Ochrona fundamentów – folie kubełkowe

Podziemne części budynków muszą być chronione przed wilgocią, wpływem wód gruntowych a także przed odziaływaniem gruntu. Nie jest to konieczne tylko dla wygody użytkowania budynków, lecz również ze względów bezpieczeństwa.

Wilgoć może wnikać w ściany i docierać nawet na wysokość kilku kondygnacji. Ochrona przed naciskiem gruntu na ściany jest istotna nie tylko w momencie zasypywania fundamentów, ale także w kolejnych okresach użytkowania budynku. Pierwsze skutki niewłaściwie wykonanej izolacji będą widoczne po bardzo krótkim okresie. Tynk zewnętrzny zacznie pękać i w konsekwencji odpadać, mury będą ulegać kruszeniu, punktowo pojawi się pleśń, a następnie grzyb. Dlatego też, aby uniknąć problemów warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu ścian fundamentowych.
Najlepszym rozwiązaniem, skutecznym także w przypadku niekorzystnych warunków glebowych, jest zastosowanie odpowiedniego styropianu na fundamenty, który zabezpieczony jest związkami hydrofobowymi ograniczającymi nasiąkliwość. Jego twardość jest dość wysoka, dlatego też, bez obaw można wykonać mocowanie folii kubełkowej. Kubełki pod naciskiem ziemi nie uszkodzą warstwy izolacyjnej, która zapewni trwałość fundamentu na lata.

ONDULINE - Ochrona fundamentów – folie kubełkowe


FOLIE KUBEŁKOWE DO IZOLACJI

pionowej Folie kubełkowe wykonane są z polietylenu o wysokiej gęstości HDPE. Materiał ten jest odporny na większość związków chemiczny, a także nie ulega szybkiemu starzeniu. Ponadto jest bardzo elastyczny, łatwy w obróbce, jedocześnie niezwykle wytrzymały oraz odporny na zgniatanie czy ścieranie. Folia ta posiada charakterystyczne wypustki, zwane również kubełkami lub stożkami, a jej gramatura wynosi zazwyczaj od 300–600 g/m². Występuje w rolkach o szerokości 0,5 m – 3 m i długości 20 m. Zaleca się jednak stosowanie produktów o grubości powyżej 0,4 mm.


FUNKCJE FOLII 

Produkt sam w sobie nie jest materiałem hydroizolacyjnym. Jego głównym zadaniem jest ochronna bitumicznej warstwy izolacyjnej fundamentów. Poprzez swoją budowę, folia kubełkowa częściowo tylko przylega do muru, zapewniając optymalną przestrzeń wentylacyjną między konstrukcją budynku a izolacją. Powstała szczelina zapewnia odprowadzanie wody i pary wodnej oraz pozwala na sprawne odprowadzanie wilgoci do systemu drenażowego. Dodatkową funkcją folii jest zabezpieczenie powierzchni fundamentu przed uszkodzeniami wynikającymi z mechanicznego zasypywania wykopów, ruchów gruntowych czy niszczącym działaniu korzeni drzew.

MONTAŻ 

Folię kubełkową układamy z zakładem bocznym ok. 10–15 cm, wypustkami do ściany, dzięki czemu separujemy grunt od muru. Folię mocujemy mechanicznie do muru za pomocą gwoździ z podkładkami, które umieszczone są we wgłębieniach na powierzchni produktu w ilości 5 szt./m². Górną cześć folii kubełkowej wyciągamy ok. 10 cm ponad bitumiczną powłokę hydroizolacyjną, natomiast dolna część powinna znajdować się nad rurą drenażową. Ponadto, górna krawędź folii powinna być wykończona specjalną listwą wykończeniową. Należy pamiętać o: szczelnym ułożeniu na zakł? układaniu wytłoczeniami do ś? stosowaniu listwy wykoń? na górnej części folii, ? mocowaniu mechanicznym z gwoździ i podkładek uszczelniających.


NAJCZĘSTSZE BŁĘDY MONTAŻOWE

+ ułożenie folii kubełkowej wypustkami do zewnątrz,
+ wyprowadzenie górnej linii folii zbyt wysoko,
+ brak ciągłości folii kubełkowej,
+ brak zagęszczenia gruntu przy zasypywaniu, może powodować ściąganie, marszczenie się folii doprowadzając do uszkodzenia hydroizolacji,
+ brak listwy wykończeniowej.

Artykuł pochodzi z
Głos PSB

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 
Artykuł powstał przy współpracy Onduline Polska Sp. z o.o. Onduline Polska Sp. z o.o.