SZCZELNY MONTAŻ drzwi zewnętrznych

Rosnące ceny energii elektrycznej i gazu stawiają nowe wyzwania przed osobami decydującymi się na budowę domu. Rozwiązaniem są innowacyjne technologie. Błędy popełnione podczas instalacji drzwi zewnętrznych czy stolarki otworowej mogą skutkować dużymi stratami ciepła w budynku. Dzięki zastosowaniu pianki do montażu stolarki drzwiowej w połączeniu z taśmami paroizolacyjnymi zapewni się wysoki komfort termiczny wewnątrz pomieszczeń, ale także mniejsze rachunki za ogrzewanie.

WARSTWOWY MONTAŻ DRZWI ZEWNĘTRZNYCH

Szczelne drzwi wejściowe są jednym z podstawowych warunków wygodnego użytkowania domu lub mieszkania. Tłumią one dźwięki dobiegające z zewnątrz, a także chronią pomieszczenia przed wychłodzeniem, pozwalając tym samym odczuwalnie zmniejszyć koszty ogrzewania zimą. Jednak aby inwestycja była w pełni udana, należy zwrócić uwagę nie tylko na parametry użytkowe samego wyrobu, ale również na metodę jego montażu. Instalacja stolarki drzwiowej z wykorzystaniem specjalnie zaprojektowanej, dedykowanej pianki montażowej i technologii tzw. szczelnego montażu drzwi oraz okien, uchroni inwestora przed kosztownymi błędami. Częstym rezultatem związanym z nieprawidłową instalacją drzwi zewnętrznych są mostki termiczne, które stają się drogą systematycznej ucieczki ciepła z pomieszczeń. Dlatego istotnym etapem czynności montażowych, następującym po mechanicznym zamocowaniu drzwi w otworze zgodnie ze wskazówkami producenta stolarki, jest precyzyjne uszczelnienie przestrzeni wokół ościeżnicy przy pomocy pianki poliuretanowej. Ponieważ właściwości izolacyjne pianki poliuretanowej mogą ulec pogorszeniu w wyniku jej zawilgocenia, należy ją zabezpieczyć zgodnie z zasadami szczelnego montażu stolarki otworowej. Piankę poliuretanową chronią przed degradacją paroizolacyjne taśmy, które wchodzą w skład specjalnie zaprojektowanego systemu trójwarstwowego montażu. System ten polega na zastosowaniu trzech stref o ściśle określonych właściwościach. Warstwę środkową stanowi poliuretanowa pianka montażowa o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych. Szczelnie wypełnia ona wolne przestrzenie, zapobiegając utracie ciepła przez szczelinę wokół drzwi lub okna. Jednak tylko sucha warstwa pianki nie ulega degradacji i zapewnia długotrwałą ochronę przed zimnem. Dlatego do prawidłowego montażu niezbędna jest ochrona warstwy środkowej przed zawilgoceniem. Rolę ochronną spełniają taśmy paroizolacyjne. Taśma paroprzepuszczalna tworzy wierzchnią warstwę i chroni piankę przed wnikaniem wilgoci od zewnątrz budynku, taśma paroszczelna zabezpiecza natomiast przed wnikaniem wilgoci z wewnątrz obiektu. Połączenie trzech warstw – taśmy paroszczelnej, pianki montażowej i taśmy paroprzepuszczalnej, odnosi się do zasady „szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz”. Co oznacza, że to pianka montażowa jest szczelnie chroniona przed wnikaniem wilgoci wytwarzanej przez mieszkańców podczas codziennych czynności domowych przez taśmę paroszczelną. Natomiast wilgoć, która jednak dostanie się do warstwy izolacji, odprowadzana jest na zewnątrz przez taśmę paroprzepuszczalną. Chroni ona jednocześnie przed wnikaniem wilgoci z otoczenia budynku. Tylko trójwarstwowy montaż stolarki otworowej zapewnia trwałe zabezpieczenie i uszczelnienie złącza, niweluje niebezpieczeństwo powstawania mostków termicznych wokół drzwi/ okna i skutecznie chroni przed utratą energii cieplnej w budynku, a to z kolei oznacza… znacznie mniejsze rachunki za ogrzewanie i tym samym przyczynia się do poprawy charakterystyki energetycznej budynku.


