Rodzaje i zastosowanie odzieży ochronnej BHP

W pracy odzież ochronna jest narzędziem, o wszechstronnym zastosowaniu w niemal każdych warunkach pracy. Powinna być funkcjonalna i wytworzona z bardzo dobrej jakości materiałów. A wykonywana w niej praca stanie się bezpieczniejsza i bardziej komfortowa.

WYBÓR ODZIEŻY OCHRONNEJ – NA CO ZWRACAĆ SZCZEGÓLNĄ UWAGĘ?

Nie da się ukryć, że do wykonywania różnych zadań i prac potrzebna jest specjalistyczna odzież ochronna. Zapewniająca komfort i bezpieczeństwo wykonywanej pracy.
Rodzaj odzieży ochronnej zależy oczywiście od pracy, którą należy w niej wykonywać.

Istnieją trzy kategorie ochrony odzieży:
1. odzież, która chroni przed minimalnymi zagrożeniami
, tj. powierzchniowe uszkodzenia mechaniczne, kontakt z temperaturą nie przekraczającą 50°C czy też czynnikami atmosferycznymi, które nie mają charakteru ekstremalnego,
2. środki ochrony osobistej, które mają chronić przed zagrożeniem, które nie jest bardzo niskie, ale też nie bardzo wysokie,
3. odzież ochronna, która ma chronić zdrowie i życie pracownika, na przykład przed bardzo niską temperaturę poniżej -50°C lub temperaturą powyżej 100°C, bądź szkodliwymi czynnikami chemicznymi, biologicznymi, promieniowaniem jonizującym, upadkiem z wysokości, porażeniem prądem elektrycznym, pracami pod napięciem, poważnymi przecięciami i innymi.

Na pełny ubiór ochronny składają się elementy:
+ spodnie ochronne,
+ kurtki, bluzy ochronne,
+ buty ochronne,
+ rękawice ochronne,
+ ochrona wzroku,
+ ochrona głowy,
+ ochrona słuchu,
+ ochrona oddechowa.

Odzież ochronna STALCO

SPODNIE OCHRONNE

Spodnie stanowią niezastąpiony element odzieży w branży budowlanej i okołobudowlanej. Powinny być wykonane z wytrzymałego materiału, a zarazem zapewniającego oddychanie skóry. W spodniach roboczych wykonuje się różnego rodzaju prace i dlatego powinny być dostosowane do wykonywanych czynności np. zawierające praktyczne kieszenie, wzmocnienia na kolanach, regulowane szlufki, szelki czy też elementy odblaskowe.
Spodnie powinny np. chronić przed:  
– zabrudzeniem bądź drobnymi rozcięciami,
– potencjalnym rozcięciem piłą mechaniczną
(np. dla pilarzy) – tzw. spodnie antyprzecięciowe,
– kontaktem z przedmiotami o bardzo wysokiej temperaturze - np. dla spawaczy,
– promieniowaniem jonizującym, przed wirusami, bakteriami i groźnymi dla zdrowia i życia substancjami chemicznymi, przeznaczone dla ludzi pracujących w bardzo niebezpiecznych zawodach.

space
Odzież ochronna STALCO

KURTKI, BLUZY OCHRONNE

Powinny być tak zaprojektowane do codziennego użytku aby spełniały wszystkie podstawowe wymagana pracy na budowie. Powinny być lekkie i jednocześnie wytrzymałe, oddychające i zapewniające optymalny komfort pracy i łatwość utrzymania w czystości. Zawierające, w zależności od potrzeby, kieszenie, elementy odblaskowe, wzmocnienia itp.
Możliwość wyboru odzieży roboczej związanej z branżą i konkretnymi wymogami jest bardzo szeroki. Do pracy np. na budowie ochroną będzie kurtka antyprzepięciowa, przeciwdeszczowa. Z kolei dla mechanika, przydatna będzie kurtka, która jest nieprzepuszczalna i olejoodporna. Z kolei w chłodniejszych okresach przydadzą się termoizolacyjne bluzy polarowe. W każdym przypadku, trzeba zwrócić uwagę na to, czy dany rodzaj ubioru spełnia oczekiwania i czy nadaje się do tego rodzaju pracy, który zamierza się wykonywać.

