Letnia aura jest jedyna w swoim rodzaju – zapewnia nam niezbędną na dalszą część roku dawkę energii. Jej przypływ to dla nas gwarancja dobrego nastroju, poczucia bezpieczeństwa, chęci działania. Jakie domowe sposoby sprawią, że zachowamy je jak najdłużej?
Gdy tylko na dworze robi się ciepło, staramy się jak najwięcej czasu spędzać poza zamkniętą przestrzenią czterech ścian. Jednak nie zawsze jest to możliwe – praca, obowiązki rodzinne, a niekiedy zły stan zdrowia zatrzymują nas w naszych domach i mieszkaniach. To jednak nie znaczy, że ta najpiękniejsza pora roku ma przejść obok nas niezauważona. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy z niej czerpali pełnymi garściami. Jak żadna inna pora roku lato oddziałuje na nasze zmysły. Dostarcza bodźców, które wyostrzają nasz wzrok, dotyk, węch – otwórzmy więc nasze domy i mieszkania na kolory, zapachy, smaki i faktury, jakie daje nam tylko ten letni czas!
Urok letniego powietrza
O tym, że odpowiednia dawka świeżego powietrza wpływa korzystnie na nasze samopoczucie nie trzeba przekonywać. Latem otwarte okna zapewniają nie tylko odpowiednią dawkę tlenu, ale też aromaty zielonych i kwitnących roślin. W upalne dni najlepiej wietrzyć intensywnie wnętrza rano, nocą i wieczorem. Dzięki temu przez cały dzień będzie nam towarzyszył przyjemny chłód. W ciągu dnia warto otwierać okna położone naprzeciw siebie. Ta metoda sprawdzi się, gdy pogoda jest bezwietrzna, jednak unikajmy jej, gdy wieje – powstające wówczas przeciągi mogą być przyczyną choćby przeziębień. W takie dni, by uniknąć trzaskania skrzydeł drzwiowych i okiennych, zastosujmy ograniczniki
Siła kwiatów
O tej porze roku są najpiękniejsze. Nie rezygnujmy z nich nawet, gdy spędzamy dużo czasu w zamkniętych pomieszczeniach. Do letnich aranżacji warto wybierać te, które w innych porach roku są trudno dostępne. Sięgajmy po gatunki pięknie pachnące. Aromat lewkonii, peonii, groszku pachnącego czy lilii albo mieczyków wprawi nas w świetny nastrój już od wejścia do domu. Dodatkowe bonusy to feeria barw oraz bogactwo form. By letni bukiet gościł we wnętrzach jak najdłużej, zadbajmy o jego odpowiednią pielęgnację. Przed włożeniem do wazonu należy przyciąć pod skosem łodygi ostrym nożem. Zapewni to dużą powierzchnię chłonącą wodę. Usuńmy też dolne liście – zanurzone w wodzie będą gnić. Pamiętajmy również o codziennej wymianie wody. Powinna być zimna, można do niej wrzucić kilka kostek lodu. Wówczas warto także podciąć łodygi. Ich świeżość przedłużymy, dodając m.in. szczyptę cukru, soli lub kwasku cytrynowego.
Wodne rozkosze
Łazienka latem, szczególnie w upały to pomieszczenie, z którego bardzo intensywnie korzystamy. Orzeźwiający tusz bierzemy nawet kilka razy w ciągu dnia. Podczas kąpieli i po niej konieczna jest odpowiednia wymiana powietrza. W łazience zgodnie z normą strumień powietrza wywiewanego to 50 m3/h. Jeśli jest okno, warto by było ono otwarte. Wymianę powietrza wspomogą także nawiewniki zamontowane w profilach okiennych. W łazience sprawdzi się także system wentylacji mechanicznej. Zainstalowane w kanałach wywiewnych wentylatory usuną wilgoć i zapachy z pomieszczenia. Z wymianą powietrza nie ma problemów w domach czy mieszkaniach, w których zainstalowano wentylację hybrydową. Łączy zalety systemu grawitacyjnego i mechanicznego.