Żadne wnętrze nie wymaga tak częstych zmian jak pokój dziecięcy. Jak bez nadmiernych kosztów i nakładów pracy dostosować to pomieszczenie do szybko zmieniających się potrzeb naszych pociech?
Najmłodsi członkowie rodziny wyrastają z wystroju swoich pokojów, zanim się obejrzymy. Wyjątkowo szybko okazuje się, że kupione dla dwulatka łóżko jest zbyt małe, a nasz nastolatek wyrósł z biurka i krzesła wybranych, gdy zaczynał edukację. Często okazuje się również, że aranżacja, o jakiej marzyli czterolatkowie czy ośmiolatkowie po chwili staje się dla nich obciążeniem i wywołuje ostry sprzeciw, a potrzeba zmian zostaje zasygnalizowana bardzo kategorycznie. By spełnić ich marzenia, różowa komnata księżniczki czy piracki statek muszą zmienić się w salę baletową lub sportową, parking dla licznych pojazdów albo gabinet do pierwszych ćwiczeń muzycznych. Zanim więc pokój naszej pociechy stanie się samodzielnie urządzanym biurem licealisty lub studenta, może wymagać wielu metamorfoz. Ale nie tylko charakter wnętrza wymusza zmiany. Częstym powodem do szybkiego liftingu pokoju dziecka są też powstałe usterki – w intensywnie użytkowanym wnętrzu nie brak plam na ścianach, zarysowań podłogi czy obtłuczeń mebli. Narzędzi i materiałów do wykonania szybkich zmian mamy wbrew pozorom dość dużo – to choćby farby, tapety, proste niedrogie meble, dywany, tekstylia, a także wiele innych. Nie zapominajmy o mało inwazyjnych środkach: naklejkach, obrazkach, plakatach i oprawach oświetleniowych. Niezbędnych zmian można dokonać przy pomocy płyt drewnopochodnych i różnorodnych oklein oraz paneli. Sprawdzą się też produkty z odzysku, np. przemysłowe palety.
WIELOZADANIOWE FARBY
Kolory powierzchni to podstawowe „atrybuty” szybkich zmian w pomieszczeniach także tych przeznaczonych dla dzieci. Dzięki różnorodnym farbom do wnętrz można w jeden wieczór zamienić jaskraworóżową ścianę w bardziej dorosłą. Pamiętajmy, by do metamorfoz aranżacyjnych wybierać farby z etykietą „Sypialnie i pokoje dziecięce”. Są to produkty antyalergiczne, pozbawione składników negatywnie oddziałujących na nasze zdrowie, które zarówno podczas ich nanoszenia na ściany, jak i użytkowania nie wydzielają szkodliwych substancji. Najlepiej wybrać farby z logiem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Przy wyborze farb do malowania ścian znaczenie ma także ich trwałość. Małe zręczne rączki potrafią zabrudzić nowo wymalowane ściany w ciągu jednego dnia, dlatego dobrym wyborem są np. farby ceramiczne, które mają najwyższą odporność na zmywanie i szorowanie, a przy tym dużą trwałość kolorów oraz powłok, mają też często właściwości antyelektrostatyczne, co oznacza, że nie przyciągają kurzu. Te z dodatkiem nanocząsteczek srebra będą chronić powierzchnię przed rozwojem bakterii. Dobrym rozwiązaniem jest wykończenie fragmentu ścian farbami tablicową i magnetyczną (w roli podkładu), dzięki którym ściana może pełnić funkcję tablicy magnetycznej. Na tak wykończonej powierzchni zawiesimy własne prace plastyczne, ważne informacje czy dekoracje. Można również na niej stworzyć pole do różnorodnych gier. Nie zapominajmy też o farbach do drewna i metalu, farbach do ceramiki, a także specjalnych farbach renowacyjnych – wszystkie te produkty w błyskawicznym tempie odmienią nudny i opatrzony wygląd drzwi, grzejników czy paneli ściennych.
NAKLEJKI Z CHARAKTEREM
By dzieci poczuły, że ich pokój jest wyjątkowy, warto wzbogacić ściany o wzór, który zindywidualizuje wnętrze. Tysiące możliwości wprowadzenia rysunku na ścianę dają szablony malarskie. Do wyboru mamy gotowe, wykonane z tworzywa sztucznego grubości ok. 0,5 mm, które można wykorzystywać wielokrotnie. Należy je przyklejać do suchej czystej ściany taśmą malarską. Wygodnym rozwiązaniem są szablony samoprzylepne, których krawędzie są tak zabezpieczone, by podczas nakładania nie zaciekała farba. Dobrą propozycją dla osób chcących zaznaczyć swoją indywidualność są te wykonane na zamówienie o wymarzonym wzorze i wielkości. Do malowania najlepiej wykorzystać specjalne farby do szablonów, które dzięki aplikatorom nakłada się precyzyjnie bez konieczności stosowania innych narzędzi. Znacznie łatwiej udekorujemy ściany za pomocą naklejek. Można z nich skomponować dekorację, powtarzając ten sam motyw na całej ścianie lub potraktować jako detal. Dostępne są wzory dla każdego wieku – poczynając od postaci z ulubionych bajek po napisy typu „mój pokój, moje zasady”. Te cienkie najczęściej są z PVC, grubsze wykonuje się np. z weluru o przyjemnej fakturze lub z lekkiego tworzywa sztucznego. Uwydatniona grubość może dawać efekt trójwymiarowej ściany. Naklejki tego rodzaju najlepiej wyglądają, gdy są skontrastowane z tłem – są mocniejsze w wyrazie. Warto wybrać produkty wielokrotnego użytku – można je odklejać i przyklejać ponownie w nowym miejscu i w ten sposób częściej zmieniać aranżację.
