Gotowe, powtarzające się elementy do szybkiego montażu to alternatywa dla pracochłonnych parkanów. Ogrodzenia panelowe, bo o nich mowa, dostępne są w najróżniejszych wzorach i kolorach.
Ogrodzenie panelowe to regularne, dopasowane do siebie elementy prefabrykowane, które mogą być zastosowane praktycznie wszędzie. W systemie znajduje się wszystko, co jest niezbędne do montażu parkanu – przęsła, słupki, łączniki i mocowania, a także furtki i bramy wjazdowe. Na rynku jest duży wybór ogrodzeń panelowych, które charakteryzują się wytrzymałą budową, a także nowoczesnością. Możemy wybierać wśród tych wykonanych z betonu, drewna czy metalu. Gotowe płoty mogą być pełne, z prześwitami lub ażurowe. Ich kolorystyka jest dowolna, chociaż panujące obecnie trendy stawiają na naturalność.
WIELE WARIANTÓW
Najpopularniejsze są ogrodzenia panelowe ze stali. Poszczególne elementy parkanu pokryte są powłoką antykorozyjną. Są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Korzystnie na trwałość ogrodzeń wpływa ocynk ogniowy oraz lakierowanie proszkowe. Odporność na czynniki atmosferyczne zwiększa również ocynk z powłoką poliestrową. Na rynku możemy spotkać również ogrodzenia panelowe z drewna oraz elementy prefabrykowane z betonu. Pierwsze są bardzo estetyczne, ale w porównaniu ze stalą mniej trwałe. Wymagają również systematycznej, pracochłonnej pielęgnacji oraz renowacji. Ogrodzenia betonowe dostępne są w różnych kształtach i kolorach, mogą mieć prześwity. Właściwie dobrane skomponują się z otoczeniem.
PROSTE I NOWOCZESNE
Ażurowe, jednorodne, pozbawione dekoracji przęsła są uniwersalne i ponadczasowe. Nie zasłaniają ani budynku, ani ogrodu. Pasują przede wszystkim do nowoczesnych domów. Chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamknęły w swoich niemal niewidocznych ramach zabudowania nawiązujące do tradycji. W wersji podstawowej są to panele z wypełnieniem z siatki stalowej. Takie ogrodzenie nie zwraca na siebie uwagi. Sprawdzi się, gdy chcemy jedynie zaznaczyć granice działki. Siatka ogrodzeniowa może być świetną podporą dla ozdobnych pnących czy iglaków. Uzyskamy w ten sposób dekoracyjny efekt wizualny, a ponadto parkan obsadzony roślinami osłoni nas przed wzrokiem sąsiadów czy przechodniów. Standardowe ogrodzenie panelowe zbudowane jest z prostych, metalowych prętów (w układzie poziomym lub pionowym) przytwierdzonych do elementów poprzecznych nadających całości sztywność i stabilność. Przęsła mogą być również ujęte w ramy – wtedy prostokątna oprawa wypełniona jest profilami o układzie poziomym lub pionowym. Modele przęseł różnią się między sobą szerokością profili i ich rozstawem. Możliwy jest również nierównomierny rozkład profili, asymetria czy dodatkowe elementy ozdobne.
OZDOBNE I KLASYCZNE
Przęsła panelowe mogą być bardzo wyszukane i naśladować formy ogrodzeń z kutego żelaza – pasują do domów w stylu tradycyjnym. Takie płoty poza praktyczną funkcją wytyczenia granic posesji są również ich wyrazistą dekoracją. Producenci oferują przęsła bogato zdobione ornamentami, secesyjnymi zawijasami czy ostro zakończonymi grotami włóczni.
DOPASOWANE DO POTRZEB
Zanim wybierzemy konkretne ogrodzenie, upewnijmy się, na co pozwala nam plan zagospodarowania terenu – czasami określona jest wysokość płotu, a także wygląd. Następnym kryterium powinna być funkcja, jaką ma pełnić ogrodzenie – czy ma szczelnie odgradzać od otoczenia, czy tylko wyznaczyć teren naszej posesji. Kolejną decyzją, jaką musimy podjąć jest wybór materiału. Pamiętajmy, że parkan powinien współgrać z architekturą domu i jego otoczeniem. Ogrodzenie betonowe to dosyć ciężkie prefabrykaty, co może podwyższyć koszty transportu i robocizny. Metalowe i drewniane są lżejsze, można zbudować je samemu. Musimy także zaplanować sposób osadzenia, np. czy zrobimy ogrodzenie panelowe bez podmurówki (palikami bezpośrednio w gruncie), czy na podmurówce.
