dlatego też rolą materiałów izolacyjnych jest zapobieganie powstawaniu mostków termicznych – miejsc, przez które ciepło ucieka na zewnątrz. Dodatkowo, dzięki termoizolacji utrzymuje się optymalną wilgotność (niezbędna dla zdrowia jest wilgotność na poziomie 40–60%) oraz eliminuje się przeciągi (prądy konwekcyjne).
Najwięcej ciepła ucieka przez ściany, które mogą odpowiadać za około 40% strat. Dach i okna generują kolejne 15–25% deficytu cieplnego. Piwnica natomiast może odpowiadać za dodatkowe 5–10% utraty ciepła.
W związku z tym ocieplanie ścian zewnętrznych jest najczęściej wybieraną metodą. Stosuje się do tego materiały takie jak: pianka poliuretanowa, płyty z włókna drzewnego czy wreszcie wełna mineralna i styropian. W przypadku dwóch ostatnich, niezbędnym elementem systemu termoizolacji są kołki fasadowe.
CHARAKTERYSTYKA KOŁKA FASADOWEGO
Kołki do wełny mineralnej i styropianu znajdziemy w ofercie marki Rawlplug. Są to zamocowania certyfikowane do stosowania z systemem ETICS, który charakteryzuje się warstwowym układem izolacyjnym montowanym na zewnętrznych ścianach budynku.
Kołki fasadowe stosuje się w celu mocowania płyt izolacyjnych do różnego typu podłoży. Co więcej, można je montować na dwa sposoby: metodą zagłębioną z wykorzystaniem zatyczek termoizolacyjnych oraz tradycyjną metodą powierzchniową. Zaletą montażu zagłębionego jest zmniejszenie przenikalności termicznej do 0,001 W/K, w zależności od wybranego kołka fasadowego.
Chociaż budowa łącznika jest dość prosta, każdy jego element ma istotny wpływ na komfort pracy oraz jakość finalnego mocowania. Kołek do styropianu zbudowany jest z:
- korpusu – wykonanego z wytrzymałego tworzywa, zakończonego strefą rozporu,
- talerza – ze względu na swój rozmiar oraz sztywność zapewnia stabilność całego systemu ociepleń oraz przeciwdziała siłom ssącym wiatru,
- trzpienia – w zależności od rodzaju łącznika, może być wkręcany lub wbijany, wykonany z metalu lub tworzywa sztucznego lub metalowy z plastikowym obtryskiem. Trzpień umożliwia rozszerzanie kołka w podłożu.
KOŁEK WBIJANY CZY WKRĘCANY?
Rawlplug w ofercie posiada kołki wkręcane z trzpieniem metalowym oraz kołki wbijane. Najistotniejszym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę wybierając odpowiedni kołek fasadowy, jest rodzaj podłoża, w którym dany łącznik będzie montowany.
Kołki wkręcane z trzpieniem metalowym stosuje się we wszystkich rodzajach podłoży (A, B, C, D, E). Kołki R-TFIX-8S są certyfikowane do stosowania w systemie ociepleń ETICS. W porównaniu do kołków wbijanych, charakteryzują się wyższą nośnością. Ich główną zaletą jest wszechstronność i wygoda użytkowania, dzięki temu, że elementy łącznika są wstępnie zmontowane. Można je łatwo zdemontować. Wkręcany kołek do styropianu Rawlplug umożliwia bezpieczny montaż ze względu na możliwość regulacji głębokości osadzenia łącznika, a tym samym zniwelowanie ewentualnych nierówności elewacji. Kołki wbijane wymagają uprzedniego sprawdzenia czy mocowanie nadaje się do danego podłoża. Łącznik R-TFIX-8M można montować w podłożach kategorii A, B, C, D oraz E. Montaż przebiega komfortowo i szybko dzięki wstępnemu zmontowaniu elementów. Z kolei zwiększona sztywność talerza (1,0 kN/mm), zapewnia stabilność układu ociepleniowego.
KIEDY WYBRAĆ MOCOWANIE Z TALERZEM DOCISKOWYM?
