Pojęcie stylu nowoczesnego nie jest jednoznaczne. Mieszczą się w nim bowiem rozmaite trendy i kierunki wnętrzarskie uważane za modne. Jest jednak kilka cech, które decydują nowoczesności stylu. Wywodzą się one z liczącego już sto lat trendu zwanego modernizmem.
Styl nowoczesny utożsamiany jest z modernizmem, obecnym w wystroju wnętrz od połowy XX-go wieku. Wywarł on tak ogromy wpływ na projektantów, że jego elementy są nadal obecne w wielu aranżacjach. Współczesna architektura wnętrz jest nim intensywnie nasycona, głównie ze względu na urzekającą prostotę rozwiązań, nadrzędną funkcjonalność oraz wyważoną estetykę. Swych sympatyków styl nowoczesny zachwyca klarownością, uporządkowaniem i wygodą, którą oferuje. Niezbędne do realizacji wnętrz w stylu nowoczesnym są jednak określone materiały wykończeniowe na ściany, wykończenia podłóg oraz oświetlenie.
Linie proste i gładkie płaszczyzny – wyróżniki nowoczesności
Aranżacje wnętrz, w których zastosowano styl nowoczesny są chłodne w wyrazie i nieprzeładowane. Ponadto wyróżnia je obecność prostych linii, co znaczy, że meble oraz sprzęty mają nieskomplikowaną formę, a ich stelaże i konstrukcje zazwyczaj łączą się pod kątem prostym. Jeśli we wnętrzu, gdzie dominuje styl nowoczesny występują obłości, są one zgeometryzowane i bardzo regularne. Znajdziemy je na krawędziach kubikowych mebli czy np. w wyrazistym łuku wysięgnika stojącej lampy. Same ściany pomieszczeń, proste w swej formie i wykończeniu, stanowią chłodny obrys przestrzeni, pozbawiony zazwyczaj zdobień, obrazów czy dekoracji. Aby zminimalizować liczbę elementów wystroju, w wielu aranżacjach spotkamy zamaskowane szafy, półki i praktyczne wnęki.
Minimalizm i przestronność wnętrza
Styl nowoczesny nie jest odpowiedni dla osób lubiących otaczać się wieloma przedmiotami. Tu rządzi minimalizm. Strefy domu mają wyeksponowane miejsca użytkowe. Na przykład stół jadalniany czy kącik wypoczynkowy są usytuowane na wyizolowanej pozycji, widocznej z wielu miejsc mieszkania.Trakty komunikacyjne powinny być przestronne i wolne od nadmiaru mebli. Brak wyraźnych podziałów jest bardzo lubiany w nowoczesnym wnętrzu. Zatem dobrze będzie, gdy kuchnia zostanie połączona z jadalnią, a nawet dodatkowo z salonem i przedpokojem. Funkcję ozdób oraz dekoracji we wnętrzu nowoczesnym pełnią same meble, które są prezentowane na gładkim tle jednolicie wykończonych ścian i posadzek. Okładziny są jednorodne i nie znajdziemy tu tendencji do łączenia materiałów.
Materiały a styl nowoczesny
Do minimalizmu pasują stonowane surowce, czyli głównie szkło i metal, a także materiały naturalne: drewno, ceramika i kamień. Do stali nierdzewnej i chromu ostatnio dołączyły metale malowane proszkowo głównie w kolorze czarnym lub grafitowym o powierzchni satynowej. to ulubione materiały tworzące większość stelaży i stanowiące detale wykończeniowe mebli oraz sprzętów. Na gładkiej, jednobarwnej posadzce możemy spotkać niewielkie i stonowane dywany. We wnętrzu dominuje biel, czerń, szarości i odcienie brązu, ale styl nowoczesny nie stroni również od koloru – monochromatyczna aranżacja czasem przełamywana jest pojedynczym detalem o wyrazistym kolorze, np. żółtym lub czerwonym.
zdjęcia: AdobeStock