Wykorzystanie płyt gipsowo-kartonowych niesie za sobą szereg korzyści, takich jak: lekkość, łatwość obróbki czy doskonale gładka powierzchnia. W przypadku zawieszania na nich cięższych przedmiotów, np.: szafki, półki na książki czy telewizora, należy wziąć pod uwagę ich ograniczoną wytrzymałość i wybrać adekwatne zamocowanie. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że zamocowanie nie sprosta obciążeniu, co może prowadzić do uszkodzenia zarówno ściany, jak i mocowanego elementu.
Przyjrzyjmy się najczęściej wybieranym łącznikom do płyt g-k z oferty marki Rawlplug. Obecne na rynku zamocowania do płyt g-k można podzielić na dwie grupy:
pierwszą tworzą łączniki, które przenoszą obciążenie miejscowo na grubość płyty, co sprawdza się w przypadku mocowania obrazów, luster, ale też mniejszych półek czy ozdób ściennych,
drugą grupę stanowią zamocowania, które rozkładają obciążenie na większą powierzchnię i kotwią się z tyłu płyty – te są odpowiednie do instalacji większych i cięższych elementów, np. telewizora, karnisza czy grzejnika. W ofercie Rawlplug, marki będącej liderem zamocowań od ponad stu lat, znajdują się łączniki obu tych typów.
ŁĄCZNIKI RAWLPLUG DO PŁYT G-K DO MNIEJSZYCH OBCIĄŻEŃ
W pierwszej grupie, czyli łącznikach przenoszących ciężar punktowo, w ofercie Rawlplug znajdziemy następujące rodzaje zamocowań:
zamocowanie TAP-IT – to metalowe zamocowanie wbijane, doskonałe do szybkiego montażu lekkich elementów (np. obrazów, zegarów lub wieszaków na ręczniki). Łącznik składa się z dwóch elementów – wkręta oraz metalowych blaszek, które wbijane są w ścianę. Wkręt podczas instalacji rozchyla blaszki na bok, co pozwala uzyskać trwałe zamocowanie. Instalacja łącznika TAP-IT przebiega z użyciem młotka oraz śrubokręta, co znacznie przyspiesza pracę. Nie trzeba posiadać wiertarki, ani martwić się bałaganem podczas montażu. W dodatku TAP-IT można łatwo wyciągnąć ze ściany i zaszpachlować szczelinę bez uszkodzenia płyty.
Karbowana końcówka ułatwia wbijanie bez konieczności wstępnego nawiercania, płaski kołnierz umożliwia całkowite zlicowanie się kołka z podłożem, a rozprężająca się w trakcie instalacji konstrukcja kołka zapobiega jego obracaniu w podłożu w trakcie dokręcania wkrętu. Jego instalacja przebiega następująco:
– należy zaznaczyć miejsce, w którym ma być zainstalowany kołek,
– młotkiem wbija się metalowy kołnierz łącznika,
– śrubokrętem dokręca się wkręt wraz z mocowanym elementem.
kołki samowiercące DRA, odpowiednie do montażu elementów instalacji elektrycznej, półek i akcesoriów łazienkowych, lamp sufitowych, uchwytów, obrazów oraz listew przypodłogowych. Dostępne są w dwóch wariantach: z nylonu oraz z metalu (ten drugi może być stosowany nie tylko w płytach g-k, lecz także płytach drewnopodobnych, jak OSB, czy płyta wiórowa). Posiadają gwint ślimakowy, który „wgryza się” w płytę g-k podczas montażu. Co więcej, łączniki z tej linii są zakończone spiralną końcówką, przypominającą widię wiertła, dzięki czemu możemy łatwo zainstalować kołki za pomocą wkrętarki lub śrubokręta bez konieczności używania wiertarki. Ich montaż przebiega więc szybko i sprawnie: – w pierwszej kolejności należy zaznaczyć miejsce, w którym ma być umieszczony kołek, – za pomocą wkrętarki lub śrubokręta wkręca się łącznik na odpowiednią głębokość, – umieszcza się element mocowany i dokręca się wkręt. Kołek DRA jest skonstruowany w taki sposób, że nie należy obawiać się przypadkowego przeciągnięcia kołka przez płytę w trakcie montażu. Pracując w płycie g-k, zawsze jednak należy zachować ostrożność i nie używać zbyt dużej siły nacisku na podłoże.
kołek UNO, czyli flagowy produkt marki Rawlplug przeznaczony nie tylko do płyt gipsowo- -kartonowych, lecz także podłoży pełnych i otworowych. Kołek jest wykonany z polietylenu, a dzięki unikatowej konstrukcji rozpiera się od samego początku instalacji wkręta. UNO zakotwimy więc nawet w pustym podłożu czy wyeksploatowanych otworach. Kołki rozporowe UNO występują w kilku rozmiarach, dla ułatwienia wybarwionych na różne kolory. Wybór konkretnego koloru mocowania (a więc także jego długości i średnicy) należy dobrać do materiału, z jakiego wzniesione są ściany i ciężaru elementu mocowanego. Zależność pomiędzy rodzajem podłoża, długością kołka a osiąganymi nośnościami przedstawia poniższy wykres.
