Szybka budowa z wielkowymiarowych bloków silikatowych

W dobie trudności na rynku pracy i braku wykwalifikowanych robotników na budowach, rozwiązaniem mogą stać się wielkowymiarowe systemy silikatowe, które montuje się za pomocą specjalnych miniżurawi. Dwuosobowa ekipa w połączeniu z mechanizacją prac i dużymi wymiarami bloków wapienno-piaskowych osiąga wydajność aż 7 murarzy murujących z elementów drobnowymiarowych. Dzięki temu budowa zyskuje ponad dwukrotne przyspieszenie.

Szybka budowa z wielkowymiarowych bloków silikatowych
Wielkowymiarowe bloki silikatowe
Wielkowymiarowe bloki silikatowe XELLA Polska

PARAMETRY TECHNICZNE BLOKÓW WIELKOWYMIAROWYCH

Elementy murowe produkowane na bazie wapna i piasku stosowane są w budownictwie od wielu lat. Charakteryzują się dużą nośnością i wykorzystuje się je w projektowaniu i wznoszeniu ścian nośnych i osłonowych w budynkach wielokondygnacyjnych.
Nowoczesną alternatywą dla tradycyjnych wyrobów wapienno-piaskowych są bloki wielkowymiarowe. Pojedynczy, podstawowy blok silikatowy o wysokości 60 cm i długości 50 cm posiada powierzchnię około 4,5 razy większą niż bloczek drobnowymiarowy. Na rynku dostępne są bloki o grubości 18 i 24 cm, do tego elementy uzupełniające o mniejszych długościach wynoszących ½ i ¾ podstawowego modułu 50-centymetrowego, dzięki którym ogranicza się konieczność wykonywania późniejszych docinek na budowie.
Wielkowymiarowe elementy silikatowe mogą być stosowane w ścianach konstrukcyjnych zewnętrznych i wewnętrznych, osłonowych, piwnicznych i fundamentowych. Masywna i pełna przegroda pozwala na swobodne mocowanie nawet ciężkich okładzin kamiennych, daje więc dużą swobodę projektową architektom. Bloki produkowane są z profilowanymi na pióro i wpust powierzchniami czołowymi. Wysokość równa 60 cm stanowi trzykrotną wysokość typowych bloczków silikatowych, co umożliwia ewentualne łączenie ze ścianami wykonanymi w tradycyjnej technologii. Bardzo duża dokładność wymiarowa elementów oraz dopasowanie zamków umożliwiają murowanie na cienką spoinę. Powierzchnia ścian jest gładka, co ułatwia wykończenie przegrody. Mała liczba spoin w murze oraz dopasowanie elementów gwarantują termicznie jednorodną powierzchnię, co ogranicza występowanie mostków termicznych.

Wielkowymiarowe bloki silikatowe XELLA Polska

WYTRZYMAŁE I NIEPALNE BLOKI

Wielkowymiarowe bloki wapienno-piaskowe produkowane są w klasie wytrzymałości 20 MPa.
Bloki wapienno-piaskowe mają klasę reakcji na ogień A1. Ściana z nich wykonana jest w stanie zachować swoją nośność, szczelność i izolacyjność przez minimum 240 minut przy pełnym obciążeniu ogniowym (odporność ogniowa REI 240).
Duży ciężar powierzchniowy ścian wykonanych z bloków wapienno-piaskowych (min. 350 kg/m²) zapewnia wysoką izolacyjność akustyczną wymaganą np. w budynkach mieszkalnych czy hotelowych. Elementy o grubości 24 cm charakteryzują się izolacyjnością akustyczną RA1 = 57 dB, a dla bloczka o grubości 18 cm RA1 wynosi 55 dB, dzięki czemu już taka ściana może być stosowana jako przegroda międzymieszkaniowa. Mniejsza grubość przegrody to sposób na zwiększenie powierzchni użytkowej mieszkań, co przekłada się na większe zyski z inwestycji.

