Aby bezpiecznie i bez szkody przycinać drzewa oraz krzewy, należy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzie. W każdym przydomowym ogrodzie sprawdzi się sekator ręczny. Jednak jaki?
Sekator ręczny – narzędzie mało skomplikowane – jest obowiązkowym elementem wyposażenie każdego ogrodnika. Przed jego wyborem należy zastanowić się nad jego przeznaczeniem, ponieważ jest to podstawowe kryterium wyboru, a w sklepie znajdziemy kilkanaście modeli. Ponadto trzeba również zadbać o komfort i bezpieczeństwo pracy. Należy wybrać także narzędzie, które zapewni precyzyjne cięcie, dzięki czemu nie skaleczymy przesadnie roślin – szybciej się zregenerują i są mniej podatne na infekcje grzybiczne oraz pasożotnicze.
Sekator jedno- czy dwuręczny
Sekatory jednoręczne, to krótkie, poręczne, niewielkie narzędzia, które wykorzystywane są najczęściej do przycinania kwiatów, młodych drzew i krzewów, których grubość nie przekracza 25 mm. Natomiast modele dwuręczne mają rączki o długości nawet 1 m i sprawdzą się podczas przycinania gałęzi o grubości ok. 40 mm. Oczywiście możemy posłużyć się w tym przypadku sekatorem jednoręcznym, jednak praca ta będzie wymagała od nas o wiele więcej wysiłku, ponadto rana po takim cięciu będzie się dość długo goić. Na rynku dostępne są również sekatory tyczkowe. To narzędzia z regulowanym wysięgnikiem, na którym umieszczone jest ostrze – sterujemy nim za pomocą linki przebiegającej wzdłuż wysięgnika. Pozwalają na cięcie wysokich drzew bez konieczności rozstawiania drabiny, zasięg takich sekatorów wynosi nawet 6 m.
Sekatory ręczne z odpowiednią ilością ostrzy
Biorąc pod uwagę ilość ostrzy i mechanizm tnący, sekatory dzieli się na nożycowe i kowadełkowe. Sekatory nożycowe mają dwa ostrza, które przecinają jednocześnie gałąź – działają na zasadzie nożyczek. Sprawdzą się podczas przycinania młodych pędów i gałęzi. Natomiast sekatory kowadełkowe mają jedno ostrze, tną gałąź opartą na szerokim kowadełku. Są mniej dokładne niż modele nożycowe. Ich zaletą jest to, że wymagają od nas mniej siły. Służą przede wszystkim do usuwania uschniętych i zdrewniałych pędów.
Sekator dobrze dobrany
Niezależnie od tego, na jaki rodzaj sekatora się zdecydujemy, powinniśmy postawić na urządzenie lekkie, poręczne, które dobrze leży w dłoni. Aby zminimalizować skutki długotrwałego cięcia drzewek i krzewów, rączki powinny być ergonomiczne, wykończone miękkim, antypoślizgowym materiałem. Jeśli sekator ma być używany przez osobę leworęczną, poszukajmy odpowiedniego modelu. Dobrze też, aby był wyposażony w zamek lub inny mechanizm skutecznie blokujący ostrza. Jednak najważniejszą kwestią, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu sekatora są ostrza, ponieważ to one wpływają na stopień skaleczenia rośliny i wysiłek włożony w przycinanie. Najlepszym materiałem w tym przypadku jest stal węglowa, nierdzewna. Na rynku są sekatory z ostrzami wykonanymi ze stali powlekanej, jednak nie są one tak trwałe. Niektóre modele mają możliwość wymiany ostrzy. Kupując narzędzie, postawmy na sprawdzonego producenta, wtedy posłuży nam ono o wiele dłużej niż przez jeden sezon.
zdjęcie tytułowe: Gardena