Ogrodzenie działki to często pierwsza czynność, jaką wykonuje jej właściciel przed podjęciem jakichkolwiek prac budowlanych. Wprawdzie ogrodzenie nie gwarantuje skutecznego zabezpieczenia przed kradzieżą, ale jednak stanowi utrudnienie dla potencjalnych złodziei – może ich odstraszyć, podobnie jak zwierzynę.
Zanim zaczniemy budowę ogrodzenia, trzeba najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, czy takie ogrodzenie ma zostać na stałe, czy jednak będzie dość szybko zdemontowane. Ogrodzenie, które ma służyć na lata, trzeba wykonać zgodnie z projektem. Nie jest to więc tania inwestycja. Trzeba postawić fundamenty, kupić specjalne słupki, siatkę itp. W tym artykule chcemy jednak zastanowić się, jak niskim kosztem ogrodzić działkę. Jakie mamy możliwości, by wybudować tanie ogrodzenie?
Ogrodzenie zgodne z przepisami
Ogrodzeniem działki może być tradycyjny płot, mur lub żywopłot. Właściciel działki nie może jednak wykonać takich prac w sposób dowolny. Co ciekawe, w aktualnym prawie budowlanym w ogóle nie mówi się o „ogrodzeniu”, ale używa się w stosunku do niego terminu „urządzenie budowlane”. Dawniej obowiązująca była reguła, zgodnie z którą każdy z sąsiadów wykonywał ogrodzenie przodu działki oraz prawej strony. Aktualnie działkę ogradza ten, kto jako pierwszy ją kupił. Jeśli jednak masz już sąsiada, to warto zawrzeć ustalenia na piśmie i sporządzić stosowną umowę. W takim dokumencie uwzględnia się rodzaj i wygląd ogrodzenia oraz sposób jego finansowania. Zgodnie z artykułem 154 Kodeksu cywilnego wspólne użytkowanie murów, płotów itp. oznacza także konieczność wspólnego ponoszenia kosztów utrzymania takich elementów. Jednak sama wspólna sąsiedzka budowa nie doczekała się regulacji aktami prawnymi. Innymi słowy, wykonanie taniego ogrodzenia nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Bywa jednak i tak, że na danym terenie obowiązują odrębne przepisy, które mówią o konieczności zgłaszania tego faktu do właściwego organu (takiego jak np. starostwo powiatowe). Zgłoszenie należy wtedy dokonać w terminie 21 dni od rozpoczęcia pracy. Jeśli w tym czasie organ nie zgłosi żadnych zastrzeżeń, po 3 tygodniach można rozpocząć prace. Jeśli jednak nie rozpoczniemy budowy w ciągu 2 lat, będziemy musieli składać kolejne pismo do urzędu.
Jeszcze jedna ważna kwestia: gdy tanie ogrodzenie nie przekracza 2,2 metra (licząc od poziomu gruntu) i nie będzie pełniło funkcji muru oporowego, to nie wymaga zgłoszenia. Wyjątkiem jest styczność z ulicą, parkiem i torami kolejowymi czy innymi miejscami publicznymi.
Najważniejsze warunki, jakie powinno spełniać tanie ogrodzenie:
- bezpieczne dla ludzi i zwierząt,
- pozbawione niebezpiecznych elementów na szczycie, takich jak drut kolczasty czy szkło,
- z bramką lub furtką otwieraną do wnętrza działki,
- szerokość furtki nie mniejsza niż 0,9 m i brama nie mniej niż 2,4 m,
- nie wyższe niż 2,2 m.
Dzięki wybudowaniu taniego ogrodzenia można uniknąć kradzieży sprzętu, materiałów i narzędzi z posesji, a także uchronić osoby postronne, które mogłyby ucierpieć, wchodząc na teren budowy.
Prace przed rozpoczęciem budowy
Na początek trzeba zmierzyć wymiary działki do ogrodzenia. Słupki powinny być rozstawione w odległości około 2,5 metra od siebie. Najtańszym rozwiązaniem będą oczywiście stemple budowlane, które można kupić już w cenie kilku złotych w tartaku. Można dodatkowo dopłacić do stempli, które są zaostrzone z jednej strony i dzięki temu łatwiej je wbić w twardą nawierzchnię. Najlepiej, by były solidne (średnicy około 15 centymetrów), aby mogły wytrzymać duże obciążenie. Kolejna ważna kwestia to głębokość ich osadzenia. Powinny zostać umieszczone w ziemi na głębokości co najmniej pół metra. W takim wypadku, chcąc wybudować płot o wysokości 1,5 metra, konieczny będzie zakup stempli co najmniej 2-metrowych. Oczywiście drewniane słupki to nie jedyne rozwiązanie. W przypadku słupków metalowych trzeba jednak liczyć się z wyższymi kosztami. Takie słupki można wtedy kupić w markecie budowlanym, zamówić u producenta czy zdecydować się na odwiedzenie składu złomu.
