Zawór bezpieczeństwa do bojlera zapobiega awarii instalacji. Jeśli nie funkcjonuje prawidłowo, na przykład przecieka, zachodzi konieczność jego wymiany. Montaż nowego zaworu bezpieczeństwa w bojlerze nie jest trudny, można go wykonać samodzielnie.
Zawór zabezpiecza instalację przed zniszczeniem, a także chroni jej użytkowników. Co pół roku powinno się przeprowadzać kontrolę działania zaworu bezpieczeństwa. Po otworzeniu zaworu powinna wypłynąć mała ilość wody, lecz jeśli strumień płynie nieprzerwanie, zawór trzeba wymienić. Aby kupić właściwy model, najlepiej wyjąć stary zawór i kupić identyczny. Do wymiany zaworu potrzebny będzie klucz francuski, zestaw kluczy płaskich, naczynko na wodę oraz taśma uszczelniająca. Gdzie i jak zamontować zawór bezpieczeństwa w bojlerze?
Zawór bezpieczeństwa do bojlera – gdzie montować
Powinien on zostać umieszczony zgodnie ze wskazaniami producenta. Zawór należy montować na instalacji wodnej zasilającej ogrzewacz, zgodnie ze strzałką kierunku przepływu wody do ogrzewacza. Zawór montuje się na przewodzie zasilającym, a niekiedy także na powrotnym. Instalacja zasilająca powinna być w odległości co najmniej 5m od ogrzewacza, odporna na temperaturę +90°C (z uwagi na możliwe wpuszczanie ciepłej wody przez zawór zwrotny). Z instrukcji montażu dowiemy się, w jakiej pozycji zamontować zawór bezpieczeństwa. Na ogół wymaga się, żeby trzpień zaworu był ustawiony w pozycji pionowej, jednak w części modeli dopuszczane są również ustawienia poziome.
Zawór bezpieczeństwa do bojlera – jak zamontować
Montaż zaworu rozpoczynamy od odłączenia dopływu prądu i zamknięcia głównego zaworu wody. Konieczne jest opróżnienie zbiornika – najlepiej w tym celu odkręcić kran z zimną wodą i poczekać, aż bojler opróżni się całkowicie. Aby nie zalać podłogi podczas prac, pod bojlerem warto ustawić naczynie na wodę. Demontaż starego zaworu jest prosty – wystarczy go odkręcić, a gdy zostanie już zdjęty, gwint owijamy taśmą uszczelniającą, pilnując odpowiedniego kierunku zgodnego z gwintowaniem. Następnie za pomocą klucza francuskiego odłączamy dopływ wody. To właśnie wtedy może dojść do wylania się wody, dlatego należy operować narzędziem bardzo powoli. W miejsce starego zaworu zakładamy nowy zawór bezpieczeństwa, dla pewności dokręcając go kluczem francuskim. Po montażu zaworu musimy podłączyć wszystkie elementy instalacji. Do węża zasilającego wkładamy uszczelkę – przy tej okazji warto wymienić ją na nową – i przykręcamy przewód do zaworu. Włączamy dopływ wody, a następnie odpowietrzamy bojler przez odkręcenie kranu z ciepłą wodą. Jeśli woda płynie równym strumieniem, to możemy włączyć zasilanie elektryczne – cała instalacja powinna poprawnie działać.