Planując montaż kołków do styropianu i wełny mineralnej w innych podłożach niż murowe, najlepszym wyborem będą zamocowania z talerzem dociskowym KCX. Łączniki tego typu pozwalają na instalację płyt termoizolacyjnych np. do drewna lub blachy stalowej, przy czym wkręty muszą być dostosowane do materiału, w którym będzie wykonywany montaż.
Istnieją też kołnierze dociskowe KWL, których zadaniem jest zwiększenie siły potrzebnej do przeciągnięcia kołka przez wełnę mineralną, co minimalizuje ryzyko uszkodzeń płyty oraz zapobiega uszkodzeniom elewacji np. podczas silnych wiatrów. Stosowane są w montażu powierzchniowym, zarówno z kołkami wkręcanymi, jak i wbijanymi.
PRAWIDŁOWY DOBÓR KOŁKÓW DO STYROPIANU
Jak już wiadomo na trwałość i efektywność systemu ociepleń wpływ ma dobór odpowiedniego łącznika. W tym procesie niezbędne jest uwzględnienie kilku kluczowych czynników:
- podłoże – różne typy podłoża, takie jak: beton, beton komórkowy, cegła dziurawka czy drewno, wymagają odpowiednich kołków, które zapewnią stabilne mocowanie. Przed instalacją łącznika fasadowego należy sprawdzić, czy jest on certyfikowany do podłoża, w którym będzie wykonywany montaż,
- warstwa izolacyjna – grubość styropianu lub wełny mineralnej wpływa na wybór długości kołka, który musi przechodzić przez całą izolację i mocno zakotwiczyć się w podłożu,
- materiał izolacyjny – styropian i wełna mineralna różnią się gęstością i strukturą, co wymaga dopasowania rodzaju kołka do konkretnego materiału. Zamocowania fasadowe Rawlplug można stosować we wszystkich materiałach izolacyjnych,
- długość kołków – długość kołka powinna być dostosowana do grubości izolacji oraz rodzaju podłoża, aby zapewnić stabilność i trwałość mocowania,
- montaż – konstrukcja kołka może znacznie przyspieszyć czas montażu oraz zmniejszyć ryzyko popełnienia błędów instalacyjnych. Kołki fasadowe Rawlplug posiadają wstępnie zmontowane elementy, co przekłada się na większe tempo i komfort pracy,
- certyfikacje i oceny techniczne – tylko kołki do wełny i styropianu, które posiadają odpowiednie certyfikaty, zapewniają bezpieczeństwo i stabilny montaż. Jeśli wykonujesz ocieplenie system ETICS, zwróć uwagę czy zamocowania fasadowe, które wybierasz są rekomendowane do tego typu prac. Aprobaty są też gwarancją jakości zamocowań i ich zgodności z normami budowlanymi.
Wszystkie łączniki fasadowe Rawlplug z metalowym trzpieniem jako jedyne na rynku są certyfikowane (KOT – Krajowa Ocena Techniczna) do wykonywania termomodernizacji i dociepleń. Rawlplug jako jedyny przebadał swoje kołki na ścinanie oraz zginanie, w ten sposób umożliwiając kołkowanie nowej warstwy termoizolacji na istniejącej (przy nieznanej przyczepności i jakości pierwotnie użytego kleju).
JAKIEJ DŁUGOŚCI KOŁEK WYBRAĆ?
Do właściwego doboru długości kołka stworzono praktyczny wzór, którym warto się posługiwać:
długość kołka = grubość izolacji + klej (10 mm) + głębokość zakotwienia
Dla grubości styropianu lub wełny 200 mm producent proponuje łącznik R-TFIX-8S-235, w przypadku, którego głębokość zakotwienia wynosi 25 mm dla podłoży betonowych oraz wszystkich murowych z wyjątkiem gazobetonu. W przypadku gazobetonu, zakotwienie wynosi 45 mm i sugerowany łącznik to R-TFIX-8S-255.
TERMOMODERNIZACJA DOBRA DLA ŚRODOWISKA
Termoizolacja budynku jest niezbędna dla osiągnięcia komfortu mieszkalnego jego właścicieli i użytkowników. Termomodernizacja przynosi znaczące korzyści dla środowiska. Pomaga bowiem w zmniejszeniu zużycia energii, a to wpływa na redukcję emisji CO2 i poziom smogu. Przy okazji termomodernizacja daje sposobność, aby odświeżyć wygląd budynku.