Jeśli odziedziczyłeś mieszkanie po babci w starej kamienicy, albo w bloku z płyty, to niestety możesz mieć problem z krzywymi ścianami lub odpadającym miejscami tynkiem. Aby wnętrza nabrały nowoczesnego charakteru , trzeba przede wszystkim zrobić porządek ze ścianami. Wyrównane i gładkie staną się eleganckim tłem dla nowo zaaranżowanego wnętrza.
Oceń kondycję ścian
Zanim przystąpisz do pracy nad ścianami, oceń ich kondycję. Po wyniesieniu wszystkich mebli dokładnie się im przyjrzyj, lekko opukaj, ostukaj, wymierz oraz sprawdź zachowanie pionu, przykładając do ściany w różnych miejscach poziomicę. Jeśli ściany są w bardzo złym stanie, tynk odpada w wielu miejscach i wykrusza się, warto rozważyć skucie starych tynków i położenie nowych, ale to bardzo czasochłonne i kosztowne rozwiązanie. Jeśli ściany mają ubytki tylko w niektórych miejscach, a różnica w ich pionie nie przekracza 4 cm, dobrym pomysłem jest ich naprawa i wyrównanie za pomocą ręcznego tynku gipsowego GOLDBAND. Tynk ten sprawdzi się również wtedy, kiedy trzeba otynkować miejsce po zamurowanych drzwiach. Tynku gipsowego Goldband możesz użyć do naprawy starych tynków gipsowych, a także tynków cementowo-wapiennych.
Przygotuj ścianę do położenia nowego tynku
Opukaj ściany młotkiem lekko na całej powierzchni, co powinno spowodować odpadnięcie starego tynku wszędzie tam, gdzie nie przylega on trwale do podłoża. Luźne fragmenty tynku możesz zeskrobać szpachelką. Na ścianie powinien zostać tylko ten stary tynk, który mocno związany jest z podłożem. Następnie odkurz powierzchnie ścian. Możesz użyć do tego zwykłej szczotki do zamiatania.
Teraz osłoń okna, drzwi, podłogę, gniazdka elektryczne oraz inne elementy dekoracyjne w pomieszczeniu, oklejając je folią i taśmą malarską. Następnie zagruntuj powierzchnię ścian w tych miejscach, w których ma zostać położony nowy tynk. Do gruntowania użyj środka gruntującego Knauf TIEFENGRUND. Należy go nanieść na powierzchnie przeznaczone do tynkowania przy pomocy wałka lub pędzla malarskiego. Ściany pomalowane środkiem gruntującym należy pozostawić do wyschnięcia na ok. 24 godziny. Jeśli pod starym tynkiem zobaczysz jakieś elementy stalowe, pamiętaj pomalować je farbą antykorozyjną.
Możesz tynkować
Zacznij od przygotowania zaprawy tynkarskiej. Do wiadra wlej wodę w ilości podanej na worku z Goldband’em, do niej wsyp suchą mieszankę z worka, wymieszaj mieszadłem mechanicznym, aż do uzyskania jednolitej i plastycznej konsystencji.
Teraz możesz zacząć nakładać tynk na zagruntowane i wyschnięte powierzchnie ścian za pomocą kielni. Tynk należy nakładać równomiernie od góry do dołu, starając się zlicować jego powierzchnię do powierzchni starego tynku. Świeżo położony tynk równamy w pionie i poziomie za pomocą łaty typu H. W przypadku równania nierównych ścian, ilość narzucanego tynku określamy, kontrolując pion.
Po około 30 min. możesz przystąpić do wyrównania ostatecznego za pomocą łaty typu T. W tym momencie tynk zaczyna wiązać i jest to najlepszy moment do usunięcia istniejących jeszcze nierówności. Łatę dociskaj do podłoża i przeciągaj w liniach poziomych od góry do dołu oraz po skosie.
Tynkując niewielkie powierzchnie, nierówności można wyrównać za pomocą szpachli powierzchniowej, zwanej potocznie piórem po około 30 min. od narzucenia tynku.
Około 1 godz. po narzuceniu tynku lekko stwardniały tynk należy zrosić równomiernym strumieniem wody, a następnie przecierać pacą z gąbką po to, aby wyciągnąć na powierzchnię tzw. mleczko gipsowe, które potrzebne jest do ostatecznego wygładzenia tynku.
Po następnych 15 min. należy tynk wygładzić „piórem” lub pacą metalową, aż do uzyskania gładkiej powierzchni.
Świeżo położone tynki należy dobrze wysuszyć. Dlatego wskazane jest wietrzenie otynkowanych pomieszczeń oraz ich ogrzewanie w okresie zimowym.
Możesz cieszyć się równymi i gładkimi ścianami
Naprawione i wyrównane ściany prezentują się po wyschnięciu bardzo estetycznie. Możesz je malować lub tapetować. Jeśli zależy Ci na wyjątkowo gładkich powierzchniach ścian, możesz na tynkach starych i nowych położyć gładź finiszową Knauf SUPER FINISH.