Odzież ochronna STALCO

BUTY OCHRONNE

Buty są jednym z najważniejszych elementów ubioru ochronnego. Na rynku dostępne jest obuwie: oddychające, lekkie, zawierające elementy wzmacniające i zabezpieczające stopy przed urazem oraz z odpowiednią podeszwą np. antystatyczną, antypoślizgową, olejoodporną czy taką która nie rysuje podłogi.
Np. buty z metalowymi noskami bądź noskami z innego twardego materiału świetnie sprawdzą się podczas wykonywania prac, gdzie istnieje ryzyko spadnięcia na stopę ciężkiego przedmiotu. Metal w nosku chroni palce przed poważnymi urazami, jednak but nie może być zbyt ciężki. Należy więc dostosowywać rodzaj obuwia do wykonywanej pracy.

Odzież ochronna STALCO

RĘKAWICE ROBOCZE

Rękawice robocze to niezastąpiony produkt, który przyda się w różnych pracach remontowo-budowlanych, ale też do pracy w warsztacie czy przydomowym ogrodzie. W zależności od wykonywanej pracy, trzeba wybrać rękawice, które spełnią określone wymagania np. zapewniają doskonały chwyt, są wysoce odporne na ścieranie czy są trzykrotnie bardziej wytrzymałe. Dlatego przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane, specyfikację, gramaturę oraz poziom ochrony.

Odzież ochronna STALCO

OCHRONA WZROKU

Praca, w której może dojść do uszkodzenia wzroku, poprzez drobinki metalu, drewna bądź substancji sztucznych (ścinki plastiku), wymaga się od pracownika zastosowanie specjalnego zabezpieczenia wzroku. Należy je dostosować do wykonywanej pracy i zwrócić uwagę np. czy są odporne na uszkodzenia mechaniczne, czy zapobiegają podrażnieniu nosa.
Czasem wystarczą plastikowe okulary chroniące oczy, ale w przypadku pracy spawacza wymagane jest korzystanie ze specjalnej maski spawalniczej. Oczy pilarza powinny być chronione przez specjalną siateczkę z metalu zamocowaną na kasku, z kolei kierowca poruszający się na drogach podczas wysokiego nasłonecznienia, będzie jedynie potrzebował okularów przeciwsłonecznych.

Odzież ochronna STALCO

OCHRONA GŁOWY

Rodzaj ochrony głowy należy dostosować do rodzaju wykonywanej czynności. Praca na budowie, podczas silnego nasłonecznienia wymaga jedynie okrycia głowy, które ochroni przed zbytnim nagrzaniem głowy (ochrona przed udarem słonecznym). Natomiast kaski wymagane są wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko urazu głowy. Inny rodzaj kasku wymagany jest na budowie czy podczas wycinki lasu, a inny podczas pracy z chemikalia mi, w laboratoriach (wówczas kask musi chronić z każdej strony i być odporny na działanie silnych substancji chemicznych lub temperatury).
Na budowie znaczenie ma również kolor hełmów, wyróżniamy:
+ biały kask
na budowie noszą kierownicy budowy, inspektorzy nadzoru i inżynierowie,
+ pomarańczowy kask noszą geodeci,
+ niebieski kask na budowie przypisany jest do osób wykonujących prace na wysokościach. Noszą go również energetycy, elektrycy i operatorzy wszelkiego rodzaju maszyn,
+ żółty kask ochronny noszą pracownicy fizyczni,
+ zielony kask – pracownicy BHP,
+ czarny kask należy do architekta lub inspektora nadzoru budowlanego,
+ czerwony kask to kask dla gości i stażystów,
+ szare kaski nie mają przypisanej funkcji.

Odzież ochronna STALCO

OCHRONA SŁUCHU

Szczególnie ważna jest podczas wykonywania prac o szczególnym natężeniu dźwięku. Organizm narażony na wysokie tony szybko się męczy i doznaje ogromnego stresu, dlatego ochrona uszu jest kluczowa, by zachować pełnię zdrowia. Czasem wystarczą zwykłe stopery do uszu, czasem potrzebne będą solidne słuchawki/nauszniki, które będzie można ściśle umieścić na uszach, by wyciszyć hałas. W tym przypadku należy zwrócić uwagę na poziom wygłuszenia SNR.

CZĘSTO SPOTYKANE BŁĘDY PRZY DOBORZE ODZIEŻY BHP:

1. źle dobrany rozmiar asortymentu BHP,
2. materiał niedostosowany do warunków pracy (np. poliester – nie dla spawacza itd.),
3. brak odblasków/pasów odblaskowych w miejscach, gdzie są wymagane,
4. odzież nie spełniająca wymaganych określonych norm.

Artykuł pochodzi z
Głos PSB

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 
Artykuł powstał przy współpracy Stalco Sp. z o.o. S.K.A. Stalco Sp. z o.o. S.K.A.