O czym trzeba pamiętać wybierając okno dachowe do istniejącego budynku?

Aranżacja poddasza to najprostszy sposób na powiększenie przestrzeni użytkowej, dlatego właściciele domów chętnie korzystają z tej możliwości. Istotną częścią prac na poddaszu jest zakup i montaż okien dachowych. Zarówno adaptacja poddasza, jak i wymiana okien to dobra okazja, aby zadbać o odpowiednie doświetlenie wnętrz i kontakt wizualny z zewnętrznym otoczeniem, a także optymalną temperaturę w domu.

VELUX

Dokonując wyboru wielkości i liczby okien dachowych należy wziąć pod uwagę fakt, że zgodnie z przepisami, ich powierzchnia powinna stanowić minimum 1/8 powierzchni podłogi pomieszczenia. Dla odpowiedniej dystrybucji światła dziennego w pomieszczeniu, ważne jest też ich rozmieszczenie. Okna dachowe mogą przepuszczać nawet dwa razy więcej światła niż pionowe umieszczone w ścianie szczytowej. Dają dużą swobodę w aranżacji pomieszczeń – można je montować w różnych miejscach dachu, pojedynczo lub w zestawach, także łącząc z oknami kolankowymi lub elementami doświetlającymi.

WYMIANA OKIEN DACHOWYCH – CZY WYMAGA POZWOLENIA?

Remont domu to inaczej przeprowadzanie w już wybudowanym budynku robót budowlanych, które nie wpływają na zmianę parametrów użytkowych lub technicznych budowli. Przebudowa natomiast może powodować zmianę tych parametrów. Przebudowa przegród zewnętrznych oraz elementów konstrukcyjnych domów jednorodzinnych wymaga uzyskania pozwolenia. Warto wiedzieć, że montaż okien dachowych, których dotychczas nie było w budynku to przebudowa budynku. Z kolei montaż okna dachowego w tym samym miejscu (wymiana na nowe), który nie powoduje zwiększenia obszaru oddziaływania budynku mieszkalnego jednorodzinnego (nie wpływa na teren zabudowy), nie wymaga zgłoszenia ani pozwolenia. Jeśli jednak projekt ingeruje w konstrukcję dachu, niezbędne jest zgłoszenie budowy wraz z projektem architektoniczno-budowalnym. Pozwolenie na budowę jest także niezbędne w przypadku wykonania jakichkolwiek prac (remontu lub przebudowy) w budynku wpisanym do rejestru zabytków.

PRZEBIEG PRAC – CO NAS CZEKA?

Przed rozpoczęciem prac budowlanych w ramach adaptacji poddasza należy sprawdzić w planach budynku rodzaj i wytrzymałość stropu. Dodatkowo powinno się zlecić fachowcom kontrolę, w jakim stanie jest on obecnie. Jest to ważne, ponieważ przekształcenie poddasza na użytkową powierzchnię zwiększa obciążenie konstrukcji budynku. Jeśli strop jest drewniany i stary, to możliwe, że konieczna będzie wymiana belek stropowych lub zamontowanie dodatkowych wzmocnień. Po wzmocnieniu stropu warto ocieplić przestrzeń między krokwiami a przyszłą płytą gipsową.
Przy montażu okien dachowych ważny jest rozstaw krokwi. Aby właściwie ocieplić ościeżnicę okna, odległość między nią a krokwią powinna wynosić 3 cm z każdej strony. Jednak zastany rozstaw krokwi nie musi warunkować szerokości okna, gdyż otwór w dachu można łatwo dostosować wykonując np. wymian.
Przez lata wraz z postępem technologii zmieniały się parametry i typy okien dachowych, jednak ich wymiary zewnętrzne pozostawały takie same. Systematycznie obniżano też poziom montażu okna w konstrukcji dachu. Warto wiedzieć, że im jest ono w nim głębiej osadzone, tym straty ciepła są mniejsze. Obecnie okna dachowe można montować na dwóch poziomach: standardowym lub obniżonym o 4 cm. Decyzję trzeba podjąć na etapie zakupu, gdyż do każdego rodzaju montażu dedykowane są specjalne rodzaje kołnierzy uszczelniających. Wymiana okna dachowego w zdecydowanej większości przypadków nie jest skomplikowanym procesem i zwykle zajmuje jeden dzień. Nie musi wiązać się także z dużym remontem. Zależnie od dotychczasowego wykończenia i sposobu instalacji okna może zdecydować się na jeden z trzech sposobów wymiany okna dachowego:
1. wymiana okna dachowego z zachowaniem wnęki okiennej,
2. wymiana okna dachowego z częściowym zachowaniem wnęki okiennej,
3. wymiana okna dachowego z wykonaniem nowej wnęki okiennej.
Na rynku dostępne są specjalne kołnierze renowacyjne umożliwiające wymianę okna dachowego bez uszkadzania wnęki okiennej lub z jej częściową wymianą. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że nowe okno spełnia najnowsze i najlepsze standardy termoizolacyjne, warto zdecydować się na wymianę okna wraz z wymianą wnęki. Będzie to także okazja do poprawienia komfortu pomieszczenia oraz zmiany charakteru wnętrza. Ta metoda wymiany może wydawać się najbardziej skomplikowana, ale dzięki zakupowi okna wraz z systemem izolacyjnym do ciepłego montażu i gotową wnęką z paraizolacją zyskamy gwarancję prawidłowego i ciepłego montażu. A prace nie powinny potrwać dłużej niż osiem godzin.
Etap wymiany okien to dobry moment, aby rozważyć domontowanie kolejnego  okna w zestawie obok siebie w pionie lub poziomie. Dzięki takiemu rozwiązaniu optycznie powiększy się przestrzeń pomieszczenia oraz wpadnie do niego znacznie więcej światła i świeżego powietrza. Jeśli remontowane będzie poddasze wraz ze ścianką kolankową, warto zdecydować się na montaż okna dachowego z oknem kolankowym – dzięki takiemu zestawowi przeszklenia mogą sięgać aż do podłogi, co sprawia, że wnętrze będzie w pełni otwarte na widoki za oknem. Z kolei jeśli skosy sięgają do samej podłogi, można połączyć okna dachowe z elementami doświetlającymi montowanymi pod tym samym kątem, co okna połaciowe.

