Aby mieć trwały, odporny na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych, a zarazem stabilny płot, nie musimy go murować z drogich materiałów – wystarczy sięgnąć po nowoczesne ogrodzenia z betonu. Niewysoka cena, łatwość montażu i bogaty wybór wzorów sprawiają, że betonowe ogrodzenia cieszą się ogromnym zainteresowaniem inwestorów.
Staromodne przęsła nieudolnie naśladujące dawne ażurowe konstrukcje wzbogacane odciskanymi w betonie ornamentami są stopniowo wypierane przez nowoczesne ogrodzenia betonowe, które doskonale naśladują inne materiały i śmiało podążają za najnowszymi trendami architektonicznymi. Swoim wyglądem nawiązują do kamienia – materiału stosowanego w budownictwie od wielu lat – lub najmodniejszego obecnie betonu architektonicznego. Do ich budowy przeznaczone są bloczki betonowe, z których wznosi się takie elementy ogrodzenia jak słupki i podmurówki oraz gotowe przęsła.
Bloczki betonowe do budowy ogrodzeń
Bloczki betonowe mają konstrukcję zalewową – mają one formę pustaków, których wnętrze wypełnia się betonem, co stabilizuje konstrukcję całego ogrodzenia. Wierzch pustaków może wyglądać jak szlifowany beton architektoniczny, przypominać płytki z kamienia wykończonego na gładko lub wyglądać jak kamień łupany. Imitację naturalnych bloczków kamiennych lub płyt betonowych zawdzięczają nie tylko strukturze lica, ale też tzw. spoinom rzekomym – to charakterystyczne pionowe i poziome spoiny widoczne na powierzchni łupanych bloczków – które tworzą unikalną estetykę słupków i podmurówki. Do produkcji bloczków naśladujących łupany kamień stosowana jest technologia mechanicznego łupania betonu, która daje naturalne i niepowtarzalne wyłamania uszlachetniające bloczki i upodabniające je do naturalnych kamieni. Krawędzie bloczków są fabrycznie łupane, w wyniku czego ułożone bloczki tworzą między sobą spoiny o wysokim efekcie estetycznym, które eliminują potrzebę fugowania. Wielu producentów betonowych ogrodzeń oferuje całe systemy ogrodzeniowe – to zestaw gotowych elementów, umożliwiających budowę każdego ogrodzenia. W składzie systemu znajdują się zwykle bloczki na murki oraz bloczki na słupki.
Gotowe przęsła betonowe
Na rynku znajdziemy również bardzo duży wybór gotowych ogrodzeń betonowych. Przęsła mogą być pełne i gładkie albo z odciśniętym w betonie deseniem często naśladującym inne materiały: cegłę, kamień naturalny, np. piaskowiec, deski, drewniane płoty lamelowe, plecionki wiklinowe itp. Powodzeniem wśród inwestorów cieszą się designerskie przęsła całkowicie ażurowe lub z niewielkimi otworami tworzącymi dekoracyjny wzór. Zdobienie przęsła betonowego może być jednostronne lub dwustronne. W pierwszym przypadku po jednej stronie warstwa betonu będzie płaska, natomiast ogrodzenia betonowe dwustronne mają też po drugiej stronie ozdobny wzór. Podobnie jak w przypadku ogrodzeń betonowych z bloczków, również te z przęseł oferowane są przez producentów jako system ogrodzeniowy. W skład systemu ogrodzenia z betonu wchodzą słupki oraz elementy podmurówki i przęseł. Systemowe słupki mają po bokach zagłębienia tworzące rowki, w które należy wsunąć przęsła ogrodzenia. Ponieważ beton jest ciężki, betonowe przęsła są czasami podzielone na mniejsze poziome odcinki obejmujące kolejne fragmenty wzoru danego ogrodzenia.
Atuty ogrodzeń betonowych
Ogrodzenia z betonu są bardzo trwałe, stabilne, mają dużą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i wysoką odporność na warunki atmosferyczne oraz zanieczyszczenie powietrza. Inwestorzy i wykonawcy doceniają też atut szybkiego i łatwego montażu poszczególnych elementów. Ogrodzenia betonowe tworzą dość masywną przegrodę oddzielającą posesję od otoczenia, co ważne, zmniejszają też hałas dobiegający z zewnątrz. W wersji pełnej wybierają je osoby, które cenią prywatność. Otwierają też wiele możliwości łączenia z innymi materiałami. Wybudowaną z bloczków betonowych konstrukcję składającą się ze słupków można wypełnić przęsłami z innych materiałów np. metalu, kompozytu, drewna, gabionów, a nawet szkła.
zdjęcia: AdobeStock, Pinterest