Nowoczesne okna dachowe to przeszklenia służące naszemu zdrowiu na wielu płaszczyznach. Oprócz optymalnego doświetlenia wnętrz, szczególnie istotny jest ich udział w utrzymaniu odpowiedniej jakości powietrza i temperatury we wnętrzach.
Poddasze zyskało dzisiaj rangę pełnoprawnej i wygodnej, a nawet komfortowej przestrzeni mieszkalnej. W jego przestrzeni czujemy się bezpiecznie, odpowiednie wykończenie i wyposażenie gwarantuje nam też dobrostan fizyczny i psychiczny. Duży wpływ na jakość życia i nasze samopoczucie mają dobrze dobrane nowoczesne okna dachowe. Ich atutem jest nie tylko różnorodność form, ale też wspomaganie, a często nawet kluczowa rola w wentylowaniu wnętrz, uzyskiwaniu optymalnej temperatury pomieszczeń czy światła słonecznego. Innowacyjne rozwiązania i akcesoria stosowane w oknach dachowych biorą także czynny udział w eliminacji tak szkodliwych dla naszego zdrowia zjawisk, jak smog czy koronawirus.
Nowoczesne okna dachowe sprzyjające optymalizacji temperatury powietrza
Odpowiednia temperatura powietrza to także jeden z istotnych czynników wpływających na nasz stan zdrowia. Współczesne okna dachowe także na tym polu są naszym sprzymierzeńcem. Niezależnie od pogody wspomagają utrzymaniu na poddaszu komfortowych warunków termicznych. W chłodne dni, kiedy dokucza nam spadek temperatury służą zatrzymaniu ciepła w pomieszczeniach. Wpływ mają na to pakiety szybowe, do najbardziej skutecznych należą 3-szybowe, chociaż są też 4-szybowe. Przestrzeń między ramkami wypełniona jest szlachetnym gazem – argonem lub kryptonem. Są też wyposażane w ciepłe ramki dystansowe i dodatkowe uszczelki. Taka budowa sprawia, że mają one wyjątkowo niski współczynnik przenikania ciepła szyby Ug nawet 0,3 W/|(m2·K), a całego okna Uw = 0,58 W/(m2·K). Wpływ na wysoką termoizolacyjność ma także sposób instalacji okien, np. obniżony montaż oraz nowoczesne akcesoria montażowe, np. kołnierze czy ramy izolacyjne. Nie bez znaczenia są też przesłony okienne, np. rolety, żaluzje zewnętrzne czy markizy. Ich instalację docenimy też latem, kiedy to są niezwykle pomocne w manewrowaniu dopływem światła i energii słonecznej – przegrzane i nadmiernie nasłonecznione wnętrze nie tylko powoduje zmęczenie, ale nawet może być przyczyną przeziębień. Najskuteczniej przed nadmiernym dopływem światła i energii słonecznej do wnętrz chronią rolety typu blackout oraz przesłony zewnętrzne, które nawet w 100% je ograniczają.
Nowoczesne okna dachowe w służbie dobrego mikroklimatu
O tym, że wietrzenie pomieszczeń jest jednym z kluczowych czynników w walce z wieloma chorobami nie musimy dzisiaj nikogo przekonywać. Dla naszego zdrowia konieczne jest co najmniej trzykrotne wietrzenie pomieszczeń w ciągu dnia. Jest ono także niezbędne w łazience po kąpieli, kuchni po gotowaniu czy w sypialni przed snem. Wymiana powietrza zmniejsza wilgotność, zapobiega kondensacji pary wodnej w pomieszczeniach, obniża poziom dwutlenku węgla, pozwala też pozbyć się z powietrza innych toksycznych substancji i drobnoustrojów. Okna dachowe można otwierać zarówno ręcznie (za pomocą klamki lub uchwytu) lub też elektrycznie. Niezwykle wygodny i zapewniający zawsze świeże powietrze jest system automatyczny sterujący oknami oraz przesłonami okiennymi. Odpowiednio zaprogramowany umożliwia on stałe monitowanie stanu powietrza we wnętrzu – jego wilgotności czy poziomu stężenia CO2. Okna tego rodzaju są również wyposażone w nawiewniki, przez które regularnie wpływa świeże powietrze. Mogą być one wyposażone w regulowany ręcznie stopień otwarcia lub też automatycznie regulować przepływ powietrza, dostosowując go do wilgotności i temperatury panujących we wnętrzu oraz czynników zewnętrznych, np. siły wiatru czy opadów atmosferycznych. Naszemu zdrowiu służy także takie rozwiązanie jak naokienna wentylacja z rekuperatorem, dzięki niej mamy zapewnioną nie tylko optymalną wymianę powietrza, ale także lepszą ochronę przed hałasem oraz odzysk ciepła.
Nowoczesne okna dachowe – odpowiedzią na zdrowotne zagrożenia
Okna dachowe szybko dostosowały się do wyzwań, jakie rzeczywistość stawia naszemu zdrowiu, a nawet życiu. Innowacyjne technologie w tym przypadku wspomagają nas zarówno w walce ze smogiem, jak i koronawirusem czy grypą. Smog uaktywnia się ze zdwojoną mocą w sezonie grzewczym. Wówczas sprzymierzeńcem naszego zdrowia są rozwiązania antysmogowe w postaci filtrów antysmogowych montowanych w nawiewnikach. Filtry skutecznie zatrzymują zanieczyszczenia typu pyły PM, tlenki siarki, azotu czy węgla, a tym samym minimalizują stężenie smogu w pomieszczeniach. Tworzą też barierę dla alergenów, pyłków oraz owadów, dzięki czemu docenią je także alergicy o każdej porze roku. Skuteczną walkę z drobnoustrojami, takimi jak niebezpieczne dla naszego zdrowia wirusy pomaga stoczyć innowacyjna powłoka antywirusowa stosowana na metalowych elementach aluminiowych okien dachowych. Najbardziej praktyczne są klamki pokryte taką membraną. Powłoka ma właściwości samooczyszczające. Jest hydrofilowa, dzięki czemu ogranicza przyczepność do swojej powierzchni. Ma właściwości biobójcze, grzybobójcze oraz wirusobójcze. Skutecznie dezaktywuje patogeny, co sprawia, że nie są one zdolne do wywołania infekcji. Jest też łatwa w utrzymaniu czystości.
zdjęcie tytułowe: Velux