Panel prysznicowy to wyposażenie nowoczesnej kabiny. Może być zamontowany zamiast tradycyjnej słuchawki prysznicowej lub z nią zintegrowany. Najczęściej wykonany jest z tworzywa sztucznego, stali i drewna.
Panel prysznicowy jest kompletnym, gotowym do zawieszenia na ścianie urządzeniem. Na płycie zamontowane są dysze, słuchawki, zawory, a często również dodatkowe akcesoria, np. uchwyty, półki, mydelniczka czy głośniki. Natomiast za nią ukryte są podłączenia instalacji wodociągowej. Panel prysznicowy możemy kupić i zamontować w już istniejącej kabinie. Zanim zdecydujemy się na konkretny model panelu, powinniśmy wiedzieć, na jakie funkcjonalności zwracać uwagę: wmontowany termostat, rodzaj oraz ilość dysz do masażu czy inne? Jaki więc panel prysznicowy zaspokoi najlepiej nasze potrzeby estetyczne, funkcjonalne i użytkowe?
Wygląd panelu prysznicowego
Panel prysznicowy jest elementem, który decyduje o estetyce łazienki. Dlatego też podczas jego wyboru, powinniśmy kierować się wyglądem. Obecny trend to geometryczne kształty i prosta, elegancka forma. Producenci paneli prysznicowych oczywiście za nim podążają i najczęściej oferują modele prostokątne o łagodnych krawędziach (łatwo je też utrzymać w czystości). Dostępne są również panele o nietypowych – eliptycznych lub nieregularnych – kształtach. Ich twórcami są najczęściej sławni projektanci i kreatorzy mody. Panele wykonane są z najróżniejszych materiałów. Może to być aluminium, stal nierdzewna, akryl, sztuczny i naturalny kamień, kompozyt czy drewno egzotyczne, szkło hartowane oraz wysokiej jakości tworzywa sztuczne (zazwyczaj sanitarny akryl lub ABS). Materiał powinien być sztywny i wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne, a poddany odpowiedniej obróbce także estetyczny i gładki, aby powierzchnię panelu łatwo było utrzymać w czystości. Jeżeli chcemy wybrać trwały materiał w optymalnej cenie, zdecydujmy się na model z aluminium i stali nierdzewnej. Panel z akrylu to nie najlepszy wybór, ponieważ ma tendencję do żółknięcia i jest dosyć trudny do utrzymania w czystości. Jeżeli natomiast zdecydujemy się na szkło, musimy zadbać o szczególną ostrożność podczas transportu, montażu oraz samego użytkowania panelu, ponieważ materiał, z którego jest wykonany jest kruchy.
W zależności od rodzaju materiału panele mogą mieć różne rozmiary, faktury i kolory. Jednak dominuje przede wszystkim chrom, chrom w połączeniu ze złotem oraz biel, chociaż można spotkać również modele o bardziej fantazyjnych wykończeniach. Panele wykonane z naturalnych materiałów np. kamienia czy drewna mają kolory typowe dla tych surowców. Powierzchnię płyty wykańcza się w różny sposób w celu zabezpieczenia jej przed niszczącym działaniem wody i środków czystości lub nadania jej szczególnego wyglądu. Panele prysznicowe drewniane zwykle pokrywa się wodoodpornym lakierem, stalowe są często poddawane szczotkowaniu, a panele prysznicowe aluminiowe anodowane lub pokrywane lakierem proszkowym.
Panele mogą być wyposażone w lusterka, półki na kosmetyki i akcesoria łazienkowe, radia, termometry.
Panel prysznicowy z hydromasażem
Panele natryskowe to ogólnie mówiąc, urządzenia wyposażone w słuchawki i główki natryskowe oraz dysze, przez które woda wypływa różnymi rodzajami strumieni, o rozmaitym natężeniu i ciśnieniu. W zależności od rodzaju i temperatury wody, strumienie mogą masować ciało, działając na nie odprężająco, relaksująco lub pobudzająco. Masaż uzyskiwany przy użyciu paneli natryskowych to typowy wodny, masaż biczowy, skierowany dzięki dyszom natryskowym, na określony odcinek ciała np. kręgosłup i jego okolice. Masaż rozluźniający i pobudzający uzyskujemy, kierując dysze na bolące miejsca i napięte mięśnie, aby zaś pobudzić krążenie i dodatkowo dotlenić skórę zaleca się stosować naprzemiennie zimne i ciepłe strumienie wody.
Aby dobrać odpowiednio panel do naszych oczekiwań, warto zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanych w nim punktów wypływu wody, takich jak dysze, słuchawki i głowice. Elementy te mogą być jedno- lub wielofunkcyjne, wbudowane w panel lub umieszczone na przegubach, co umożliwia kierunkowanie wypływającej wody. Najczęściej dysze rozmieszcza się symetrycznie w dwóch kolumnach lub też centralnie – w zależności od ich rozłożenia masaż może być skoncentrowany na okolicę lędźwiową, inne na szyjną, a jeszcze inną na piersiową. W zależności od tego, na jakim punkcie ciała najczęściej kumuluje się u nas napięcie spowodowane np. stresem czy siedzącym trybem pracy, panel z takim rozłożeniem dysz powinniśmy dobrać. Sposób rozmieszczenia dysz natryskowych powinien być jednak tak dobrany, aby górny rząd znajdował się na wysokości barków, zaś dolny – w okolicy lędźwiowej.