DYWANY DOBRE NA ZMIANY
Do elementów dających szybki efekt estetyczny, a przy tym w sposób znaczący odmieniających wnętrze należy dywan. Dobierzemy odpowiedni do pokoju dziecka w każdym wieku. Duże znaczenie ma ich design. Maluchy pokochają te, na których goszczą postaci z bajek, komiksów czy kreskówek. Wielu entuzjastów mają też dywany z motywami bardziej uniwersalnymi, np. autami, samolotami, misiami czy roślinami. Rysunki wykonane uproszczoną kreską charakterystyczną dla ilustracji dziecięcych książek pozwalają im polubić swój dywanik. Atutem dywanu może być też jego oryginalny kształt np. piłki, samolotu, misia czy domku. Gdy chcemy odświeżyć pokój starszego dziecka, wybierzmy dywan, który stanie się elementem wyposażenia wnętrza na dłużej. Na ponadczasowy wzór zdecydujmy się również, gdy dywan był kosztowny, np. z wełny lub wysokiej jakości tworzywa sztucznego, np. akrylu czy wiskozy. Ze względów praktycznych warto kupić poliamidowy odporny na uszkodzenia mechaniczne czy działanie grzybów lub bakterii. Dobrym wyborem są też produkty bawełniane, które łatwo upierzemy.
MEBLE NOWE NA SZYBKO
W pokoju dziecięcym nie brakuje przedmiotów – liczne zabawki, gry, niekiedy sprzęt sportowy, instrumenty muzyczne, książki czy komiksy muszą być zawsze pod ręką. By to wszystko uporządkować, konieczne jest wyposażenie pokoju w odpowiednie meble. Obszerne regały czy wielofunkcyjne szafy to już dość poważna inwestycja, znacznie tańszy będzie zakup pojemnej komody czy też szafki. Warto, by były one mobilne, dzięki czemu łatwiej będzie dokonywać zmian aranżacyjnych. Meble na kółkach ułatwią także utrzymanie pomieszczenia w czystości. Szybkim zmianom posłużą też liczne na rynku pudła i skrzynie, poczynając od tekturowych przez plastikowe po plecione z traw czy rattanu. Starsze dzieci lubią drewniane i sklejkowe skrzynki, z których można tworzyć regały.
LIFTING MEBLI
Kupione przed laty meble mogą być w dobrym stanie, jednak ich wygląd wymaga odświeżenia. Dzisiaj wystarczy sięgnąć po łatwe w użyciu farby do drewna. Dobrym wyborem są między innymi akrylowe wodorozcieńczalne emalie. Jeśli chcemy, by rysunek drewna był widoczny, wybierzmy farby transparentne. Gdy zależy nam na jego zakryciu, kupmy kryjące. Powierzchnie nieprzeszlifowane można malować farbami kredowymi, są one preferowane w wykańczaniu mebli bogato frezowanych czy rzeźbionych. Jeżeli meble zmieniają właściciela i np. z pokoju starszego syna trafiają do sypialni młodszej córki, podczas liftingu można je wzbogacić o drewniane dekory, naklejki lub wykonać dekorację techniką decoupage’u.
SIŁA TEKSTYLIÓW
Do najłatwiejszych sposobów zmiany stylizacji pokoju dziecięcego należy wymiana przesłon okiennych, narzut, bielizny pościelowej czy poduszek. Zamiast tradycyjnych firanek i zasłon warto wykorzystać nowoczesne rolety. Są bardziej minimalistyczne, ich obsługa nie sprawia kłopotów i nie ingerują w przestrzeń wnętrza – łatwo pod nimi ustawić biurko czy łóżko bez zaburzania zarówno funkcjonalności przesłon, jak i mebli. Mechanizmy podnoszenia umożliwiają precyzyjne ustawienie przesłon, pozwalające osiągnąć optymalne położenie. Bez trudu dobierzemy rolety o odpowiedniej przezierności, w tym całkowicie zaciemniające, co jest szczególnie istotne dla dobrego snu dzieci. Oprócz funkcjonalności najmłodsi docenią też design rolet. W ofercie są produkty z postaciami znanymi z klasycznych bajek i popularnych kreskówek.
ŚWIATŁO POD KONTROLĄ
Podczas odświeżania pokoju dziecka nie zapomnijmy o oświetleniu sztucznym. Wraz z wiekiem zmienia się design i funkcjonalność lamp. Wiszące nad łóżkiem kinkiety w postaci wdzięcznych chmurek lub księżyców, z których sączy się delikatne, wyciszające światło z czasem ustępują miejsca bardziej funkcjonalnym oprawom dającym światło kierunkowe przydatne podczas wieczornej lektury. Konieczne jest dobre oświetlenie ogólne – lampa zamontowana na suficie musi dawać komfortowe światło doświetlające równomiernie wszystkie zakątki. Z czasem niezbędne będzie uzupełnienie wyposażenia o dobrą lampę biurową, najlepiej z giętym ramieniem, by umożliwiała łatwe ustawienie światła kierunkowego. Podczas liftingu pokoju rozważmy zakup girland świetlnych. Te kule mają duży potencjał dekoracyjny. Dają nie tylko ozdobne światło. Mogą być kolorowe, często zdobią je doklejone uszy czy noski budujące radosny charakter przestrzeni, Girlandy można wykorzystać na wiele sposobów – rozwiesić u wezgłowia łóżka, na regałach lub stworzyć z nich ramę okna.