Zwalczanie nornic w ogrodzie nie należy do łatwych zadań. Wiele osób próbuje domowych sposobów na odstraszenie gryzoni, ale w pojedynkę nie zawsze przynoszą one spodziewane efekty. Gdy straty w uprawach stają się coraz większe, najlepiej połączyć kilka sposobów. Jak skutecznie pozbyć się nornic?
Poszukiwanie skutecznego sposobu na nornice w ogrodzie spędza sen z oczu niejednego ogrodnika. Szkodniki te występują w Polsce na terenie całego kraju, ale ich niszczycielskie działania ograniczają się jedynie do ogrodów. Uaktywniają się głównie wieczorem i nocą, dlatego trudno je spotkać na żywo. Łatwo je jednak poznać po efektach. Nornice wyrządzają w ogrodach ogromne szkody, gdyż niszczą rośliny i to niemal wszystkie ich części. Ich ofiara padają cebule kwiatów, korzenie, kora drzew i owoce. Ozdobne rośliny podgryzają od dołu, sprawiając, że szybko więdną.
Nornice w ogrodzie – jak rozpoznać i jak się pozbyć szkodnika
Zanim poszukamy sposobu na nornice, warto upewnić się, czy rzeczywiście mamy do czynienia z tym właśnie szkodnikiem. Nornice to gryzonie z rodziny chomikowatych, bytujące głównie w ziemi, chociaż często są one mylone z myszami polnymi. Oba gryzonie różni kolor futra: nornica jest rudo-brązowa, stąd też jej nazwa – nornica ruda, mysz szaro-brązowa. Dwubarwny ogon nornicy, krótszy niż u myszy pokryty jest łuskami. Nornice mają około 15 cm długości i ważą około 20 g. Natura obdarzyła je charakterystycznymi czarnymi dużymi oczami i bardzo ostrymi zębami, które pozwalają im przegryzać gałązki, korzenie, a nawet korę. Ich obecność rozpoznamy po charakterystycznych dziurach w glebie. Nornice drążą tunele o średnicy około 5 cm. Wejścia do nich zauważamy na powierzchni. Często są one zlokalizowane obok siebie. W odróżnieniu od kretów, nie usypują one kopców, chociaż chętnie korzystają również z tuneli wydrążonych przez krety. W ogrodzie możemy więc mieć oba szkodniki razem. Ponieważ gryzonie też pełnią również pożyteczną funkcję w przyrodzie walkę z nimi zawsze rozpoczynamy od przepędzenia, a nie wytępienia szkodnika. W celu skutecznego pozbycia się nornic, zastosujmy kilka metod jednocześnie.
Jak się pozbyć nornic – trudniejsze warunki przetrwania
Nornice uwielbiają określone warunki. Doskonale czują się w ogrodach, gdzie występuje żyzna, próchnicza ziemia i tam, gdzie swoje tunele wydrążyły już krety. Pierwszym krokiem do zwalczenia nornic w ogrodzie jest więc pogorszenie im warunków. Gruba warstwa ściółki – tak korzystna dla roślin stanowi idealne warunki bytowania dla nornic. Jeśli zrezygnujemy ze ściółkowania roślin, gryzonie mogą nie dać rady wydrążyć korytarzy. Drugi sposób to utrudnienie dostępu do cebul roślin i pni drzew owocowych. Wystarczy zastosować specjalne osłonki – np. koszyczki na cebule plastikowe lub z drutu ocynkowanego, a na drzewa osłonki sadownicze z tworzywa sztucznego lub słomy. Między uprawami można również rozłożyć siatkę ochronną – utrudni ona gryzoniom drążenie tuneli i kopanie w podłożu. Trzeci sposób to systematyczne niszczenie korytarzy i tuneli podziemnych. Jeśli tylko zauważymy, że wejścia do nich występują w naszym ogrodzie, należy je zalać wodą lub zatkać. Jeśli to nie pomaga, można przekopać ziemię w ogrodzie.
Jak pozbyć się nornic w ogrodzie z pomocą innych zwierząt
Trudno znaleźć bardziej płochliwe zwierzę jak nornica. Jak się jej pozbyć, wykorzystując tę cechę? Do skutecznego przepędzenia nornic z naszego ogrodu, warto posłużyć się psem lub kotem, które budzą u nornic ogromny strach. Aktywny czworonóg, nawet przebywający w naszym ogrodzie tylko gościnnie, skutecznie odstraszy gryzonie. Nornice panicznie boją się również drapieżnych ptaków, dlatego też możemy zachęcić je, by przylatywały do naszego ogrodu. Wystarczy w tym celu wbić drągi w ziemie i stworzyć dla ptaków punkty obserwacyjne, a gryzonie opuszczą nasz ogród.
Co jest dobre na nornice - pomocne rośliny
Nornice to gryzonie, które nie lubią niektórych roślin często uprawianych w naszych ogrodach. Wystarczy wsadzić czosnek, miętę, czarną porzeczka, wilczomlecz, nostrzyk, gorczycę, rącznik pospolity. Intensywny zapach tych gatunków skutecznie odstraszy nornice. Gałązkę tui, ząbki czosnku, wysuszone pędy bzu lub liście orzecha włoskiego można też wsadzić w tunele nornic.
Jak wytępić nornice z ogródka za pomocą odstraszaczy dźwiękowych
Do odstraszania dźwiękiem wykorzystuje się te same pomysły, co w przypadku zwalczania kretów, świetnie sprawdzi się np. wkopana pod kątem butelka czy aluminiowa puszka umieszczona na metalowym drucie. Podmuch wiatru dostający się do wnętrza butelki działa odstraszająco na gryzonie, a puszka odstraszy je hałasem. Jednym ze środków na szkodniki są też akustyczne odstraszacze fotowoltaiczne, które nie wymagają używania baterii. Dźwięki, które emitują powodują wibracje odstraszające nornice i krety, bowiem wpływają na ich układ nerwowy.
Jak wytępić nornice – środki w aerozolu
Na nornice, podobnie jak na krety, działają też środki na szkodniki w aerozolach. Przeznaczone są do odstraszania gryzoni poprzez opryskiwanie podziemnych korytarzy. Uwalniane pod ciśnieniem substancje aktywne pochodzenia roślinnego, szczelnie wypełniają tunele i osadzają się na ich ścianach, dzięki czemu preparat działa długo i w sposób ciągły. Po wpuszczeniu środka Bardzo szybko dochodzi do kontaktu szkodnika z substancjami odstraszającymi. Produkt osiąga pełną skuteczność już po 24 godzinach od zastosowania, a jego działanie utrzymuje się przez co najmniej 2 tygodnie.