Ręczne narzędzia budowlane

Bardzo bogata oferta ręcznych narzędzi budowlanych może sprawiać duże trudności podczas zakupów. Co wybrać, narzędzie uniwersalne czy wyspecjalizowane, szpachelkę z rączką drewnianą czy z tworzywa, stalową czy plastikową, pacę gąbkową czy zwykłą gąbkę. Każdy wykonawca musiał stanąć przed takim dylematem. Pierwsza zasada to pamiętać, że narzędzie musi leżeć w ręce, aby efektywnie wykonywać swoją pracę.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ

Ręczne narzędzia budowlane to podstawowy warsztat pracy wykonawcy i należy o nie dbać, aby jak najdłużej dobrze służyły. Kluczowy jest również uchwyt. Żeby utrzymać równy poziom pracy nie można dopuścić do przeciążenia dłoni, bo skutkuje ono przeciążeniem całej obręczy barkowej, a w konsekwencji bólem. Uchwyt narzędzia powinien być więc ergonomiczny, czyli mówiąc najprościej, dopasowany do naturalnej budowy dłoni. Nie powinien też ślizgać się podczas pracy mokrą czy wilgotną dłonią, ani w rękawiczce. Po wielu latach pracy każdy doceni inwestycje w narzędzie z dobrym uchwytem.
W ręcznych narzędziach budowlanych postępuje specjalizacja wymuszana przez zmiany technologiczne zachodzące w chemii budowlanej i w systemach zabudowy oraz przez oczekiwania inwestorów. Nowe technologie czy robotyzacja są wykorzystywane również przy produkcji narzędzi, dzięki czemu są one coraz bardziej precyzyjne, nowoczesne i trwałe.

Narzędzia firmy KUBALA

RODZAJE NARZĘDZI BUDOWLANYCH

Trzonem zestawu narzędzi wykonawcy są narzędzia uniwersalne, o szerokim zastosowaniu, które w razie potrzeby mogą incydentalnie zastąpić również narzędzie wyspecjalizowane.
Szpachle – narzędzie uniwersalne w kilku rozmiarach, do fasad i do gładzi. W tej grupie wśród nowoczesnych, wyspecjalizowanych szpachli warto zainwestować w szpachle z wymiennym ostrzem, których konstrukcja od uchwytu po ostrze została zaprojektowana do szybkiego, ale precyzyjnego gładzenia powierzchni. Narzędzie to zdecydowanie należy do tych mocno wyspecjalizowanych i należy mieć pełną tego świadomość. Używanie szpachli z wymiennym ostrzem do innych zadań niż gładzenie np. do nakładania masy, doprowadzi do zniszczenia noża i frustracji wykonawcy. Nakładaniu masy dedykowane są inne narzędzia np. szpachle z ostrzem niewymiennym czy pace nierdzewne gładkie o różnych rozmiarach.
Kielnie – są niezbędnym narzędziem wykorzystywanym głównie w pracach murarskich, ale też ogólnobudowlanych i wykończeniowych. Warto dokładnie przyjrzeć się ich przeznaczeniu. W ofercie znajdują się pace wykonane metodą zgrzewaną służące do prac oraz materiałów lekkich, a także kielnie spawane służące do prac ciężkich i materiałów ciężkich. Już na pierwszy „rzut oka” widać różnice pomiędzy tymi narzędziami. Na dolnej stronie części roboczej, na jednej będą widoczne zgrzewy, na drugich zaś nie. Pomylenie kielni bardzo często skutkuje uszkodzeniem narzędzia, dyskomfortem pracy oraz niedokładnym wykonaniem usługi. Należy robić więc zakupy z pełną świdomością do czego służy dana kielnia, pozwoli to uniknąć rozczarowania.
Kielnie kątowe – z kątem wewnętrznym i zewnętrznym. Umożliwiają one precyzyjne rozprowadzenie masy w miejscach łączenia się ścian, sufitów oraz podłóg, czyli miejsc w których występują narożniki wewnętrzne oraz zewnętrzne. Pomogą przy zatapianiu narożników zewnętrznych oraz wszelkich taśm łączeniowych, których w obecnych czasach na rynku mamy bardzo wiele. Jednak to nie wszystkie prace, które możemy wykonać. Coraz częściej kielnie narożne używane są do wklejania taśm izolacyjnych, tak zwanych „bandów”, przy wykonywaniu hydroizolacji oraz folii w płynie. Do tych czynności również można użyć wałków, które docelowo służą do nakładania masy gipsowej. Przy tych pracach również spełnią swoją role i pozwolą na równomierne oraz jednakowe rozprowadzenie masy izolacyjnej.

