Systemy rynnowe z PVC

Orynnowanie to jeden z ważniejszych elementów każdego domu. Do jego podstawowych zadań należy skuteczne odprowadzanie wody opadowej z dachu oraz ochrona elewacji przed zalaniem i pojawianiem się nieestetycznych zacieków. Mierząc się z zakupem systemu rynnowego, przyjdzie nam wybierać spośród kilku rodzajów, typów materiałów, a nawet kształtów.

Okrągłe rynny PVC na nowoczesnym domu jednorodzinnym.

Rynny i rury spustowe wytwarzane z tworzywa sztucznego cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów. Za ich wyborem stoi najczęściej cena, która jest stosunkowo niższa od systemów stalowych. To jednak niejedyna zaleta orynnowania z PVC. Czym jeszcze zaskakuje materiał i co powinniśmy o nim wiedzieć?

MATERIAŁ PRZEDE WSZYSTKIM

Surowiec, z jakiego wykonany jest system rynnowy, to jedno z najważniejszych kryteriów przy jego wyborze. PVC charakteryzuje się wysoką odpornością na działanie czynników atmosferycznych, wytrzymałością mechaniczną oraz niepodatnością na korozję. Właściwości te zawdzięcza metodzie tworzenia w technologii koekstruzji. Proces ten nierozerwalnie łączy ze sobą warstwę będącą rdzeniem profilu z powłoką zewnętrzną. Orynnowanie z tworzywa sztucznego to idealne rozwiązanie dla domów, które znajdują się w pobliżu drzew, gdyż wszystkie elementy są odporne na zadrapania i zarysowania. Jednocześnie surowiec PVC ma najniższy współczynnik chropowatości, co powoduje, że wszelkie zabrudzenia w postaci kurzu, liści lub igliwia, nie osadzają się we wnętrzu rynien. Nowoczesne systemy PVC to też specjalnie dobrane proporcje składników, w tym dominującego – polichlorku winylu. Odpowiednio skomponowane mieszanki komponentów pozwalają zachować pierwotny wygląd i kolor produktu przez długie lata. Co równie ważne, udoskonalony materiał jest także odporny na wszelkiego rodzaju substancje agresywne i biologiczne, które mogą znajdować się w wodzie opadowej.

Kwadratowy system rynnowy z tworzywa PVC.

PÓŁOKRĄGŁE CZY KWADRATOWE ?

Obecnie na rynku dostępne są innowacyjne rozwiązania orynnowania, które podyktowane są rozwojem technologii, zmieniającymi się trendami i oczekiwaniami klientów. Wśród nich są rynny o nowoczesnym, kwadratowym przekroju, które doskonale komponują się z modnymi dziś budynkami o minimalistycznym i modernistycznym charakterze oraz pasują do dachów dwuspadowych lub wielospadowych z okapem. Zarówno rynna, jak i rura spustowa prowadzona po zewnętrznej ścianie budynku, stają się dodatkowymi elementami dekoracyjnymi, które podkreślają charakter inwestycji.
Innym z ciekawych rozwiązań na rynku są rynny półokrągłe z wywinięciem do wewnątrz. Innowacja ta zapobiega wychlapywaniu się wody przy intensywnych, gwałtownych opadach i dodatkowo zwiększa przekrój użyteczny rynny. Wywinięcie ma za zadanie również usztywnienie długich elementów systemu.
Pamiętajmy jednak, że niezależnie od tego jaki kształt systemu rynnowego wybierzemy, liczy się jedno – skuteczność odprowadzania wody deszczowej.

Kwadratowy system rynnowy z tworzywa PVC.

W JAKI SPOSÓB MONTOWAĆ ?

Dla doświadczonego dekarza instalacja systemu rynnowego z PVC nie będzie stanowiła większego problemu. Orynnowanie z tego materiału charakteryzuje się stabilną konstrukcją, którą zapewnia szereg specjalnie zaprojektowanych elementów. Przy poprawnym montażu, jedynym ruchomym elementem systemu pozostaje rynna. Dlaczego? Wynika to ze specyfiki tworzywa jakim jest PVC. Materiał ten w zależności od temperatury kurczy się lub rozszerza. Rozszerzalność termiczna, o której mowa, to cecha charakterystyczna surowca, która bywa kłopotliwym przymiotem omawianego surowca. Jak zatem poprawnie zamontować system rynnowy z PVC? Pracę rozpoczynamy od zamocowania haków. Sznurek dekarski należy rozciągnąć pomiędzy skrajnymi hakami i w ten sposób wyznaczyć miejsce kolejnych haków z zachowaniem spadku w kierunku odpływu. Zaleca się, by haki znajdowały się w odległości max 60 cm od siebie i max 15 cm od narożników, łączników i odpływów. Kolejny krok to łączenie ze sobą rynien. Przed umieszczeniem ich w hakach konieczne jest ich dokładne wymierzenie i docięcie tak, by miejsca połączeń nie znajdowały się w tym samym miejscu co haki. Po zamontowaniu rynien przychodzi czas na rury spustowe. Do ich solidnego przymocowania potrzebne będą obejmy oraz kolanka. Montaż rur spustowych systemu należy zacząć od zamocowania dybli w elewacji. Ich długość powinna być dopasowana do grubości ocieplenia budynku. Na końce dybli nakręcamy kostki obejm pamiętając o zachowaniu między nimi odstępu o maksymalnej odległości 1,8 m. Na nie nakładamy obejmy, w których umieszczamy rury spustowe. Elementy łączymy za pomocą mufy i finalnie zaciskamy obejmy na rurach, uważając, aby ich nie uszkodzić.

Zalecany rozstaw obejm przy pionie spustowym to max 1,8 m. W przeciwnym wypadku rury PVC przy wysokim nasłonecznieniu mogą się odkształcać.
Brak regularnego czyszczenia i konserwacji orynnowania może doprowadzić do niedrożności. Powodem tego są zazwyczaj zalegające liście, pył, igliwie, które w skrajnych przypadkach mogą skutkować zarastaniem poziomu rynnowego.

Na końcu rury spustowej można zamontować wpust z osadnikiem i rewizją – to w sytuacji, w której deszczówkę odprowadza się do studni, kanalizacji czy innego rodzaju zbiornika. W przypadku, gdy woda opadowa ma spływać na teren wokół domu, wystarczy montaż wylewki. Ostatnim krokiem montażu systemu orynnowania z PVC jest kontrola jego szczelności. Aby to zrobić, należy napełnić rynny wodą do ok. 3/4 wysokości, zamykając przy tym odpływy. Jeśli w żadnym miejscu nie zauważymy przecieków, oznacza to, że orynnowanie działa poprawnie.

O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ PRZY WYBORZE I MONTAŻU RYNIEN

# dobór rozmiaru orynnowania do powierzchni dachu, którą chcemy odwodnić,
# montaż orynnowania zgodnie z instrukcją danego producenta,
# montaż orynnowania tylko przez fachowców dekarzy – nie zalecamy robić tego samodzielnie – jest to niebezpieczne, a niewprawiony monter może popełnić sporo błędów,
# zachowanie spadku poziomu orynnowania w kierunku odpływu,
# rozstaw haków max co 60 cm,
# stosowanie dodatkowych haków przy łącznikach, odpływach, narożnikach – w odległości max 15 cm,
# rozstaw obejm max co 180 cm przy montażu pionu spustowego.

Artykuł pochodzi z
Głos PSB

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 
Artykuł powstał przy współpracy Galeco Sp. z o.o Galeco Sp. z o.o