SZCZELNY MONTAŻ DRZWI KROK PO KROKU

1. Szczelny montaż drzwi należy poprzedzić przygotowaniem podłoża. Prawidłowe przyleganie taśm będzie możliwe tylko wtedy, gdy ościeża będą równe i stabilne – należy je wyrównać zaprawą murarską, a potem wzmocnić podłoże podkładem gruntującym. Montaż taśmy do ramy można przeprowadzić zarówno przed, jak i po montażu stolarki, jednak ze względów praktycznych zalecana jest opcja przed montażem mechanicznym.
2. Podczas klejenia taśmy do ramy stolarki należy zdjąć folię zabezpieczającą z węższego paska klejącego i przykleić taśmę po obwodzie do ramy od strony szczeliny. Taśma wewnętrzna (paroszczelna) jest czerwona, a zewnętrzna (paroprzepuszczalna) – biała lub czarna (podwyższona odpornością na promieniowanie UV). Pasek klejący należy przyklejać stopniowo wzdłuż ramy, odpowiednio usuwając pasek zabezpieczający klej przed zabrudzeniem. W narożnikach należy pozostawić zapas o długości odpowiadającej szerokości taśmy. Po przyklejeniu taśm do ramy należy ustawić ościeżnicę w otworze na drzwi i zamontować ją mechanicznie zgodnie z instrukcją producenta.
3. Kolejnym bardzo istotnym elementem szczelnego montażu jest przyklejenie taśmy paroprzepuszczalnej do ościeża na zewnątrz. W tym celu należy usunąć osłonę warstwy klejącej i przykleić taśmę równomiernie (bez naciągania) do muru wygładzając ją przy pomocy wałka, co pozwoli uzyskać gładką powierzchnię ściśle przylegającą do podłoża. Taśma paroprzepuszczalna powinna być wyklejana tak, aby umożliwić ewentualny spływ wody opadowej i uniemożliwić przedostanie wody pod taśmę.
4. Uwaga! Taśmy powinny zostać zabezpieczone (tynkiem lub zaprawą) przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych i promieniowania UV nie później, niż do 3 miesięcy od montażu (a wersji z filtrem UV – do 9 miesięcy). W przypadku naklejania taśm do zamontowanej wcześniej stolarki rekomenduje się niezwłoczne zabezpieczenie.
5. Do uszczelnienia szczeliny pomiędzy ościeżem a ościeżnicą najlepiej nadają się pianki poliuretanowe (pianki o niskiej rozprężalności i szybkim czasie utwardzania).
Ponieważ pianka rozpręża się podczas utwardzania, wypełnia się nią tylko część przestrzeni. Przyjmuje się, że warstwa pianki nie powinna przekraczać 70 mm głębokości i 30 mm szerokości. Po utwardzeniu pianki, jej naddatki należy obciąć ostrym nożem, nie należy jej ugniatać i odrywać – uszkadza to strukturę oraz pogarsza właściwości mechaniczne i izolacyjne pianki. Aby przyspieszyć proces polimeryzacji pianki warto przed jej nałożeniem zwilżyć podłoże (w temperaturze dodatniej). Dzięki temu polepszy się także jej struktura komórkowa.
6. Teraz można już przykleić taśmę czerwoną, czyli paroszczelną, do ościeża od wewnątrz. Robi się to podobnie, jak w przypadku taśmy, którą przykleja się na zewnątrz. A zatem najpierw zdejmuje się ochronę z paska kleju, a następnie przykleja się taśmę do zagruntowanego, suchego ościeża. Pozostawione w narożnikach naddatki taśmy nakłada się na siebie, by uzyskać szczelne połączenie. Na końcu dociska się wyklejoną taśmę gumowym wałkiem.
7. Widoczne fragmenty łączników mechanicznych (kotwy) należy dodatkowo doszczelnić – w tym celu należy dociąć odpowiednie odcinki tej samej taśmy, która została użyta i okleić wystające części kotwy, naklejając uprzednio przygotowane odcinki taśmy na wyklejoną wcześniej taśmę.

Artykuł pochodzi z
Głos PSB

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 
Artykuł powstał przy współpracy Soudal Sp. z o.o. Soudal Sp. z o.o.