Stonowana gama odcieni szarości weszła na stałe do aranżacyjnego kanonu wnętrz. Od kilku sezonów jest mile widziana również pod naszymi stopami.
Szare posadzki cenimy za uniwersalność i modny wygląd. Materiały posadzkowe w barwach szarości dodają wnętrzom świeżości, a przy tym zachowują stonowany, elegancki szyk. Atutem jest naturalność tego koloru – jest on często spotykany w przyrodzie, co sprawia, że czujemy się doskonale w jego towarzystwie. To barwa, która sprzyja uporządkowaniu wnętrz i naszemu wyciszeniu. Z natury neutralna szarość, dlatego będzie bezpiecznym tłem dla mebli i elementów wyposażenia w innych barwach. W kompozycji z głęboko soczystymi podkreśla ich świeżość, w zestawieniu z pastelami tworzy spokój i harmonię. Bardzo dobrze wyglądają na tle szarości rośliny zielone. Posadzki w tym kolorze mają także wiele zalet praktycznych. Niezależnie od tego, na jaki materiał i odcień szarości się zdecydujemy, taka podłoga będzie pasowała do różnych aranżacji. Będzie także bardzo funkcjonalna – to kolorystyka, która sprawdzi się w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych. Na szarych posadzkach nie widać tak wyraźnie zabrudzeń, jak na innych.
Do jakiego wnętrza?
Chociaż szare posadzki są neutralne w odbiorze, to jednak nadają wnętrzom nowoczesny charakter. Warto je wykorzystać, jeśli chcemy stworzyć minimalistyczną lub industrialną aranżację. Zdadzą również egzamin w stylizacjach inspirowanych wzorcami skandynawskimi. Będą też dobrą bazą dla wnętrz eklektycznych. Szare okładziny podłogowe są także chętnie wybierane na podłogi do pokoju nastolatków. Podłoga w tej gamie barw jest właściwym rozwiązaniem niezależnie od funkcji pomieszczenia. Możliwości wyboru mamy bardzo dużo – w tej kolorystyce są dostępne wszystkie rodzaje materiałów posadzkowych. Parkiety, którym nadamy szarą barwę, czy panele z powodzeniem zastąpią salonową klepkę w typowych odcieniach dębu albo jesionu. Płytki ceramiczne lub wykładziny elastyczne w odcieniach grafitu będą dobrym rozwiązaniem w strefie wejścia, kuchni oraz łazience. Złamana szarościami wykładzina dywanowa doda nowoczesności sypialni.
Bogactwo paneli
Mimo że w kolorystyce szarości są dostępne wszystkie materiały posadzkowe, to jednak szczególnie interesujące są panele laminowane. Są nie do przebicia, jeśli chodzi o paletę barw – poczynając od złamanych szarością bieli przez odcienie srebrzystoszare po ciemne grafity i antracyty. Szeroka gama kolorystyczna idzie w parze z bogactwem odtwarzanych wzorów. Trudno uzyskać takie same w wariancie drewnianym. Znacznie uboższe są bowiem możliwości uzyskania szarego parkietu drewnianego. Można na ten kolor wybarwić je, używając oleju. Najczęściej projektanci paneli proponują w odcieniach szarości różnego rodzaju laminaty inspirowane dębiną. Podążają także za najmodniejszymi formami drewnianych parkietów – w formie dyli, deski podłogowej czy też wracającej do łask jodełki (w tym bardzo modnego wzoru jodełki francuskiej). Takie wzornictwo w połączeniu z szarą kolorystyką daje niepowtarzalny efekt. Producenci proponują wyroby w tej kolorystyce o bardzo wysokich parametrach technicznych, dzięki temu panele w odcieniach szarości można dobrać do każdego pomieszczenia. Dostępne są wyroby o wysokiej klasie ścieralności AC3 i AC4. Efekt naturalności da zastosowanie elementów z frezowanymi krawędziami.
W parze z listwą cokołową
Podłogi w odcieniach szarości wymagają bardzo przemyślanego doboru cokołów. W szarościach. Do najbezpieczniejszych rozwiązań należy zastosowanie listwy w kolorze w jednym z odcieni występujących na desce. W kolorze ścian. Dobrym wyborem jest zastosowanie listew w kolorze ścian. Wówczas są one postrzegane jako ich spójny element. W bieli. Dobrze też wyglądają białe listwy podłogowe – pasują do białej stolarki drzwiowej i okiennej. Wysokość. Niezależnie od koloru listew, wybierzmy wysokie. Tylko takie zagwarantują szlachetny wygląd podłogi.