ZANIM KUPIMY OGRODZENIE PANELOWE:
• sprawdźmy, czy w warunkach zabudowy nie opisano szczególnych kryteriów, jakim powinno odpowiadać ogrodzenie – gdy parkan będzie wykonany niezgodnie z prawem, może się zdarzyć, że będziemy musieli go rozebrać;
• upewnijmy się, czy w linii ogrodzenia nie przebiegają żadne media utrudniające lub uniemożliwiające jego montaż;
• przeliczmy długość ogrodzenia (nie może wykraczać poza granice działki ani poza linie rozgraniczające drogę) – jeśli mamy wątpliwości, poprośmy o pomoc geodetę;
• zaplanujmy wysokość ogrodzenia – nie może ono stwarzać zagrożenia dla ludzi i zwierząt, dlatego na płocie wyższym niż 1,8 m nie wolno umieszczać ostro zakończonych elementów;
• pamiętajmy, że ogrodzenie wyższe niż 2,2 m wymaga zgłoszenia w starostwie powiatowym lub w urzędzie miasta.
NA WYMIAR
Składając zamówienie, określamy długość i wysokość ogrodzenia, liczbę oraz typ bram oraz furtek. Oczywiście wybieramy model, kolor i sposób wykończenia, np. metalowe pręty przęseł zakończone ozdobnym grotem czy kapturkami z tworzywa. Wstępne koszty możemy określić samodzielnie, znając potrzebną liczbę przęseł – ich szerokość najczęściej wynosi 2-2,5 m. Im szersze przęsła, tym mniej potrzebnych słupków do ich osadzenia. Możemy kupić słupki systemowe lub zamontować je do tych, które już stoją na posesji, np. klinkierowych, co doda ogrodzeniu indywidualnego charakteru. Pamiętajmy jednak, że taki sposób montażu podwyższa koszt wykonania płotu. Standardowa maksymalna wysokość gotowego ogrodzenia panelowego jest dostosowana do przepisów i wynosi 2,2 m. Dostępne są również inne warianty, oczywiście istnieje także możliwość zamówienia paneli na wymiar. Gdy zamawiamy ogrodzenie panelowe w hurtowni budowlanej czy przez internet, to – aby zakup przebiegł sprawnie i był trafiony – powinniśmy znać wszelkie wymiary. Natomiast zakup u producenta czy jego przedstawiciela jest dużo wygodniejszy, gdyż doradca przyjedzie na miejsce inwestycji, dokona niezbędnych pomiarów i uzgodni szczegóły. Niektóre firmy mają programy, które pozwalają od razu wygenerować wizualizację wybranego ogrodzenia, a także przeliczą jego cenę.
KOSZT OGRODZENIA
• Największy wpływ na cenę
ogrodzenia panelowego ma
materiał, z jego zostało wykonane
oraz jego zużycie. Najtańsza
jest stal, nieco więcej będziemy
musieli zapłacić za parkan
z aluminium. Im metalowe profile są grubsze, tym większe zużycie
materiału, a tym samym wyższa
cena systemu ogrodzeniowego
z paneli. Unikajmy zakupu
ogrodzeń, w których profile są puste w środku – są po prostu
mniej trwałe.
• Na cenę ogrodzenia wpływ ma również wysokość przęsła (im niższe, tym tańsze) oraz rozstaw profili (ażurowe będą tańsze, gdyż wykorzystano mniej materiału, pełne będą najdroższe).
• Ważnymi czynnikami wpływającymi na ostateczny koszt są jakość i grubość warstwy ochronnej. To, w jaki sposób zabezpieczono ogrodzenie przed korozją decyduje o jego trwałości. Najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia stali jest ocynkowanie ogniowe lub pokrycie jej powłoką poliestrową. Mniej skuteczne, ale tańsze jest malowanie stali antykorozyjną farbą pokładową. Natomiast aluminium nie wymaga zabezpieczenia.
• Najmniej zapłacimy, jeśli zdecydujemy się na panele wypełnione siatką, oczywiście droższe są modele bardziej dekoracyjne, z ozdobnymi elementami.
• Dopłacimy również, jeżeli wybierzemy kolor ogrodzenia panelowego spoza standardowej palety RAL.
CZYSTY ZYSK
Najbardziej oczywistą zaletą stosowania ogrodzeń panelowych jest korzystna cena – gotowy płot będzie tańszy niż wykonany na zamówienie. Jeśli wybierzemy parkan wykonany z trwałych materiałów, to długo zachowa estetyczny wygląd, a my nie będziemy musieli martwić się o jego konserwację. Ponadto, panele ogrodzeniowe sprawią, że łatwo i szybko wyznaczymy granice swojej posesji. Z ich montażem nie ma najmniejszego problemu, gdyż nie wymagają żadnych skomplikowanych robót. Możemy pracę tę wykonać samodzielnie, ponieważ dostajemy wszystkie niezbędne elementy i instrukcję montażu. Potrzebne będą jedynie ogólnodostępne narzędzia. To oszczędność czasu i pieniędzy. Jeśli wybierzemy standardowe ogrodzenie, to zamówienie zostanie zrealizowane w ciągu kilku dni. Natomiast na niestandardowe będziemy musieli trochę dłużej poczekać. Za zastosowaniem tego rozwiązania przemawia również niski koszt naprawy – bez problemu możemy wymienić wyłącznie pojedynczy element. Ogrodzenia panelowe skutecznie spełniają swoje funkcje, chroniąc przed wtargnięciem niepożądanych osób na teren posesji.