Każdy z inwestorów chciałby wybrać idealny projekt domu, aby stworzyć wymarzone miejsce dla swojej rodziny i do tego nierujnujące domowych finansów. Czym się więc kierować przy wyborze projektu domu?
Wybór projektu domu ma decydujące znaczenie. Szukając projektu domu, nie kierujmy się wyłącznie jego wyglądem. Podstawą komfortu i wygody jest jego funkcjonalność. Aktualne przepisy zobowiązują nas do budowy domów energooszczędnych – restrykcyjne założenia co do zapotrzebowania budynku na energię cieplną przekładają się na architekturę domu. Wybierajmy więc domy o prostopadłościennej bryle, najlepiej z dwuspadowym dachem. Pamiętajmy też o wymogach, które mogą nam narzucać lokalne przepisy. Nasz projekt domu może zostać odrzucony, np. jeżeli w okolicy obowiązuje określony kąt nachylenia dachu, a my wybraliśmy projekt z dachem płaskim. Styl architektoniczny domu powinien też nawiązywać do lokalnych tradycji oraz otoczenia. Z kolei właściwe położenie domu na działce przyczyni się do wzrostu energooszczędności budynku, choćby poprzez zwiększenie dopływu naturalnego dziennego światła do wnętrza – kluczowy jest dobór i lokalizacja okien. Salon, którego zaletą miało być nasłonecznienie, usytuowany od północy, nawet przy dużej liczbie okien nie zapewni nam słońca. Odizolowany od reszty domu pokój do pracy będzie bezużyteczny, gdy jego okna będą wychodziły na hałaśliwy warsztat sąsiada. Także nieciekawy widok nie będzie zachęcał do wypoczynku na tarasie.
Projekt domu – budynek parterowy, piętrowy czy z poddaszem?
Pierwszą rzeczą jest decyzja, czy szukamy domu parterowego, piętrowego czy z poddaszem użytkowym. Dom parterowy możemy zbudować tylko na dużej działce, ponieważ powierzchnia zabudowy takiego budynku będzie stosunkowo duża – wszystkie pomieszczenia muszą zostać umieszczone na parterze. Dom z poddaszem i piętrowy nie jest już tak powiązany z działką – może być zarówno duża, jak i mała. Dwie kondygnacje dają możliwość podzielenia domu na część prywatną tylko dla domowników (sypialnie, łazienka rodzinna mieszczą się na górze) i wspólną (salon, kuchnia, pokój dla gości umieszczone są na dole). Wybór rodzaju domu zależy jednak nie tylko od naszych preferencji i uwarunkowań związanych z działką. Liczba kondygnacji przekłada się również na kwestie ekonomiczne – koszty budowy, wykończenia, a następnie eksploatacji. Dom z poddaszem uchodzi za najbardziej ekonomiczny zarówno w budowie, jak i podczas eksploatacji – stosunek kubatury do powierzchni budynku jest tu najbardziej optymalny pod względem np. zapotrzebowania na energię grzewczą. Niższe koszty budowy domu z poddaszem nie są jednak regułą – dużo zależy np. od kształtu dachu – im bardziej skomplikowany, tym wyższe koszt budowy więźby i ułożenia pokrycia. Najtańsze w budowie są dachy najprostsze, co nie oznacza że mniej efektowne po wybudowaniu. Wybierając projekt domu z dachem dwuspadowym na poddaszu, zyskujemy większą powierzchnię użytkową, którą lepiej jest zagospodarować niż tę z dachami czterospadowymi. Z kolei dom parterowy może zachęcać perspektywą braku konieczności wznoszenia stropu i schodów wewnętrznych. Jeśli działka położona jest w malowniczej okolicy, warto się zastanowić nad balkonami. Rozważmy, czy będziemy więcej czasu spędzać na dużym tarasie czy niewielkim balkonie. Pamiętajmy, że balkony podnoszą koszty budowy domu. Przed wyborem konkretnego projektu, warto sprawdzić kosztorysy wybranych projektów lub podobnych.
Metraż dostosowany do potrzeb
Nie jest sztuką wybudować duży dom z dużą liczbą pomieszczeń, jednak później należy go utrzymać. Najlepszym rozwiązaniem jest projekt domu z optymalną powierzchnią dostosowaną do ilości osób w rodzinie. Oprócz kuchni, jadalni, salonu, sypialni dla wszystkich domowników oraz łazienek w projekcie powinny być uwzględnione kotłownia (jeśli nasz dom będzie ogrzewany paliwem stałym), spiżarnia, pomieszczenie gospodarcze (lub pralnia, aby pranie nie suszyło się w pokoju dziecka czy salonie) i pokój gościnny. Coraz więcej inwestorów zwraca także uwagę, czy w projekcie zaznaczona jest garderoba. Nie każdy pokój musi ją mieć, może to być jedna wspólna garderoba dla wszystkich domowników. Współcześnie największą popularnością cieszą się domy o powierzchni 150-180 m2. Praktyka i doświadczenie pokazuje, że jest to optymalna powierzchnia, na której można zaprojektować wygodny dom dla 4-6 osobowej rodziny. Rodzina 2-3 osobowa potrzebuje nie więcej niż 80-120 m2 powierzchni, aby urządzić na niej komfortowy dom. Rozmieszczenie pomieszczeń musi być funkcjonalne. Salon z jadalnią powinny znajdować się blisko kuchni, gdyż ułatwi nam to noszenie do stołu potraw. Jeśli mamy małe dzieci, to ich pokoje powinny znajdować się blisko naszej sypialni, podobnie jak łazienka. Decydując się na projekt domu z garażem w bryle, krytycznym punktem funkcjonalnym będzie skuteczna bariera izolacyjna między garażem a częścią mieszkalną. Taką barierą może być dodatkowe pomieszczenie, które zapewni dwie pary drzwi pomiędzy tymi dwiema strefami. Zastanówmy się także nad metrażem garażu. Weźmy pod uwagę, czy liczba pojazdów w najbliższym czasie się nie powiększy.
zdjęcia: AdobeStock