Żadne pomieszczenie nie przeszło w ostatnich latach takiej metamorfozy jak łazienka. Nowoczesne technologie zastosowane w produkcji mebli, sprzętów i urządzeń łazienkowych sprawiły, że tradycyjne funkcje wykonuje się łatwiej, szybciej i oszczędniej. Nowoczesne wyposażenie zmienia również wizerunek łazienki.
Zarówno przestronne, jak i mniejsze łazienki z powodzeniem mogą dziś zostać zaprojektowane oraz wyposażone w sprzęty najnowszej generacji, które nie tylko ułatwiają korzystanie ze wszystkich funkcji higienicznych, ale też stają się estetyczną wizytówką domu czy mieszkania. Nowoczesna łazienka nie jest już bowiem przestrzenią o marginalnej wartości, lecz wyjątkowo wysmakowaną, elegancką i zaaranżowaną z myślą o komforcie użytkowników, a także o ochronie środowiska.
Łazienka minimalistyczna – przestronność i transparentność
Modny od pewnego czasu minimalizm to jeden z ciągle dominujących trendów w aranżacji łazienek. Jego atutem jest nie tylko powściągliwa, uspokajająca i sprzyjająca wypoczynkowi estetyka, ale też ekonomiczne gospodarowanie przestrzenią. Ideą minimalizmu jest bowiem ograniczenie sprzętów i dekoracji do niezbędnego minimum oraz stworzenie przestronnej, „czystej” przestrzeni, co pozwala skupiać się na niezbędnych i maksymalnie użytecznych funkcjach użytkowych, a dodatkowo daje szansę na ich realizację na niewielkich przestrzeniach. Pierwsze wrażenie, jakie odnosi się, patrząc na projekty architektów wnętrz aranżujących łazienki w takim stylu to przestronność i transparentność. Okładziny ścienne zwykle tworzą duże płaszczyzny bez widocznych podziałów. Służą temu np. jednobarwne płytki ceramiczne o dużych formatach i przeznaczone do układania z bardzo cienką spoiną.
Nowoczesna łazienka, nawet o małym metrażu, jest wizualnie powiększana przez duże lustra zajmujące całą szerokość ściany, nie tylko nad umywalką. Często pod ich taflami montowana jest mata grzejna, która nie pozwala na osadzanie się pary i ułatwia odparowanie wilgoci. Podgrzewane lustro jest zawsze przejrzyste i higienicznie czyste. Szklane są również drzwi i ścianki odseparowujące miejsce prysznica, który coraz częściej zastępuje wannę. Nowoczesne prysznice nie mają tradycyjnych kabin, zastępują je tafle z samoczyszczącego się szkła, na których nie widać osadów z wody czy mydła, a mycie ich powierzchni jest łatwiejsze. Hydrofobowa powierzchnia szkła odpycha wodę i sprawia, że spływa ona szybciej, nie pozostawiając na nim zacieków i zasychających kropel. Szklane tafle wydzielające strefę prysznica są całkowicie transparentne i prawie niewidoczne w przestrzeni, a to z kolei wpływa na jej wizualne powiększenie. Gdy dodać do tego baterie podtynkowe i deszczownicę, uzyskamy optymalny minimalizm aranżacyjny. W minimalistycznej łazience nie ma też brodzika, w większości przypadków zastępuje go odpływ montowany w podłodze lub ścianie. Stąd też popularność kabin typu „walk in”, czyli takich, których posadzka jest kontynuacją podłogi. Różni ją tylko spadek wykonany w kierunku odpływu.
Łazienka ekonomiczna – urządzenia wielofunkcyjne
Kolejną cechą nowoczesnych łazienek jest przenikanie się funkcji oraz potrzeba stworzenia czystej, niezagraconej przedmiotami przestrzeni. Tendencji tej odpowiada oferta nowoczesnej ceramiki sanitarnej. Kompaktowe sprzęty zajmują mniej miejsca – są całe kolekcje urządzeń przeznaczonych do małych łazienek tak zaprojektowanych, że mimo mniejszych wymiarów absolutnie nie ucierpi na tym wygoda użytkowników. Ponadto wszystkie podstawowe urządzenia łazienkowe mogą pełnić kilka funkcji jednocześnie – umywalki zamontowane na niepraktycznych postumentach i półpostumentach (tzw. nogi i półnogi) zastąpiono zestawami umywalka z szafką dostępnymi w zintegrowanych kompletach lub osobnych elementach do indywidualnego skomponowania. Podwieszane sedesy mają spłuczkę ukrytą w obudowie, co pozwala nie tylko na stworzenie uporządkowanej przestrzeni, ale także wykorzystanie obudowanej spłuczki jako łazienkowej półki. Na rynku dostępne są również wanny z gotowymi obudowami skrywającymi praktyczne schowki na kosmetyki czy łazienkową chemię. Są też wanny zintegrowane z prysznicem, pozwalające na wykorzystanie jednego urządzenia w dwóch rolach. Dzięki sedesowym deskom myjącym czy specjalnym bateriom bidetowym nawet na małym metrażu nie musimy rezygnować z higienicznej funkcji bidetu. W nowoczesnej łazience niezbędne kosmetyki czy przedmioty służące higienie chowane są do szafek i schowków, stąd tak rozbudowana oferta rynkowa łazienkowych mebli. Nowoczesna łazienka może mieć montowane podwieszane urządzenia sanitarne na dowolnej wysokości dostosowanej do naszego wzrostu. Nowoczesne baterie dbają o oszczędne zużycie wody. Wmontowane w nie termostaty zadbają o stałą temperaturę wody i energooszczędność.
Zdjęcia: Cersanit, Koło, Deante