Warto też przed montażem panelu na ścianie dokładnie przymierzyć go pod kątem funkcjonalności do naszej sylwetki i dobrać optymalną wysokość przytwierdzenia urządzenia.
Funkcjonalny panel prysznicowy
Jeżeli użytkownikami będą osoby starsze lub lubimy długie kąpiele, warto kupić panel z siedziskiem i ruchomymi dyszami. Niektórzy producenci radzą wybierać spośród paneli prysznicowych, których liczba dysz nie przekracza sześciu – zapewnia to odpowiednie działanie wody. Oczywiście można nabyć panel, w którym liczba dysz jest duża większa. Warto także zdecydować się na panel z baterią termostatyczną. To rozwiązanie polecane jest osobom starszym i małym dzieciom, ponieważ pozwala uzyskać wodę o stałej temperaturze mimo zmian ciśnienia dopływającej zimnej i ciepłej wody. Bateria z termostatem charakteryzuje się pokrętłem regulatora z naniesioną podziałką, na której ustawia się żądaną temperaturę wody oraz blokadą bezpieczeństwa, która po wciśnięciu odcina dopływ gorącej wody na określonym poziomie (najczęściej jest to 38oC). Natomiast jeśli panel prysznicowy ma być zamontowany nad wanną, dobrze aby miał wylewkę służąca do napełniania wanny. Pamiętajmy, że markowy produkt to gwarancja wysokiej jakości. Dodatkowo w razie awarii urządzenia mamy zapewniony dostęp do serwisu i części zamiennych.
Miejsce montażu panela prysznicowego
Przed kupnem panelu prysznicowego należy zastanowić się, gdzie chcemy go zamontować i czy decydujemy się na ewentualne przeróbki w łazience oraz związane z tym koszty. Jeśli nie chcemy ponosić żadnych dodatkowych kosztów, to należy zdecydować się na wybór odpowiednio szerokiego panelu, tzn. aby korpus panelu przykrywał króćce pozostałe po demontażu baterii natryskowej. Jeśli zaś montaż panelu chcemy połączyć z remontem łazienki lub też jest to dopiero nowo budowana łazienka, warto pokusić się o niestandardowe rozwiązania. Takim jest montaż panelu w narożniku kabiny natryskowej (pozwala zaoszczędzić miejsce w kabinie, co jest szczególnie ważne w przypadku małych kabin), montaż na ścianie panelu o mniejszej szerokości niż 230 mm (wymaga indywidualnego rozstawu króćców), montaż nad wanną (wymaga stosowania krótszych paneli) lub też montaż wolno stojącej kolumny natryskowej (wymaga doprowadzenia instalacji wodnej od dołu tzn. pod poziomem podłogi). We wszystkich tych przypadkach ułożenie króćców należy dopasować do konkretnego rodzaju panelu natryskowego, do jego wysokości, szerokości oraz miejsca montażu
Parametry techniczne instalacji
Panel prysznicowy będzie funkcjonować prawidłowo tylko wtedy, gdy woda będzie do niego dopływała z odpowiednią wydajnością i pod odpowiednim ciśnieniem. Komfortowe warunki kąpieli uzyskamy, jeśli zapewnimy także odpowiednią ilość ciepłej wody. Aby spełnić powyższe warunki należy przed dokonaniem zakupu wybranego panelu sprawdzić w dokumentacji technicznej, jakich parametrów instalacji wodociągowej on wymaga. Najczęściej zaleca się następujące parametry instalacji:
zalecane ciśnienie robocze: 3,0-5,0 bar,
- maksymalna różnica ciśnienia na obu przyłączach wody: 0,5 bar,
- maksymalna temperatura ciepłej wody: 60oC,
- minimalna temperatura ciepłej wody: 40oC.
Najczęściej ze względu na sposób działania, nie zaleca się stosowania panelu wraz z przepływowymi pogrzewaczami wody, elektrycznymi i gazowymi. Urządzenia podgrzewające wodę muszą mieć bowiem odpowiednią wydajność i moc. Aby nadążyć ogrzać wodę i nie hamować przepływu oraz ciśnienia wody wymaga się, aby przepływowy podgrzewacz miał moc min 24 kW, a najlepiej 48 kW. Jest to szczególnie ważne, gdy panel zasilany będzie ze wspólnego źródła wody razem z inną armaturą sanitarną. Wówczas odkręcenie wody przy wannie, umywalce czy zlewozmywaku może spowodować znaczne obniżenie ciśnienia wody w instalacji. W przypadku kotłów z zasobnikiem należy pamiętać, aby był on odpowiednio duży.
zdjęcia: Deante