Pokój dziecka to jego królestwo. Musi pomieścić nie tylko łóżko i biurko, ale również bardzo często całą górę zabawek. Przydadzą się więc w nim obszerne regały, kosze i kolorowe pojemniki na wszystkie niezbędne z punktu widzenia malucha przedmioty. Pomysły na pokój dziecięcy powinny także inspirować rozwój naszych pociech.
Pokój dziecięcy powinien być nie tylko praktyczny – dobrze jeśli stworzymy w nim przestrzeń kreatywną, w której dzieci przy okazji zabawy będą mogły się również rozwijać. Harmonijny rozwój naszych dzieci to cel wszystkich odpowiedzialnych rodziców i opiekunów. Narzędzi stymulujących postęp intelektualny czy motoryczny naszych podopiecznych mamy dzisiaj bardzo wiele. To nie tylko różnorodne zabawki, sprzęt sportowy czy książki – dobre pomysły na pokój dziecięcy dotyczą także elementów wyposażenia i wykończenia tego wnętrza.
Pomysły na pokój dziecięcy z myślą o twórczym rozwoju
Dzieci uwielbiają malować. Szczególnie na powierzchniach, które nie są do tego przeznaczone. Jednym z bardzo kuszących miejsc są ściany. Wystarczy chwila naszej nieuwagi, aby powstały na nich obrazy trudne do usunięcia. Aby uniknąć takiej sytuacji, możemy zaopatrzyć malucha w szeroką rolkę papieru, którą zamocujemy na odpowiednim relingu do ściany. Dziecko będzie mogło ją rozwijać i oddawać się radosnej twórczości na pionowej powierzchni bez większego ryzyka zabrudzenia ściany. Duże możliwości wykorzystania ścian do licznych zabaw i poszerzenia ich funkcji dają nowoczesne farby. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie w pokoju dziecka farby tablicowej. Zmieni ona pomalowaną powierzchnię w tablicę, po której dzieci będą mogły malować kredą czy uczyć się pisać. Poszerzymy jej funkcjonalność, jeśli jako podkład użyjemy farby magnetycznej. Pomalowana nią ściana może służyć do samodzielnego zawieszania własnych prac plastycznych czy ulubionych dekoracji bez pomocy dorosłych. Taka ściana może być też płaszczyzną wykorzystywaną w różnych grach.
Pomysły na pokój dziecięcy nie ograniczają się tylko do farb, kreacji służą też tapety. Pokój dziecka z zapałem artystycznym możemy też wytapetować specjalną tapetą z wzorami wprost z kolorowanek, którą maluch będzie mógł własnoręcznie pokolorować. To zazwyczaj fototapety oferowane w bardzo bogatej tematyce odpowiedniej dla różnych grup wiekowych. To często tapety winylowe wysokiej jakości z obrazami wykonanymi z wykorzystaniem technologii druku lateksowego oraz wysokiej jakości tuszu. Obraz nie ulegnie zniszczeniu nawet pod wpływem wilgoci czy promieniowania UV.
Na ścianach w pokoju dziecięcym warto też zawiesić tablice korkowe. Dzięki nim nasza pociecha będzie mogła wyeksponować i uporządkować swoje obrazy, plakaty i inspiracje. Zestawiając obok siebie kilka takich tablic możemy stworzyć mu prawdziwą domową galerię.
Pomysły na pokój dziecięcy służące zabawie
Każdy maluch uwielbia place zabaw. Planując pokój dziecka, możemy zapewnić mu namiastkę takiej przestrzeni w domowym zaciszu. Jeśli mamy taką możliwość, warto zaplanować miejsce np. na podwieszany fotel bujany. Zamocowany do sufitu będzie pełnił funkcję huśtawki i siedziska. W takim fotelu dziecko nie tylko się pobuja, ale również będzie mogło wygodnie usiąść np. z książką. W sezonie letnim taki fotel możemy też wykorzystać w ogrodzie lub na tarasie.
Nasze pociechy uwielbiają też wspinaczkę. Lepiej jednak, żeby nie zdobywały szczytów regałów czy szaf. O wiele korzystniejszym rozwiązaniem będzie stworzenie dziecku w pokoju ścianki wspinaczkowej. Na bezpiecznej dla niego wysokości możemy zamontować zakupione wcześniej chwyty wspinaczkowe, które przykręca się do ściany w różnej konfiguracji. Pod ścianką natomiast ułóżmy materac, który zamortyzuje ewentualne upadki i zadba o miękkie lądowanie.
Pomysły na uporządkowany pokój dziecięcy
Planując aranżację pokoju dziecięcego, zadbajmy o możliwość zachowania w nim porządku. Pozwoli on zapanować nad licznymi „zbiorami”, a także będzie budował poczucie bezpieczeństwa – panujący w pokoju bałagan może bowiem wywoływać w dzieciach niepokój, a nawet poczucie zagrożenia. W uporządkowaniu przestrzeni pomogą nam pojemne, niewysokie szafki i komody, do których maluchy będą miały dobry dostęp – bez konieczności wdrapywania się na meble. Można też wykorzystać półki i regały, na które nawet małe dziecko z łatwością odstawi zabawki i książeczki czy też sięgnie po nowe.
Warto też postawić na duże zamykane pojemniki z przezroczystego tworzywa. Pomieszczą różne zabawki, a dziecko będzie widziało, co się w nich znajduje, dzięki czemu łatwiej będzie mu odnaleźć poszukiwany przedmiot – bez robienia zbytecznego bałaganu. Takie pojemniki możemy ze sobą dowolnie zestawiać, tworząc kolorowe moduły.
zdjęcia: AdobeStock