Dobierając materiał izolacyjny do nowobudowanego czy poddanego renowacji domu, warto zacząć od etykiety i opisanych na niej parametrów, mających bezpośrednie przełożenie na efektywność termiczną, akustyczną i energooszczędność, a także trwałość i bezpieczeństwo konstrukcji budynku. Jest to istotne zarówno w przypadku wełny szklanej czy skalnej, jak i styropianu czy izolacji PIR lub PUR.
WŁAŚCIWOŚCI TERMICZNE
Właściwości termiczne oznaczamy dwoma parametrami. Pierwszy z nich to współczynnik przewodzenia ciepła λD (lambda deklarowana). Litera "D" oznacza, że to wartość deklarowana zgodnie z przepisami. Lambda pokazuje, ile ciepła przeniknie przez materiał niezależnie od jego grubości. Im mniejsza "lambda", tym lepiej! Najniższą lambdę wśród wełen mineralnych na świecie ma produkowany w Gliwicach ISOVER Multimax 30 (lambda 0,030), niewiele ustępują Super-Vent Plus (0,031) czy produkty w rolkach Super-Mata Plus (0,032) oraz Super-Mata (0,033).
Z kolei dla produktu o konkretnej grubości podaje się opór cieplny (RD), im grubsza warstwa, tym wyższa wartość. Im większe "R" - tym lepiej, odwrotnie do "lambdy".
IZOLACYJNOŚĆ AKUSTYCZNA
Izolacyjność akustyczną mierzoną w decybelach podaje się Dla całych przegród natomiast dla samego wyrobu “akustyczną” cechą deklarowaną na etykiecie jest współczynnik pochłaniania dźwięku “AWxx”, np. AW1,0; AW0,9 itp. Im większa liczba tym lepiej, czyli AW1,0 (najwyższa osiągalna) jest lepsze niż AW0,9. ISOVER proponuje Aku-Płytę (AW1,0) – doskonałą dla budynków nowych i remontowanych. Jej sprężystość gwarantuje dokładne wypełnienie izolowanej przestrzeni; nie osiada pod ciężarem własnym, nie absorbuje wilgoci, ma typowe wymiary i jest łatwa w montażu.
IZOLACYJNOŚĆ PRZECIWPOŻAROWA
Izolacyjność przeciwpożarowa jest zazwyczaj cechą przegrody, a nie samej wełny. Natomiast “przeciwogniową” cechą materiału jest klasa reakcji na ogień, na etykiecie oznaczana np. A1; B2- s1,d1 itp. Pierwsze litery alfabetu są “lepsze” niż kolejne, niższe liczby są “lepsze” niż wyższe. Czyli A1 jest lepsze niż A2, A1 jest lepsze niż B1, A2 jest lepsze niż B1 itd. Wszystkie produkty ISOVER z wełny szklanej i skalnej są niepalne, czego nie można powiedzieć np. o styropianach EPS i XPS czy piankach PIR i PUR.
MONTAŻ
Łatwość montażu w mniejszym stopniu ma wpływ na długoterminowe rezultaty izolacji z punktu widzenia inwestora i mieszkańców domu, ale i ten aspekt warto wziąć pod uwagę choćby z punktu widzenia efektywności wykorzystania materiału, co ma przełożenie na koszt inwestycji w montaż izolacji.
W przypadku izolacji cieplnej i akustycznej dachu skośnego wełna w postaci rolek umożliwia efektywniejsze wykorzystanie materiału – uzyskujemy znacznie mniejszą ilość odpadów, jeśli tniemy odpowiednie fragmenty wełny z większej powierzchni, jaka stanowi rolka po rozwinięciu, niż z pojedynczych płyt o rozmiarach rzadko dopasowanych do potrzeb.
Tymczasem w przypadku izolacji ścian działowych znakomicie sprawdzają się także poręczne płyty wełny szklanej (lekka, nieosiadająca, doskonale tłumiąca hałas Aku-Płyta) czy skalnej (sztywniejszy, szczególnie trwały Polterm Uni), a to za sprawą standardowych wymiarów profili metalowych, które wraz z wełną i płytami kartonowo-gipsowymi tworzą ściany działowe.