Okna narożne należą do najbardziej atrakcyjnych rodzajów przeszkleń okiennych w domu. Wpisują się w trendy nowoczesnego budownictwa, dlatego projektując domy wykorzystuje się je coraz częściej.
Przeszklenia otwierające wnętrza na dwie strony świata oferuje obecnie coraz więcej producentów. Są one odpowiedzią na potrzebę większego niż w przeszłości łączenia wnętrz z otoczeniem. Zastosowanie okien narożnych w domu to także doskonały sposób na doświetlenie pomieszczeń niekorzystnie usytuowanych względem stron świata, ale to nie koniec zalet okien narożnych. Do szczególnie istotnych należą ich możliwości w budowaniu wizerunku domu.
Okna narożne – ozdoba elewacji domu
Stosowanie okien narożnych wiąże się z nowoczesnymi trendami architektonicznymi, w których kluczową rolę odgrywają czyste graficzne formy. W tego typu projektach ważną funkcję spełniają okna. Dodają elewacji lekkości, a ich forma uczestniczy w budowaniu nowoczesnego wizerunku budynku, który najczęściej zrywa z symetrycznym usytuowaniem detali na ścianach zewnętrznych domu. Szczególnie atrakcyjne są w tym przypadku okna narożne, które niezależnie od stopnia rozbudowania bryły domu i kształtu przekrywającego ją dachu tworzą element wzbogacający elewację. Przy tym zawsze rozbijają masywną jednolitą bryłę budynku, nawet wówczas, gdy elementem łączącym pakiety szybowe jest słupek żelbetowy. Z pewnością elewacja zyska więcej lekkości, jeśli pakiety szybowe tworzące takie okno, zostaną w narożniku sklejone. Dzięki możliwościom konstrukcyjnym poza wymiarami typowymi przyjmują zarówno formę drzwi balkonowych, okien panoramicznych, jak i interesujących przeszkleń pasmowych. Takie ich kształty sprawiają, że są często najbardziej przyciągającym elementem ściany zewnętrznej i to im podporządkowany jest układ innych detali na fasadzie domu.
Okna narożne w domu – korzyści dla światła
Okna otwierające pomieszczenia na dwie strony świata mają przede wszystkim za zadanie wpuszczenie do wnętrza jak najwięcej światła dziennego. Często projektuje się je wówczas, gdy pomieszczenie usytuowane jest od północy. Otwarcie na zachód lub wschód znacznie zwiększa ilość docierającego do wnętrza światła słonecznego. Tak dzieje się w domach z wjazdem od północy, w których kuchnia jest projektowana od północy. Kuchenne okna narożne umożliwiają wówczas zarówno kontakt wzrokowy ze strefą wejścia, jak i doświetlają światłem wschodnim lub zachodnim blaty robocze oraz inne kuchenne aneksy. Równie chętnie korzysta się z tej formy przeszkleń w salonach. Warto się na nie zdecydować choćby w przypadku bliźniaka z rozległym ogrodem od wschodu. Jeśli można go otworzyć również na południe, narożne drzwi balkonowe dostarczą światło dzienne do wnętrza przez większą część dnia, co docenimy w naszej strefie klimatycznej przez znaczną część roku. Oczywiście tego typu przeszkleniami można też doświetlać inne części domu, na przykład klatkę schodową – często za bardzo tonącą w mroku.
Okna narożne w domu – zalety aranżacyjne
Okna narożne należą do przeszkleń, które w znacznym stopniu uatrakcyjniają pomieszczenia. Otwarcie na dwie strony sprawia, że wnętrza wydają się większe niż są w rzeczywistości, a krajobraz staje się elementem aranżacji wnętrza. Przeszkleniom narożnym usytuowanym w kuchni warto nadać formę okien pasmowych. Utworzą wówczas niebanalny przeszklony pas między szafkami, który doda lekkości często ciężkim w odbiorze ciągom szafek. Zastosowane w strefie wejścia czy na klatce schodowej uatrakcyjnią estetycznie te strefy domu. Zaprojektowane w przestronnym salonie wprowadzą do wnętrza dobrze zaaranżowaną przestrzeń tarasu czy ogrodu, poszerzą także możliwości strefy pośredniej jaką jest taras. Warto go wówczas zaprojektować na planie litery L.
Jak zasłonić okno narożne
Planując tego typu okna, pomyślmy również o ich przesłanianiu. To tak atrakcyjna forma, że do ich zasłonięcia warto użyć dekoracyjnych osłon okiennych: lekkich firanek, a najlepiej rolet, które podniesione w górę ukażą urodę okien. Wykonane z odpowiednich tkanin sprawdzą się także w czasie upałów, kiedy konieczne będzie zasłonięcie okien. Dobrym rozwiązaniem są rolety typu zebra. Warto też rozważyć w takim przypadku montaż rolet zewnętrznych, które pozwolą wyeksponować w pełni urodę okien i najbardziej skutecznie odetną dopływ nadmiaru energii słonecznej podczas upałów. Dobrym sposobem będzie także instalacja żaluzji. Oprócz tych najbardziej popularnych wykonanych z tworzyw sztucznych, warto sięgnąć po żaluzje bambusowe lub drewniane. Pamiętajmy, że na wiele podwieszanych osłon okiennych możemy zdecydować się tylko wtedy, gdy nad otworem okiennym będzie wystarczająco dużo miejsca, które jest konieczne na ich zwinięcie lub montaż kasety.
zdjęcia: Sokółka Okna i Drzwi, fotolia.com