Odbiór techniczny mieszkania to dla wielu doniosłe wydarzenie. Nic dziwnego. To bowiem ostatni etap przed wprowadzeniem się do wymarzonych czterech kątów. Towarzyszące mu emocje mogą jednak sprawić, że sprawdzając budynek pominiemy kilka istotnych kwestii. O czym należy pamiętać, udając się do dewelopera oraz co zabrać na odbiór mieszkania?
Odbiór mieszkania od dewelopera – najważniejsze czynności
Techniczny odbiór mieszkania ma na celu zbadać stan wykończenia zakupionego lokalu oraz jego zgodność z zawartą umową. Dlatego też podstawową rzeczą, na którą powinieneś zwrócić uwagę, jest właśnie ów dokument. Istotne znaczenie posiada także załącznik do umowy, czyli plan budynku. Stąd też odbiór mieszkania od dewelopera zacznij od sprawdzenia jego zgodności z projektami. Jak tego dokonać? Najlepiej przejdź się budynku oraz uważnie obserwuj każdy, nawet z pozoru najmniejszy aspekt. Przede wszystkim jednak zwróć uwagę na takie kwestie, jaku układ i wielkość pomieszczeń, ich wysokość, rozmiar otworów i drzwi okiennych. Jeśli są one zgodne z projektem, możesz przejść do szczegółowych parametrów.
Co zabrać na odbiór mieszkania? Kwestie formalne
Aby mieć pewność, że deweloper rzetelnie wywiązał się z obowiązków i użytkując mieszkanie negatywnie się nie zaskoczysz, powinieneś dokładnie przyjrzeć się odbieranemu lokum. Owe obserwacje nie należą jednak do prostych czynności. Stąd aby ułatwić sobie to zadanie i zwiększyć jego dokładność, zadbaj o odpowiednie pomoce.
Co zabrać na odbiór mieszkania?
Przede wszystkim umowę oraz plan, zawierającym jego dokładne wymiary. Nieoceniony okaże się także spis określający standard mieszkania, a więc wykaz wszystkiego, co powinno się w nim znaleźć. Nawet, jeśli przeglądałeś te dokumenty wiele razy i sądzisz, że znasz ich treść, emocje towarzyszące odbiorowi czterech kątów mogą osłabić Twoją pamięć. Dodatkowo pisemne ustalenia okażą się przydatne w sytuacji ewentualnych nieścisłości bądź kwestii spornych.
Narzędzia ułatwiające odbiór techniczny budynku
Kiedy już upewnisz się, że masz ze sobą niezbędne dokumenty, czas przejść do narzędzi. Ich lista może być dość długa, lecz bez obaw. Im więcej ich ze sobą zabierzesz, tym dokładniej będziesz mógł zbadać swoje lokum. To zaś zadanie ułatwią Ci takie przyrządy, jak: dalmierz lub miarka, najlepiej o długości minimum 3 metrów, kątownik oraz poziomica. Narzędzia te pomogą Ci określić realne wymiary mieszkania, skontrolować równość ścian oraz kąty narożników. Za pomocą próbnika oraz oprawki z żarówką sprawdzisz zaś źródło prądu górnego oraz zasilanie w gniazdkach. Dobrym pomysłem będzie także zabranie latarki. Boczny strumień światła pomoże Ci dostrzec wiele nierówności i drobnych mankamentów, które nie do końca widoczne są w dziennym oświetleniu.
Protokół odbioru mieszkania i zgłaszanie ewentualnych usterek
Odbiór mieszkania od deweloperanie zawsze kończy się tak, jak by się tego oczekiwało. Podczas obserwacji może okazać się, iż niektóre kwestie wykonane zostały niezgodnie z umową lub mieszkanie posiada usterki. Co wówczas zrobić? Otóż niezwykle ważne jest, abyś w takiej sytuacji skrupulatnie zanotował wszystkie, nawet niewielkie uchybienia. Tylko wówczas wszelkie zawarte w związku z nimi ustalenia będą miały moc wiążącą, czego nie zapewnią ustne umowy. Dodatkowo zadbaj o to, aby obok wskazanych usterek znalazł się także termin ich naprawy. Znacznie ułatwi Ci to wyegzekwowanie jej od dewelopera.
Co jednak w sytuacji, gdy podczas mieszkania w lokalu odkryjesz wady, których nie uwzględniłeś w protokole? Czy wówczas konieczność ich usunięcia musisz wziąć na siebie? Otóż nie do końca. Istnieje bowiem prawo rękojmi, które daje właścicielowi mieszkania nabytego u dewelopera możliwość dochodzenia praw przez trzy lata od dnia odbioru lokalu. Nie martw się więc, jeśli nie dostrzeżesz od razu jakichś mankamentów. Deweloper będzie zobowiązany naprawić je tak, by mieszkanie było dla Ciebie jak najwygodniejsze i zgodne z zawartą umową.