Montaż ramy izolacyjnej BDX wchodzącej w skład systemu ciepłego montażu.
Montaż ramy izolacyjnej BDX wchodzącej w skład systemu ciepłego montażu.

ZASADY MONTAŻU OKIEN DACHOWYCH

1. Okna dachowe można montować w dachach o kącie nachylania od 15° do 90°, ale im mniejszy jest spadek dachu tym dłuższe powinno być okno. Jeśli chcemy mieć swobodny widok na zewnątrz zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej, dolna krawędź ościeżnicy powinna znajdować się na wysokości ok. 90 cm nad podłogą.
2. W zależności od wysokości montażu okna należy zwrócić uwagę na wybór wygodnego sposobu otwierania okien dachowych. Gdy okno zamontowane jest stosunkowo nisko ok. 1 metr od podłogi wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie górny system otwierania. Możliwe jest wtedy zaaranżowanie przestrzeni pod oknem. Gdy konstrukcja poddasza zmusza do zainstalowania okna wyżej, np. gdy ścianka kolankowa jest wyższa niż 130 cm, najbardziej wygodnym rozwiązaniem jest okno z klamką na dole. Obie wersje otwierania są dostępne w tej samej cenie, dlatego o wyborze powinna decydować wyłącznie nasza wygoda i funkcjonalność rozwiązania.

Montaż wewnętrznej wnęki okiennej LSB dopasowanej do rozmiaru okna dachowego i grubości konstrukcji dachu.
Montaż wewnętrznej wnęki okiennej LSB dopasowanej do rozmiaru okna dachowego i grubości konstrukcji dachu.

3. Aby mieć pewność, że okno dachowe zostanie poprawnie i szczelnie zainstalowane, warto skorzystać z gotowych produktów izolacyjnych zapewniających ciepły montaż. Kompleksowy system montażu obejmuje: kołnierz uszczelniający dopasowany do rodzaju pokrycia dachowego oraz produkty izolacyjne gwarantujące wykonanie tzw. ciepłego i szczelnego montażu. Stosując kompleksowy system montażu producenta dopasowany pod rozmiar okna, uniknie się nieszczelności, które mogą być odczuwane jako tzw. przewiewy w oknach.

VELUX

KOMFORT CIEPLNY

Remont poddasza jest doskonałą okazją do poprawy warunków termicznych panujących w domu poprzez wymianę okien dachowych, uzyskując optymalne doświetlenie pomieszczeń i korzystanie z benefitów energii słonecznej przenikającej przez szyby.
W przypadku okien, najważniejszymi czynnikami warunkującymi utrzymanie optymalnej temperatury są ich właściwości izolacyjne, rodzaj zastosowanej szyby oraz odpowiednie uszczelki. Warto zdecydować się na okna dachowe z pakietem 3-szybowym, które już teraz spełniają wymagania techniczne zawarte w przepisach wchodzących w życie w 2021 roku dotyczące ich cech izolacyjnych. Ich doskonałe właściwości termoizolacyjne osiągnięto dzięki zastosowaniu dwukomorowych pakietów szybowych oraz innowacyjnej konstrukcji profili okiennych zawierającej dodatkowe elementy izolacyjne. Mają także wbudowany system wentylacji, który umożliwia wietrzenie wnętrz nawet, gdy okno jest zamknięte, co znacznie poprawia komfort korzystania z poddaszy. Na rynku dostępne są także okna sterowane elektrycznie lub solarnie współpracujące z systemami inteligentnego zarządzania domem.

VELUX

LISTA BŁĘDÓW JAKICH NIE NALEŻY POPEŁNIAĆ:

+ złe dopasowanie rozmiaru okna do rozstawu elementów więźby dachowej i produktów montażowych np. kołnierza uszczelniającego,
+ niedopasowanie kołnierza uszczelniającego do rodzaju pokrycia dachowego,
+ nieprawidłowa ocen stanu dachu i stropu,
+ niewłaściwe zaplanowanie rozmieszczenia okien dachowych redukujące widoki na otoczenie budynku i dostęp do światła naturalnego,
+ nieprawidłowe połączenie izolacji okna z izolacją dachu,
+ brak odpowiedniej izolacji termicznej i przeciwwilgociowej okna np. brak montażu rynienki odwadniającej.
+ nieprawidłowe wykończenie wnęki okiennej od wewnątrz.

Artykuł pochodzi z
Głos PSB

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 
Artykuł powstał przy współpracy Velux Polska Sp. z o.o. Velux Polska Sp. z o.o.