Kolejna ważna kwestia to siatka. Można zdecydować się na siatkę leśną o dużych oczkach. Gęstość oraz wielkość takich oczek ma duże znaczenie, aby nie stwarzać ryzyka, że małe zwierzę wyrządzi sobie krzywdę. Dlatego bardziej bezpieczna będzie siatka o małych oczkach. Można także postawić na siatkę z drutu powlekaną PCV. Jeśli budowane tanie ogrodzenie ma być rozwiązaniem tymczasowym, to lepiej postawić na tańsze materiały.
Jak wykonać tanie ogrodzenie tymczasowe? Należy wykopać dziury pod słupki (najlepiej świdrem). Można tę pracę również wykonać ręcznie przy użyciu łopaty, choć będzie to wymagało z naszej strony więcej wysiłku. Zanim włożymy stemple do ziemi, możemy wcześniej nasmarować je olejem do wysokości, w której będą one wbite w ziemię. W ten sposób płot będzie trwalszy. Dziury zasypujemy ziemią i przechodzimy do rozciągania siatki, najlepiej wraz z drugą osobą. Warto napiąć ją możliwie jak najmocniej, by nie powodować wybrzuszeń i przymocować za pomocą tzw. skobli, czyli gwoździ.
Ostatni etap to montaż bramy wjazdowej. Warto wykorzystać w tym celu siatkę, która jest już wykorzystywana jako element ogrodzenia. Potrzebne będą jeszcze zawiasy i kilka desek różnej długości. Na bazie prostokąta można stworzyć jedno ramię bramy, i na tej samej zasadzie drugie. Zamontujecie stemple za pomocą zawiasów. Dodatkowo możecie zamontować rygiel lub zamknąć bramę na kłódkę z łańcuchem.
Tak powstały płot będzie chronił działkę przez kilka lat. Nie szpeci on za bardzo krajobrazu, a leśną siatkę można później jeszcze wykorzystać w innych celach.
Inne rozwiązanie
Tanie ogrodzenie można także wykonać z drewna, które będzie jednocześnie bardzo estetyczne. Chcąc wykonać tanie ogrodzenie, można wybrać deski. Takie rozwiązanie nie wymaga podmurówki – wystarczy wkopać w ziemię pionowe słupki i przymocować do nich poziome deski. Koszt takiego ogrodzenia zależy od wykorzystanego drewna i jego konserwacji.
Z drewna można także wykonać ogrodzenie lamelowe, które zdecydowanie zwiększa poziom prywatności i zabezpieczenia przed widokiem sąsiadów. Podobnie jak ogrodzenie z desek, nie wymaga ono podmurówki, ale najlepiej prezentuje się na działkach, które mają równomierne ukształtowanie terenu. W marketach mamy do wyboru różne rodzaje ogrodzeń lamelowych. Ich cena jest zależna od producenta.
Tymczasowe ogrodzenie może także powstać z gotowych paneli z siatki albo elementów prefabrykowanych. Taka siatka jest dobrym zabezpieczeniem terenu. Jej przęsła należy mocować do metalowych słupków wbitych w ziemię, ale można rozważyć także wykonanie podmurówki, którą potem wykorzystamy do budowy ogrodzenia klinkierowego lub innego.
Panel wykonany z prefabrykowanych elementów betonowych to solidna konstrukcja, która tłumi hałasy i nie wymaga konserwacji. Standardowo jej wysokości to 150 do 200 cm, a poza panelami potrzebne są bloczki i pionowe słupki montażowe.
Koleje rozwiązanie to tanie ogrodzenie z roślinności. Róża pomarszczona to doskonały rodzaj niewysokiego, solidnego, taniego ogrodzenia. Inne rośliny, które preferuje się do tworzenia żywopłotów to ostrokrzew, ognik szkarłatny, berberysy czy rokitnik pospolity.
Tanie ogrodzenie może prezentować się estetycznie
Ogrodzenie wykonane nieco niższym kosztem może wyglądać całkiem przyzwoicie. Warto zdecydować się na tanie ogrodzenie z drewnianych słupków i siatki ogrodniczej lub zainwestować większą kwotę, by płot był trwalszy i ładniejszy. Można także poszukać inspiracji w Internecie, np. na Pintereście, by stworzyć niezbyt drogą, a efektywną i trwałą siatkę ogrodniczą.