Konkurencja między producentami wyposażenia łazienkowego zmusza ich do ciągłego zaskakiwania klientów nowatorskimi pomysłami. Tendencja ta nie ominęła nawet tak prozaicznego przedmiotu, jakim jest deska sedesowa.
W przypadku desek sedesowych nowoczesność ma dwa oblicza. Jedno to ich funkcjonalność, a drugie – szeroko rozumiana estetyka. Z jednej strony mamy więc deski wolnoopadające lub bidetowe, a z drugiej cały przegląd myśli designerskiej – deski w wyjątkowych kolorach, wzorach i powstałe z nietypowych materiałów. Wybór nie będzie łatwy.
Deski sedesowe od designerów
Oprócz zwykłych plastikowych lub drewnianych desek sedesowych pojawiają się rozmaite ich modyfikacje. Jedną z takich propozycji są deski slim, czyli bardziej płaskie w porównaniu ze standardowymi. Znajdziemy też modele ergonomicznie wyprofilowane, zapewniające większy komfort siedzenia. Producenci dbają także o jakość wykonania. Deski są więc robione z twardych tworzyw. Polerowanie zapewnia im ładny połysk. Klapy mogą mieć od zewnątrz dekoracyjne wzory lub nadruki. Gdy nudzą nas białe lub monochromatyczne deski możemy wybrać którąś z desek wyprodukowanych z transparentnej żywicy poliuretanowej. Mają one wewnątrz zatopione różne elementy dekoracyjne – obrazki, kolorowe płatki, a w wersjach dla ludzi obdarzonych poczuciem humoru – żyletki lub wiązki drutu kolczastego. W łazienkach utrzymanych w industrialnym stylu z pewnością dobrze będą wyglądały deski ze stali nierdzewnej. Są one nie tylko oryginalne, ale też łatwe do utrzymania w czystości i praktycznie niezniszczalne. Chociaż najpopularniejsze są deski owalne, to wielu producentów oferuje również modele prostokątne.
Ładne i komfortowe deski sedesowe
Każdy szanujący się producent desek sedesowych ma dziś w swojej ofercie modele wolnoopadające. To deski, które po zamknięciu nie uderzają z hukiem o porcelanę tylko zamykają się powoli. Dzięki temu nie tylko nie hałasują, ale również mniej się niszczą. Takie deski są również bezpieczne dla małych dzieci – nie ma ryzyka, że przytrzasną sobie palce. Trwałość deski sedesowej zapewniają także dodatkowe odbojniki. Te specjalne nakładki, umieszczane na spodzie deski, które amortyzują jej uderzenie o ceramikę. Bardzo praktyczne są deski z mechanizmem szybkiego demontowania. Można je łatwo odczepić od miski sedesowej, dokładnie umyć, osuszyć i założyć ponownie. Chcąc zrobić tak samo ze zwykłą deską, trzeba by było się sporo nagimnastykować, żeby odkręcić śruby mocujące. Jeśli mowa o higienie, nie można zapomnieć o deskach zabezpieczonych antybakteryjnie. Są one powlekane specjalną substancją likwidującą wszelkie drobnoustroje.
Gdy mamy w domu małe dzieci, debiutujące jako użytkownicy misek sedesowych, warto kupić deskę, która będzie dopasowana do ich rozmiarów. Są specjalne dziecięce deski zwykłe oraz stosowane jako nakładki na deski pełnowymiarowe. Ciekawą propozycją jest deska mająca w klapie zamykany otwór, będący deską dziecięcą. Alternatywą dla tradycyjnych desek są także modele o specjalnej konstrukcji z kilkumetrowym, umieszczonym z przodu wycięciem. Polecane są jako uzupełnienie wyposażenia łazienek, z których korzystają osoby poruszające się na wózku inwalidzkim – ułatwiają wygodne przeprowadzenie czynności higienicznych. Takie deski dostosowane są do kształtu i wymiaru misek WC .
Więcej niż deska sedesowa
Bidet to przydatne urządzenie, ale nie zawsze mamy wystarczająco dużo miejsca w łazience, żeby go zmieścić. Dla takich osób wymyślono właśnie deski bidetowe. Oprócz własnej, dobrze znanej roli, pełnią one jeszcze te same funkcje co bidet. Deskę taka montuje się jak każdą inną z tym, że należy do niej doprowadzić instalację wodną, czyli wężyki, którymi popłynie woda. Woda kierowana jest do dyszy myjącej, którą wysuwa się w razie potrzeby i chowa po skończeniu mycia. Z boku jest mechaniczny sterownik, za pomocą którego możemy zwiększać lub zmniejszać ciśnienie wody lub zmieniać jej temperaturę.
Oprócz zwykłych desek bidetowych są też modele elektroniczne. Same podgrzewają wodę, więc nie trzeba wtedy do deski podłączać wężyka doprowadzającego ciepłą wodę. Konieczne jest natomiast podłączenie do prądu. Deski tego typu są podgrzewane i mają wentylator eliminujący nieprzyjemne zapachy, funkcję masażu oraz suszenia ciepłym powietrzem. Niektóre wyposażone są również w zbiornik dezynfekujący wodę nanocząsteczkami jonów srebra lub urządzenie do intensywnej pulsacji wody (lewatywa). Sterowanie zadaniami deski odbywa się za pośrednictwem panelu umieszczonego w jej bocznej części. Oferowane są też deski obsługiwane pilotem. Najbardziej zaawansowane deski bidetowe mają zdolność wykrywania użytkownika i samoczynnego ustawiania preferowanych przez niego funkcji (ulubiona temperatura deski, temperatura i ciśnienie wody itp.).
Jak dobrać deskę sedesową
Niezależnie od tego, na jaką deskę sedesową się zdecydujemy, musimy dopasować ją do miski ustępowej – zarówno pod względem szerokości, jak i długości. Ważny jest także rozstaw otworów, w których umieszcza się elementy mocujące. Mimo iż większość desek ma możliwość regulacji w pionie lub w poziomie, opcja ta ma swoje ograniczenia, dlatego warto wcześniej dokładnie wymierzyć, jaki obrys będzie pasować do posiadanej przez nas muszli. Nawet niewielki różnice w kształcie czy rozmiarze mogą spowodować, że deska nie będzie stabilnie przymocowana, może się chybotać, gdy ktoś na niej usiądzie, a także może zostać uszkodzona. Aby uniknąć tych niedogodności, warto jest wybrać deskę sedesową pochodzącą od tego samego producenta co miska sedesowa, a najlepiej przeznaczoną do konkretnego modelu sedesu. Zazwyczaj producenci do swoich misek WC oferują kilka modeli desek różniących się od siebie materiałem oraz funkcjami.
zdjęcia: fotolia.com