Układanie na ścianach drewnianych boazerii, płytek ceramicznych, klinkierowych oraz kamiennych ma długą tradycję. Dzisiaj z powodzeniem mogą je zastąpić panele ścienne winylowe. Jakie okładziny PVC mamy do dyspozycji?
Zarówno walory dekoracyjne, jak i użytkowe trwałych okładzin ściennych są nie do przecenienia. Jednak ich koszt zakupu oraz montażu jest dość wysoki i wiąże się nie tylko z nakładami finansowymi, ale także czasowymi. Decydując się na panele ścienne winylowe, z powodzeniem możemy ten proces znacznie skrócić, a także zaoszczędzić bez obawy o efekt estetyczny i funkcjonalność wykończonej panelami PVC ściany.
Panele ścienne winylowe – możliwości estetyczne
Nowoczesne okładziny ścienne PVC to wyroby, które z powodzeniem mogą zastąpić wiele tradycyjnych produktów. To często panele 3D, które dzięki przestrzennej strukturze stają się bliskie naturalnym pierwowzorom. Dużym powodzeniem cieszą się wyroby odtwarzające drewno. Do dyspozycji mamy rozwiązania bliskie najnowszym trendom aranżacyjnym. Do wnętrz loftowych lub rustykalnych warto np. zastosować szare z przebarwieniami, sękami i ubytkami. Klasyczne stylizacje wzbogacą ściany wykończone panelami PVC w ciepłych odcieniach brązu bliskie tradycyjnym boazeriom. Okładziny ścienne PVC w roli drewna mogą mieć różną szerokość „deski” oraz układ elementów (w pionie, poziomie, wzór cegiełki, pokładowy, jodełki). Wielu zwolenników mają panele ścienne winylowe odwzorowujące rysunek cegły układanej z przesunięciem. Dużym powodzeniem cieszą się także wyroby naśladujące kamień – inspiracją są przede wszystkim kamienie łupane: wapienie, piaskowce, łupek. Można też spotkać panele ścienne winylowe wzorowane na tapetach oraz tkaninach, ich design jest bliski deseniom charakterystycznym dla tych materiałów (wzory zasłonowe, np. schematyczne królewskie lilie czy panoramiczne rysunki malowane dziecięcą kreską). Dużą grupę tworzą też panele ścienne PVC czerpiące wzory ze stylistyki op artu, dla których punktem wyjścia są przestrzenne figury geometryczne tworzące rytmiczne, powtarzalne wzory.
Panele ścienne winylowe – ważne właściwości
Do dyspozycji mamy różne rodzaje paneli winylowych. Do tej grupy produktów zalicza się bowiem zarówno jednorodne w masie cienkie okładziny o grubości najczęściej od 2 do 8 mm, jak i wyroby grubsze z rdzeniem z płyty HD oraz warstwą wierzchnią z wysokiej jakości winylu pokrytego lakierem. To także wyroby o konstrukcji komorowej z wewnętrznym żebrowaniem wzmacniającym. Niezależnie od budowy wytwarzane z polichlorku winylu panele mają wiele zalet. Są ciepłe, przyjemne w dotyku, doskonale przewodzą ciepło – można wśród nich znaleźć produkty polecane do układania na ścianach z ogrzewaniem płaszczyznowym. Doskonale sprawdzą się też w pomieszczeniach wilgotnych, a więc w łazience, pralni czy w strefie zlewozmywaka w kuchni. Ich zaletą jest także bardzo wysoka odporność na uderzenia. Należą również do dobrych izolatorów akustycznych. Są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości – zabrudzenia można usunąć, przecierając je wilgotną ściereczką. Panele ścienne winylowe występują również w różnych formatach, co ułatwia ich układanie.
Panele ścienne winylowe – łatwe układanie
Dodatkowym atutem okładzin ściennych PVC jest możliwość samodzielnego ułożenia. Panele są lekkie, a do ich przycinania nie są potrzebne specjalistyczne narzędzia. Najprościej zamocować jednorodne w masie, cienkie panele, których grubość przeważnie wynosi od 2 do 8 mm. Dużą grupę wśród tego rodzaju okładzin stanowią panele samoprzylepne. Wystarczy więc zdjąć ochronną folię, by przykleić je do ściany – oczywiście podłoże musi być czyste, suche i mieć dobrą przyczepność. Dostępne są też produkty, które można przyklejać bezpośrednio do ściany na równo nałożonym na całej powierzchni kleju do paneli winylowych. W pomieszczeniach, gdzie ściany są narażone na wilgoć zaleca się użycie uszczelniacza do łączeń. Inne rodzaje paneli winylowych mogą być mocowane do drewnianego rusztu na klips. Możliwy jest także montaż do listwy montażowej za pomocą gwoździ oraz zszywek.
zdjęcia: fotolia.com