Baterie ścienne są chętnie stosowane w naszych łazienkach czy kuchniach. Montuje się je, gdy rury ciepłej i zimnej wyprowadzone są powyżej umywalki, wanny czy zlewozmywaka. Ich instalacja nie jest skomplikowana i z powodzeniem możemy wykonać ją samodzielnie. Jak zamontować baterię ścienną? Co nam będzie potrzebne?
Baterie ścienne montuje się bezpośrednio do końcówek rur z zimną i ciepłą wodą. O komforcie późniejszego użytkowania decyduje wysokość, na jakiej bateria zostaną zamontowane. Zaleca się, aby baterie umywalkowe czy kuchenne montować 20-30 cm ponad górną krawędzią umywalki czy zlewozmywaka, 10-15 cm nad krawędzią wanny, natomiast model natryskowy 110-130 cm mierząc od podłogi. Sposób sterowania strumieniem wody nie ma wpływu na montaż baterii – baterie jedno- (z dźwignią mieszacza) i dwuuchwytowe (zwane dwukurkowymi) montuje się tak samo. Gdy wymieniamy starą baterię na nową, musimy dostosować się do istniejącego już połączenia, ale bez problemu możemy zmienić baterię dwuuchwytową na jednouchwytową i odwrotnie.
Przed przystąpieniem do montażu baterii ściennej, upewnijmy się, czy w opakowaniu znajdują się wszystkie niezbędne części (w tym instrukcja montażu), przygotujmy klucz hydrauliczny oraz odetnijmy odpływ wody do instalacji.
Montaż baterii ściennej a rozstaw podejść
Standardowe baterie ścienne dwuotworowe mają rozstaw nakrętek mocujących do instalacji – 150 mm. Połączenie baterii z instalacją wodną następuje poprzez mimośrody, zwane przez instalatorów konikami. Zanim rozpoczniemy montaż baterii ściennej, należy zwrócić szczególną uwagę na rozstaw oraz układ podejść wodnych zimnej i ciepłej wody wychodzących ze ściany. Powinien on mieścić się w granicach 140-160 mm. Najtrudniejszym układem jest wymiar 150 mm, ponieważ wówczas podejścia muszą zostać wykonane idealnie w poziomie. Przy wymiarach rozstawu mieszczących się w przedziałach 140-150 oraz 150-160 mm, poziom podejść może być położony w niewielkim odchyleniu. Prostopadłość podejść wodnych można uzyskać poprzez zastosowanie tzw. zawiasu hydraulicznego, składającego się z dwóch kolan na każde podejście przy instalacjach gwintowanych. Przy instalacjach zgrzewanych, klejonych czy lutowanych praktycznie nie ma regulacji po zamontowaniu i należy ją wykonać prawidłowo od razu.
Montaż baterii a osadzenie podejść wodnych
Łatwość montażu baterii ściennych zależy również od głębokości osadzenia podejść wodnych w ścianie. Osadzenie zbyt płytkie, powoduje odstawienie rozet od ściany. Położenie musi być na tyle głębokie, aby dawało możliwość ewentualnego zastosowania przedłużek co najmniej o wymiarze 15 mm. Należy o tym pamiętać i osadzić podejścia wodne przed położeniem płytek ceramicznych na ścianie, jeżeli takie mają się pojawić. Wylot instalacji powinien kończyć się około 5 mm, licząc od granicy ściany w głąb. Może się to wydawać skomplikowane, ale ułatwi montaż baterii i pozwoli uniknąć problemów, zarówno przy jej pierwszym montażu, jak i ewentualnej wymianie.
Montaż baterii ściennej krok po kroku
Montaż baterii ściennej rozpoczynamy od przykręcenia przyłączy mimośrodowych do końcówek instalacji wodociągowej. Połączenia gwintowe należy uszczelnić taśmą teflonową lub włóknem konopnym. Sprawdzamy, czy przyłącza ustawione są pod kątem prostym na równej wysokości, dzięki czemu korpus baterii będzie ułożony poziomo. Następnie w mimośrodach umieszczamy rozety. Umieszczamy uszczelki z filtrem wewnątrz nakrętek mocujących baterię i przykręcamy je ręcznie do mimośrodów. Aby dokręcić baterię kluczem, najpierw zabezpieczmy nakrętki plastikowymi osłonkami lub szmatką. Unikniemy w ten sposób porysowania ich powierzchni. Po zamontowaniu baterii, sprawdzamy jej szczelność otwierając strumień wody.
Wysokość montażu baterii
Wysokość montażu baterii, a tak naprawdę wysokość wykonania podejść wodnych nad umywalką, zależy od rodzaju wylewki. Wykonując podejście wodne, należy pamiętać, że są dwa rodzaje wylewek – górne i dolne. Górna (typu C) podnosi wypływ wody, dolna (typu S i L) opuszcza go.
zdjęcia: materiały prasowe