EFEKTYWNA BUDOWA Z UŻYCIEM MINIŻURAWI

Elementy wielkowymiarowe są murowane, a właściwie montowane z wykorzystaniem miniżurawi. To właśnie mechanizacja prac w połączeniu z dużymi wymiarami bloków znacząco zwiększa efektywność budowy i skraca czas wznoszenia ścian średnio o ponad 50%. Ważnym aspektem jest też mniejsza liczba potrzebnych pracowników. Klasyczną trójkę murarską zastępuje dwóch pracowników i miniżuraw. Jedna ekipa budująca w technologii wielkowymiarowej (dwóch murarzy + miniżuraw) może osiągnąć wydajność nawet siedmiu murarzy budujących z elementów drobnowymiarowych. Kluczowe w mechanizacji prac jest również ograniczenie wysiłku fizycznego pracowników do minimum.

Wielkowymiarowe bloki silikatowe
Wielkowymiarowe bloki silikatowe XELLA Polska

Obsługa miniżurawia jest prosta, dzięki czemu do murowania bloków wystarczy jedna osoba. Drugi murarz odpowiedzialny jest za docinanie elementów do wymaganego wymiaru oraz ewentualną pomoc przy osadzaniu bloków. Zarówno elementy wielkowymiarowe, jak i drobnowymiarowe posiadają otwory, które wykorzystuje się do przenoszenia bloków za pomocą miniżurawia. Dodatkowym atutem są specjalne chwytaki, które umożliwiają przenoszenie jednocześnie dwóch elementów wielkowymiarowych lub nawet trzech drobnych bloczków.

Wielkowymiarowe bloki silikatowe XELLA Polska

Wymurowanie pierwszej warstwy ściany jest niezwykle ważne ze względu na dokładność wykonania przegrody i późniejsze wypoziomowanie. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie elementów drobnowymiarowych, np. pełnych bloczków. Bloczki pierwszej warstwy należy ułożyć na zaprawie murarskiej zwykłej (cementowej lub cementowo -wapiennej).

Wielkowymiarowe bloki silikatowe XELLA Polska

PLANY MONTAŻOWE W BIM

Ułatwieniem dla projektantów, a później dla wykonawców budujących w technologii wielkowymiarowych bloków – są plany konstrukcyjne i montażowe, które przygotowuje dział projektowy BIM producenta tego materiału. Optymalizacja danego projektu pod technologię wielkowymiarowych bloków pozwala ograniczyć do minimum wszelkie docinki. Na budowę dostarczany jest materiał wraz z bardzo dokładnymi planami montażowymi, które pozwalają również na przygotowanie lepszej logistyki prac budowlanych. W ten sposób budowa przebiega szybciej i sprawniej.

Wielkowymiarowe bloki silikatowe XELLA Polska

Dzięki większym rozmiarom elementów murowych i mechanizacji prac technologia wielkowymiarowych bloków umożliwia skrócenie czasu budowy o ponad 50%. Ponadto pozwala na ograniczenie kosztów stałych związanych z utrzymaniem placu budowy, w tym: wynajmem żurawi, rusztowań, sprzętu budowlanego, utrzymaniem zaplecza socjalnego, opłat za dostawę mediów, administrację, kredytowanie itp. To z kolei przekłada się na większy zysk – generalnego wykonawcy i dewelopera.

O TYM NALEŻY PAMIĘTAĆ PRZY WYBORZE I MONTAŻU BLOKÓW WIELKOFORMATOWYCH:

+ konieczność wymurowania pierwszej warstwy z elementów drobnowymiarowych – równo i z wyprzedzeniem 24 godzin,
+ odpowiedni dobór bloczków drobnowymiarowych, aby ich klasa gęstości i wytrzymałości była zgodna z blokami wielkoformatowymi,
+ każdorazowa kontrola ułożenia elementów w murze (pion, dopasowanie do poprzednich bloków), aby mur był równy; pomaga w tym zastosowanie zaprawy z ziarnem podporowym,
+ zastosowanie systemowych kielni o większym zębie i szerokości dopasowanej do szerokości muru, dzięki czemu zaprawa będzie odpowiednio rozprowadzona,
+ kontrola połączenia ścian prostopadłych, które może być zrealizowane przez przewiązanie murarskie lub za pomocą łączników mechanicznych,
+ należy zawsze zachować minimalne przewiązanie elementów w murze wynoszące 12 cm.

Artykuł pochodzi z
Głos PSB

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 
Artykuł powstał przy współpracy Xella Polska Sp. z o.o. Xella Polska Sp. z o.o.