Lammi-Fundament to część fińskiego koncernu Lammin Betoni, który wyróżnia ponad pół wieku doświadczeń w projektowaniu i produkcji materiałów budowlanych. Firma dokłada wszelkich starań, by wyroby były nowoczesne i bezpieczne, a także minimalizowały koszty i usprawniały procesy budowlane. W Polsce działa od 2016 roku i od początku z sukcesem sprzedaje szalunki fundamentowe TASSU. Jest to opatentowany system, który spółka wytwarza w Finlandii od 2006 roku. Ze względu na duże zainteresowanie w kwietniu 2017 roku uruchomiono jego produkcję w Polsce w Dąbrowie Górniczej.
TASSU - gotowe do montażu szalunki ław i stóp fundamentowych
Szalunki przeznaczone do wykonywania ław fundamentowych mają długość 5 m oraz ciężar ok. 20 kg i wyposażone są w podstawowe zbrojenie prętowe f 8 mm. Szalunki stóp fundamentowych są dostępne w różnych rozmiarach, bez zbrojenia podstawowego. Właściwy kształt uzyskuje się przez odpowiednie docięcie, zgięcie i złożenie elementów w całość, dzięki czemu nie ma potrzeby użycia specjalnych kształtek i łączników. Ułatwia to zamówienie, dostawę i rozładunek elementów: dokładnie wiadomo, ile szalunków jest potrzebnych, jaką ilość betonu trzeba zamówić, a także jak długo będą trwały prace i ile osób potrzeba do ich wykonania. Ponadto brak kłopotliwych odpadów pozwala zaoszczędzić na utylizacji.
Wymiary szalunków ław TASSU [mm]:
- szerokość: 400, 500, 600, 700, 800, 900 i 1000
- wysokość: 200, 300, 400 i 500
Wymiary szalunków stóp TASSU [mm]:
- szerokość: 400, 500, 600, 800 i 1000
- wysokość: 300, 400 i 500
Montaż szalunków fundamentowych TASSU
Montaż jest bardzo prosty i nie wymaga specjalistycznych kwalifikacji. Formy są lekkie, więc łatwo je rozładowywać i przenosić. Wszystkie prace montażowe oraz betonowanie mogą wykonać dwie osoby w ciągu jednego dnia (w przypadku domu jednorodzinnego). Do zmontowania szalunków potrzebne są jedynie podstawowe narzędzia ręczne: nożyce do cięcia drutu, drut wiązałkowy, klucz zbrojarski i nożyk do przecinania folii. Po zalaniu szalunków betonem nie trzeba ich demontować, co eliminuje czasochłonne usuwanie odpadów i pozwala utrzymać plac budowy czysty i bezpieczny. Wraz z formami TASSU dostarczane są szczegółowe i zrozumiałe instrukcje, wyjaśniające sposób wykonania wszelkich kształtów i połączeń. Zarówno profesjonalni wykonawcy, jak i inwestorzy budujący systemem gospodarczym mogą zawsze liczyć na wyczerpujące informacje ze strony producenta. Przed montażem warto obejrzeć film instruktażowy lub skorzystać z dodatkowych materiałów informacyjnych na temat.
Cechy szczególne:
- szybki i łatwy rozładunek (elementy ważą ok. 20 kg)
- krótki czas montażu (dla domu jednorodzinnego: 2–4 godziny)
- niski koszt pracy (2 osoby bez specjalnych kwalifikacji)
- standardowe narzędzia (nożyce do cięcia drutu, nóż, drut wiązałkowy)
- bezpieczeństwo na budowie
- 100-procentowa kontrola kosztów
- brak konieczności demontażu i odpadów (TASSU to szalunki tracone)
- wysoka jakość fundamentów
Zastosowanie
Wykonywanie ław i stóp fundamentowych z betonu
Normy, aprobaty, certyfikaty
Aprobata Techniczna ITB AT-15-9504/2016, Certyfikat 020-UWB-2557/W
Obiekty referencyjne
Hospicjum w Zgierzu, szkoła muzyczna w Jabłonce, osiedle Sielanka w Tarnowskich Górach, budynek Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni