Wylewanie stropów monolitycznych lub budowa częściowo prefabrykowanych stropów belkowo-pustakowych wymaga sporo czasu i wysiłku, wiąże się również z licznymi pracami „mokrymi”. Alternatywą są prefabrykowane stropy z płyt z betonu komórkowego. Pozwalają one na bardzo szybki montaż – nawet w jeden dzień można ułożyć strop kondygnacji typowego domu jednorodzinnego. Co więcej można go od razu obciążać.
PREFABRYKOWANE STROPY Z PŁYT Z BETONU KOMÓRKOWEGO
Wśród prefabrykowanych stropów szczególne zalety mają płyty stropowe wykonane ze zbrojonego betonu komórkowego. Można z nich wykonywać stropy o sporych rozpiętościach, dochodzących nawet do 7,5 m. Płyty z betonu komórkowego charakteryzują się nie tylko dużą nośnością i sztywnością, ale również izolacyjnością termiczną – zdecydowanie większą niż innych stropów z betonu. Ten ostatni parametr istotny jest zwłaszcza w domach z płaskim dachem, ponieważ stropodach z takich płyt wymaga mniejszego docieplenia. Przewagą stropów z betonu komórkowego jest możliwość wykonywania z nich wspornikowych płyt balkonowych o wysięgu do 1,5 m. W miejscu oparcia ich na ścianach domu nie występują mostki termiczne, które są zwykle zmorą przy tradycyjnie wylewanych balkonach żelbetowych.
Ważną cechą betonu komórkowego jest lekkość, a zatem stropy z tego materiału są lżejsze od monolitycznych czy gęstożebrowych, stanowią dużo mniejsze obciążenie dla ścian konstrukcyjnych domu, jak i jego fundamentów.
Inną zaletą betonu komórkowego jest całkowita niepalność, zatem i płyty stropowe z tego materiału odznaczają się tą cechą. Ta technologia jest szczególnie rekomendowana do domów wybudowanych z bloczków z betonu komórkowego. Wówczas konstrukcja budynków jest systemowa, a więc jednorodna pod względem materiałowym, co przekłada się na zdrowy i przyjazny mikroklimat we wnętrzach domu.
SZYBKI MONTAŻ
Wykonanie stropu z płyt z betonu komórkowego o powierzchni 100 mkw., a więc kondygnacji typowego domu jednorodzinnego, zajmuje nie więcej niż jeden dzień roboczy. Dla porównania wykonanie podobnej wielkości żelbetowych stropów monolitycznych wymaga nawet dwóch tygodni, licząc od przygotowania deskowań i montażu uzbrojenia z prętów stalowych, aż po betonowanie płyty i jej pielęgnację przez pierwsze dni twardnienia. Podobną ilość czasu zajmuje budowa stropów gęstożebrowych.
Tymczasem wykonanie stropu z prefabrykowanych płyt z betonu komórkowego jest błyskawiczne – nie potrzeba deskowań, stempli, ogranicza się do minimum prace „mokre”. Wykonany strop można praktycznie od razu obciążać. Wyeliminowanie przerw technologicznych przyspiesza budowę domu, a przez to zmniejsza jej koszt.
PROSTA BUDOWA KROK PO KROKU
Płyty stropowe z betonu komórkowego produkowane są na wymiar dla konkretnego budynku. Dotyczy to także dodatkowych elementów konstrukcyjnych, jak wymianów wykonanych z kształtowników lub blach stalowych, na których płyty opierają się przy otworach w stropie, przeznaczonych na przykład na schody lub komin. Zwykle to producent danych płyt stropowych zapewnia klientowi wsparcie techniczne i opracowuje projekt konstrukcji stropu. Na budowę zostaną dostarczone gotowe płyty wraz z dokładnymi planami montażowymi.
- Do rozładunku płyt stropowych używa się pasów montażowych lub specjalnego uchwytu. Ważne, aby płyty transportować w pozycji poziomej.
- Na powierzchnię muru, w miejscu gdzie będą oparte płyty, należy rozłożyć systemową zaprawę do cienkich spoin. Po związaniu łączy ona trwale strop ze ścianami, usztywniając całą bryłę budynku. Powierzchnia muru w miejscu oparcia płyt powinna być równa i gładka.
- Bardzo ważne jest poprawne ułożenie pierwszej płyty stropowej, aby nie trzeba było przesuwać kolejnych elementów w celu dokonania korekty. Każdą następną płytę po ułożeniu należy dosunąć do płyt już ułożonych. Płyty dosuwa się zarówno po ich długości, jak i szerokości.
- Pomiędzy poprawnie ułożonymi płytami powstają zamki, w których umieszcza się pręt zbrojeniowy o średnicy 8 mm i wypełnienia je betonem o drobnym uziarnieniu. Zamki pomiędzy płytami zapewniają im współpracę przy przenoszeniu obciążeń i zapobiegają klawiszowaniu stropu.
- Oprócz zamków pomiędzy płytami, istotną rolę w usztywnieniu nie tylko stropów, ale i ścian domu, odgrywają żelbetowe wieńce obwodowe, które wymagają dodatkowego ocieplenia od strony zewnętrznej. Tutaj rekomendowane jest zastosowanie termoizolacji z lekkich elementów z betonu komórkowego.
- Zaletą stropów z gotowych płyt z betonu komórkowego jest nie tylko wysoka efektywność ich budowy, ale i gładka powierzchnia elementów. Dzięki czemu strop można szybko wykończyć, wykonując pocienione warstwy tynkarskiej.
Położony strop z płyt z betonu komórkowego można od razu obciążać, np. możliwe jest ustawianie palet z bloczkami i murowanie kolejnej kondygnacji.
Przy stropach z betonu komórkowego należy zwrócić szczególną uwagę na:
- otwory, np. na kanały dymowe – należy przewidzieć ich rozmieszczenie już na etapie projektu, żeby nie występowała kolizja ze zbrojeniem płyt stropowych; w przypadku większych otworów płyty należy opierać na stalowych wymianach,
- wykonanie wsporników z płyt zbrojonych z betonu komórkowego (np. balkony, okapy) – można je wysunąć na długość 1,5 m (przy grubości płyty min. 20 cm),
- rozładunek płyt – podczas rozładunku płyty należy transportować w pozycji poziomej,
- odpowiednią głębokość oparcia płyt na konstrukcji,
- zbrojenie – podczas montażu w kieszeni pomiędzy płytami należy umieścić zbrojenie (pręty o średnicy 8 mm) i zalać je betonem,
- wykonanie wieńca – po zamontowaniu stropu należy wykonać wieniec – zgodnie z projektem konstrukcyjnym.