Oświetlenie wnętrz pełni niezwykle ważne funkcje, obok użytkowej coraz większą rolę w naszych domach i mieszkaniach odgrywa oświetlenie dekoracyjne. Wpływa ono nie tylko na wygląd przestrzeni, ale również na to, jak się w niej czujemy. Odpowiednie oświetlenie może eksponować różne przedmioty, detale architektoniczne lub też stanowić samo w sobie dekorację wnętrz.
Planując dekoracje wnętrz z wykorzystaniem oświetlenia, należy dobierać je tak, aby wybrane przez nas formy lub oprawy nie stanowiły jedynie źródła światła. Dekoracyjne oświetlenie powinno podnosić estetykę wnętrza, nadać mu ostateczny szlif. Dobrze też, jeśli zastosowane oprawy będą się efektownie prezentowały zarówno przy włączonych żarówkach, jak i wyłączonym świetle.
Oświetlenie dekoracyjne z lampą w roli głównej
Jeśli oświetlenie dekoracyjne ma formę ozdobnej lampy wiszącej, stojącej bądź kinkietu duży wpływ na jego odbiór będą miały klosze i abażury. Duże znaczenie ma ich kolor oraz materiał, z którego są wykonane. Wpływa bowiem na barwę światła i nastrój, jaki wprowadza lampa. Jasne abażury bez podszewki oraz przezroczyste klosze będą dawać dużo światła. Po włączeniu lampy często są prześwitujące – będzie przez nie widać źródło światła. Do szczególnie dekoracyjnych należą lampy wykonane z drobnych kryształów. Abażury i klosze wykonane z grubszych tkanin oraz materiałów nieprześwitujących będą światło rozpraszać i kierować je w górę oraz w dół, w zależności od kształtu. Ważna jest nie tylko transparentność oprawy oświetleniowej. Znaczenie ma także jej forma – nowoczesne lampy przyjmują często kształty bliskie geometrii. Za dekoracyjne oświetlenie można także uznać oprawy wieloelementowe łączące w sobie różne formy, np. stożka, kuli i walca. Design lamp czerpie także chętnie ze świata natury. Inspirujące są np. kształty kwiatostanów czy ptasich skrzydeł oraz wzorów łusek rybich.
Stosując dekoracyjne oświetlenie we wnętrzu, warto bawić się skalą. Umieszczając w małym wnętrzu dużą dekoracyjną lampę lub żyrandol sprawimy, że stanie się on głównym elementem ozdobnym. Ciekawy efekt dekoracyjny uzyskamy też, zestawiając obok siebie kilka niewielkich dekoracyjnych źródeł światła – np. ozdobnych lampek stojących na stoliku lub parapecie.
Oświetlenie – dekoracyjne źródła światła
Funkcję ozdobną mogą pełnić również źródła światła – zwłaszcza jeśli są widoczne. W sprzedaży znajdziemy różne modele energooszczędnych źródeł światła, które przybierają ciekawe, ozdobne kształty. Do bardzo dekoracyjnych, modnych i chętnie eksponowanych należą żarówki Edisona w stylu vintage. Mają one różnorodne kształt baniek – typowych dla wzorów żarówek popularnych w I połowie XX wieku. W ich wizerunku ważną rolę odgrywa także żarnik w formie licznych drucików. Dzisiaj są to nowoczesne i bardzo wydajne żarówki LED. Tego typu źródła światła najlepiej wyglądają w połączeniu z przezroczystymi oprawami oświetleniowymi oraz kloszami wykonanymi z cienkiego drutu w kolorze czarnym. Nie powinniśmy więc mieć problemu z doborem odpowiedniej, równie ozdobnej co sama oprawa żarówki.
Dekoracyjne oświetlenie z lampek choinkowych
Lampki choinkowe możemy stosować we wnętrzach nie tylko w Boże Narodzenie. Doskonale sprawdzają się w roli codziennego oświetlenia dekoracyjnego. Możemy umieścić je wokół półek, przepleść przez zagłówek łóżka czy też rozciągnąć na parapecie wśród roślin lub dekoracyjnych przedmiotów. Ciekawe dekoracje wnętrz stanowią lampki choinkowe, z których wykonany oryginalną lampę. Wystarczy, że zaopatrzymy się w duży wazon z przezroczystego szkła lub mniejszy gąsior na wino i umieścimy w nim sznur lampek choinkowych. To proste i bardzo efektowne rozwiązanie.
zdjęcie tytułowe: pixabay.com