Duże przeszklenia to rozwiązania bardzo chętnie stosowane przez architektów i doceniane przed właścicieli domów jednorodzinnych. Nic dziwnego, ponieważ doświetlają wnętrza i otwierają je na otoczenia. Nadają również bryle budynku lekkości.
Jeszcze nie tak dawno standardem były okna i drzwi jedno- lub dwuskrzydłowe. Jednak rozwiązanie te – chociaż korzystne cenowo i łatwe w montażu – mają dość duże ograniczenia rozmiarowe. Ponadto otwierają się do środka, a tym samym zajmują przestrzeń w pomieszczeniu, co może być kłopotliwe. Alternatywą dla tradycyjnych okien i drzwi tarasowych są bardziej funkcjonalne konstrukcje harmonijkowe, przesuwne lub uchylno-przesuwne.
Sposób otwierania drzwi tarasowych
Najbardziej popularne są okna przesuwne HS. Mają większe wymiary niż pojedyncze skrzydło rozwieralne – jedno skrzydło w takich drzwiach może mieć ok. 300 cm szerokości i 270 cm wysokości. Najczęściej składają się z części przesuwanej oraz skrzydła stałego, nieotwieranego – tzw. okna fix. W zależności od potrzeb można zamontować od 2 do 4 skrzydeł, dzięki temu przeszklona może zostać nawet cała ściana, co pozwoli uzyskać ciekawy efekt optycznego otwarcia i powiększenia wnętrza. Mimo dużych rozmiarów drzwi tarasowe przesuwne są łatwe w obsłudze i nie zabierają cennego miejsca po otwarciu. Na rynku dostępne są drzwi tarasowe PSK – czyli uchylno-przesuwne. Specjalne okucia umożliwiają płynne przechodzenie skrzydła z pozycji przesuwnej do uchylnej, ponadto ułatwiają jego zamykanie z pozycji uchylnej. Mniej popularne od omówionych modeli są tarasowe drzwi harmonijkowe, jednak warte rozważenia. Ich wszystkie elementy można wygodnie zsunąć na bok, tworząc harmonijkę. Każde skrzydło ma 40-90 cm szerokości – nie zajmują więc po złożeniu dużo miejsca.
Łatwe otwierania drzwi tarasowych
Duże przeszklenia bardzo często zastępują całe ściany. Oczywiście im większa szyba, tym ciężar drzwi większy. Abyśmy nie mieli problemu z obsługą drzwi tarasowych, producenci stosują specjalne okucia, które umożliwiają lekkie i wygodne przesuwanie masywnych skrzydeł – skrzydła można rozsunąć jednym ruchem ręki. Warto zdecydować się na drzwi przesuwne z zamontowanymi do nich szynami. Umożliwiają one uchylanie i przesuwanie skrzydła bez najmniejszego problemu. Bardzo często przesuwne drzwi tarasowe można dodatkowo wyposażyć w okucia napędzane silnikiem, czyli zbudować inteligentny system ich otwierania.
Ciepłe drzwi tarasowe
Zastosowane rozwiązania drzwi tarasowych – zintegrowane uszczelki, ciepłe pakiety szybowe (zwielokrotnione warstwy szkła oraz dodatkowe folie) czy wielokomorowy profil ramy – gwarantują wysokie parametry termoizolacyjne i niskie straty energii cieplnej, a tym samym obniżone koszty ogrzewania domu. Ponadto przez duże przeszklenia dociera do wnętrz dużo energii słonecznej, którą możemy wykorzystać do dogrzania domu. Okna zamontowane od strony południowej spowodują samoczynne ogrzanie pomieszczeń w zimowy dzień. Światło naturalne wpływa także pozytywnie na nasze samopoczucie.
Wygodne i bezpieczne drzwi tarasowe
W trosce o wygodę użytkowania drzwi tarasowych producenci oferują możliwość zamontowania niskiego progu z przekładką termiczną o wysokości do 24 mm lub zastosowania specjalnej nakładki, eliminującej barierę progu. Udogodnieniem, które warto rozważyć jest system samoczynnego łagodnego zamykania drzwi. Rozwiązanie to chroni przed przytrzaśnięciem rąk, jednocześnie zapobiegając trzaskaniu drzwiami. Zwiększa tym samym komfort użytkowania oraz chroni elementy konstrukcyjne. Aby skutecznie zabezpieczyć się przed włamaniem, istnieje możliwość dodatkowego zastosowania okuć antywłamianiowych – elementy ryglujące mocno trzymają skrzydło w zaczepach ościeżnicy. Okno o zwiększonej odporności na włamanie powinno być wyposażone także w atestowaną klamkę z kluczykiem. Zablokowana kluczem klamka nie pozwala na otwarcie okna, gdy włamywacz przez wycięty w szybie otwór próbuje przekręcić klamkę. Drzwi tarasowe muszą także sprostać oddziaływaniu zmiennych warunków atmosferycznych, wilgoci oraz naporowi wiatru – ich wysoką trwałość i wytrzymałość zapewniają odpowiednio sztywne profile, dobrane do ciężaru oszklenia.
zdjęcia: Oknoplast, Aluprof