Co ciekawe, kołki UNO istnieją także w wariancie z koszulką wykonaną w 70% z drewna. Mowa o łącznikach Timber Uno – pierwszych na świecie kołkach opracowanych na bazie ekologicznych komponentów. Są tak samo niezawodne i tak samo pewne. A ponadto innowacyjna mieszanka, z której wykonana jest koszulka kołków oraz wyjątkowe opakowania (clipy składające się z 70% drewna oraz w 100% biodegradowalne opakowania B-PACK) sprawiają, że Timber UNO stanowią idealny wybór do budownictwa ekologicznego.
ZAMOCOWANIA DO PŁYT G-K DO WIĘKSZYCH OBCIĄŻEŃ Kolejna grupa zamocowań do karton-gipsu to łączniki, które przenoszą obciążenie na powierzchnię płyty, dzięki czemu mają znacznie większą nośność. W tej grupie znajduje się:
kołek 4ALL – kołek o uniwersalnym zastosowaniu, przeznaczony do podłoży pełnych, murowych oraz płyt g-k. 4ALL jest wykonany z poliamidu – bardzo elastycznego tworzywa, co w połączeniu z budową koszulki zapewnia dużą powierzchnię styku kołka z podłożem po instalacji wkręta (również w materiałach otworowych). Unikalny sposób czterokierunkowego rozszerzenia pozwala na ich aplikację w każdym rodzaju podłoża, także w podłożach z pustkami i płycie gipsowo-kartonowej. Wewnętrzna konstrukcja została zaprojektowana tak, aby znacząco ułatwić stabilne prowadzenie wkrętów.
Z kolei zewnętrzne żebrowanie i skrzydełka antyrotacyjne zapewniają wzmocnienie przyczepności kołka do otworu. Kołki 4ALL dostępne są w sześciu wariantach średnicy (od 5 do 14 mm) oraz w ośmiu wariantach długości (od 25 do 70 mm) – i można je kupić w komplecie z wkrętami albo osobno
kotwa INTERSET – wykonana w całości z metalu. Tuleja znajdująca się wewnątrz ma gwint metryczny, a do zestawu dołączona jest odpowiednia śruba, która pozwala na kotwienie kołka w ścianie bez konieczności używania specjalistycznych narzędzi. Na tulei znajdują się cztery skrzydła, które rozchylają się w trakcie montażu i tworzą stożek zaciskowy, co zapewnia stabilność i dużą nośność mocowania. Dzięki szerokiemu zakresowi rozmiarów INTERSET pozwala na montaż w płytach grubości 2–38 mm dla wielu różnych aplikacji. Co ważne, umożliwia też wymianę elementu mocowanego i powtórny montaż za pomocą tej samej śruby. Montaż tego zamocowania można przeprowadzić na dwa sposoby: za pomocą śrubokręta lub specjalnych szczypców ściągających.
W pierwszym przypadku postępuje się następująco: – wierci się otwór o średnicy pasującej wielkością do średnicy kołka, – umieszcza się tuleję w otworze i lekko dobija się ją młotkiem, aby skrzydełka antyrotacyjne zlicowały się z podłożem, – za pomocą śrubokręta dokręca się śrubę dołączoną do kołka, aby skrzydełka się rozłożyły i zakotwiły kołek w podłożu. Na tym etapie można zamiast śrubokręta użyć wspomnianych szczypiec, które rozpierają ramiona śruby, tworząc powierzchnię docisku z tyłu płyty gipsowo-kartonowej .
WIELKIE PORÓWNANIE ZAMOCOWAŃ – za pomocą śrubokręta dokręca się śrubę dołączoną do kołka, aby skrzydełka się rozłożyły i zakotwiły kołek w podłożu. Na tym etapie można zamiast śrubokręta użyć wspomnianych szczypiec, które rozpierają ramiona śruby, tworząc powierzchnię docisku z tyłu płyty gipsowo-kartonowej. Z myślą o osobach pracujących często w płycie gipsowo-kartonowej, Rawlplug przygotował porównanie swoich zamocowań, uwzględniając ich charakterystyczne cechy, nośności i metody montażu. Na kanale Rawlplug Polska na platformie YuTube znajduje się film nagrany przez ekspertów z Rawlplug Academy, którzy sprawdzają wszystkie wymienione wyżej rodzaje zamocowań: – pracujące miejscowo na grubości płyty: kołki DRA, UNO oraz Timber UNO, – rozkładające obciążenie na większą powierzchnię z tyłu płyty: kołki 4ALL oraz INTERSET, – kołki do lekkich elementów TAP-IT. Jak wielkie obciążenia są w stanie wytrzymać te niepozorne produkty? Zeskanuj poniższy kod QR, aby obejrzeć nagranie i się o tym przekonać! www.rawlplug.com