Narzędzia firmy KUBALA
Narzędzia firmy KUBALA

Narzędzia glazurnicze – w tej grupie zaszły duże zmiany i pojawiły się nowości, które wynikają m.in. z rosnącej popularności płytek dużego formatu i modą na jak najmniej widoczne ich łączenie. Przykładem wyspecjalizowanego narzędzia jest tutaj system płaszczyznowania, który bardzo ułatwia glazurnikom prace z płytkami o wymiarach 60x60 cm i pozwala stosować bardzo wąskie fugi. Niektórzy wykonawcy kwestionują przydatność systemu. Może to wynikać z faktu, że pracują na małych powierzchniach lub z nieznajomości zasad używania tego narzędzia. Aby system wspierał, a nie przeszkadzał, warto przestrzegać zalecanego czasu wiązania kleju, usuwać kliny wzdłuż fugi, pilnować, aby system był przechowywany w pomieszczeniu, gdzie będzie kładziony. Ekstremalne temperatury nie sprzyjają prawidłowemu działaniu sytemu, z czego nie każdy zdaje sobie sprawę. Bardzo ważne jest przestrzeganie zasad oraz zapoznanie się z instrukcją czy też odbycie szkolenia, które ułatwi użytkowanie i nie wywoła stresu w trakcie pracy lub po niej.
W przypadku płytek wielkiego formatu koniecznie jest również stosowanie pac zębatych, niezbędnych szczególnie, gdy używa się klejów samorozpływnych.

Narzędzia firmy KUBALA
Narzędzia firmy KUBALA

Gąbki wykończone rożnymi tworzywami o szerokim zastosowaniu. Są gąbki do:
– mycia po fugowaniu fug cementowych i epoxydowych,
– wykonywania gładzi na mokro,
– zacierania tynków metodą „na mokro”.
Oczywiście odpowiednie tworzywa są dedykowane wykonywaniu różnych prac, ale w każdej z tych grup znajdzie się kilka alternatyw i po wypróbowaniu kilku bądź wszystkich dobierze się te najbardziej odpowiadające. Warto zwrócić uwagę na gąbkę celulozową (głównie do prac z epoxydem), która zawsze jest zabezpieczona poprzez zamknięcie w folii, co przeciwdziała jej wysychaniu.
Pamiętajmy, że gąbki do mycia płytek po spoinowaniu, najlepiej pozostawić na kilka godzin, a nawet całą noc w wodzie, aby dojrzały. Praca tak przygotowaną gąbką będzie komfortowa z wykorzystaniem 100 procentowego potencjału narzędzia.

WYDAJNOŚĆ I EFEKTYWNOŚĆ PRAC BUDOWLANYCH

Specjalizacja ręcznych narzędzi budowlanych jest nieunikniona. Wykonawcy, którzy podejdą do zmian na rynku z otwartą głową, wykorzystają możliwości darmowych szkoleń czy narzędzi testowych, zyskają szansę na zwiększenie wydajności i efektowności swojej pracy, co przełoży się też na ilość ciekawych zamówień i sukces finansowy.
Niezależnie jednak od tego czy korzysta się z narzędzi uniwersalnych czy wyspecjalizowanych, aby spełniały swoją funkcję, narzędzia muszą być prawidłowo przechowywane i czyste.

NAJCZĘSTSZE BŁĘDY:

+ nieprawidłowe przechowywanie i mycie narzędzi,
+ używanie do prac pokrzywionej blachy, wyszczerbionych zębów,
+ uchwyty zaklejone starą zaprawą,
+ niewłaściwe zastosowanie narzędzi do danej pracy.

Artykuł pochodzi z
Głos PSB

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 
Artykuł powstał przy współpracy Kubala Sp. z o.o. Kubala Sp. z o.o.