Drzwi wejściowe to przegroda, w której dochodzi do sporych strat ciepła. Jeżeli więc zależy nam na poprawie efektywności domu, a tym samym zapewnieniu komfortu cieplnego we wnętrzach oraz zmniejszeniu kosztów związanych z ogrzewaniem, warto zdecydować się na ocieplenie drzwi zewnętrznych.
Przez drzwi zewnętrzne ciepło ucieka w sposób niekontrolowany i chociaż wydawać by się mogło, że przecież tak niewielka przegroda nie powinna wpływać na efektywność energetyczną domu, to niestety tak nie jest. Nieocieplone drzwi czy też niewielkie nieszczelności naprawdę przyczyniają się do dużych strat ciepła, co dla nas w praktyce oznacza przede wszystkim wysokie rachunki za ogrzewanie. Dlaczego więc mamy bezsensownie wydawać pieniądze, szczególnie że ceny energii nie należą najniższych? Wyjściem z sytuacji jest ocieplenie drzwi wejściowych. W ten sposób poprawimy także komfort termiczny w pomieszczeniach.
Ocieplenie drzwi wejściowych odpowiednimi materiałami
Ocieplając drzwi wejściowych, można zastosować różne materiały. Najpopularniejsze są maty lub płyty z wełny mineralnej, styropianu i pianki poliuretanowej. Wszystkie te materiały termoizolacyjne doskonale sprawdzą się do ocieplenia drzwi zewnętrznych, pod warunkiem, że odznaczają się niskim współczynnikiem ciepła λ – im niższy, tym lepiej. Chociaż w dobie ogromnych nacisków na energooszczędność większość materiałów służących do ocieplania spełnia wymagane normami rygorystyczne kryteria. Jednak zawsze lepiej się upewnić, sprawdźmy ponadto, czy na pewno nadają się do ocieplenia drzwi wejściowych.
Styropian i wełna mineralna mają porównywalne, niskie współczynniki przewodzenia ciepła na poziomie 0,031-0,45 W/(m·K), ale trzeba uczciwie przyznać, że wełna mineralna doskonale również wycisza, a styropian jest odporny na wilgoć. Natomiast w przypadku płyt z pianki poliuretanowej lambda jest niższa, nawet 0,022 W/(m·K), jednak za ten materiał będziemy musieli zapłacić najwięcej. Wybierając materiał do ocieplenia drzwi, kierujmy się więc rozsądkiem, czyli zastosujmy taki, który zapewnia najlepszy stosunek właściwości izolacyjnych do ceny. Warto zwrócić uwagę na materiały, które pokryte są z jednej strony warstwą metalizowaną odbijającą ciepło.
Pamiętajmy, że chociaż w teorii grubość warstwy izolacyjnej może być spora, to lepiej wybrać taki materiał, który przy niewielkiej grubości będzie stanowił skuteczną barierę dla zimnego powietrza z zewnątrz, zatrzyma również ciepło w domu. Powód jest czysto praktyczny – po prostu montaż ocieplenia będzie przebiegał sprawniej, ponadto takie drzwi będą lepiej wyglądały i łatwiej je wykończyć np. tapicerką.
Ważne! W sprzedaży dostępne są gotowe obicia tapicerskie z pianką. Oczywiście jest to wygodne rozwiązanie, ale niestety nie przyniesie żadnych korzyści – pianka tapicerska nie jest materiałem termoizolacyjnym!
Ocieplenie drzwi wejściowych drewnianych
Chociaż drewno jest dość dobrym materiałem izolacyjnym, to jednak nie do końca skutecznym. Ocieplenie drzwi zewnętrznych drewnianych polega na obłożeniu skrzydła (czy skrzydeł) materiałem izolacyjnym – od wewnątrz domu. Mocujemy go do drzwi za pomocą kleju lub mechanicznie. Jeżeli decydujemy się na klejenie, warto zdecydować się na kleje polimerowe, które połączą nawet trudne materiały. Oczywiście izolację wypadałoby zakryć, aby nie szpeciła wnętrza. Możemy zdecydować się na tapicerkę do drzwi. Mocujemy ją po obwodzie, a że wybór tapicerek jest spory, takie wykończenie drzwi na pewno będzie estetyczne.
Koniecznie wymieńmy uszczelki. Ich wymiana na nowe lub zastosowanie dodatkowych uszczelnień znacznie poprawi efektywność ocieplenia. Do wyboru mamy uszczelki gumowe (z tworzywa sztucznego TPE lub TPV), które sprawdzą się przy niewielkich nieszczelnościach. Natomiast gdy szczeliny są spore (nawet 1 cm szerokości) i mają różną szerokość, lepszym wyborem będę elastyczne uszczelki piankowe, ponieważ dopasują się do pustych miejsc oraz dokładnie je wypełnią. Doskonałą szczelność zapewniają uszczelki silikonowe. Uwaga! Uszczelki stosujemy na całym obwodzie.
A jak ocieplić drzwi metalowe?
Ocieplenie drzwi zewnętrznych metalowych przeprowadzamy podobnie jak drewnianych. Czyli montujemy maty izolacyjne od wewnątrz pomieszczenia, chociaż ich grubość powinna być większa, ponieważ stal czy aluminium gorzej chronią przed ucieczką ciepła niż drewno. Wymieniamy także zużyte uszczelki na nowe.
Jeżeli drzwi metalowe mają budową płytową, czyli ramy przymocowane są dwa arkusze blachy, to skutecznym sposobem na ocieplenie drzwi zewnętrznych metalowych jest umieszczenie materiału termoizolacyjnego wewnątrz skrzydła drzwiowego. W tym przypadku najwygodniej jest zastosować natryskową piankę poliuretanową, Oczywiście między blaszanymi arkuszami można umieścić maty lub płyty z materiału termoizolacyjnego.
Ocieplenie progu drzwi zewnętrznych
Jeżeli zależy nam na stworzeniu skutecznej bariery przed zimnem, musimy także zadbać o ocieplenie progu drzwi zewnętrznych. W czasie remontu możemy stary próg zdemontować i zastosować nowy z podkładem termoizolacyjnym. Progi termoizolacyjne są wykonane z różnych materiałów, np. drewna, aluminium czy tworzywa sztucznego. Innym rozwiązaniem na ocieplenie progu drzwi zewnętrznych mniej inwazyjnym, a również efektywnym jest montaż dodatkowej uszczelki na dolnej ramie skrzydła. W tym miejscu najlepiej zastosować uszczelkę szczotkową, która jest gęsta, dobrze więc wypełni szczelinę. Uważajmy, aby jej wysokość dopasować do potrzeb, ponieważ za niska nie będzie skuteczną barierą, a za wysoka będzie przesuwała się po podłodze i szybko się zniszczy.